Orat, či neorat? Vědci na Slovensku už 25 let zkoumají nejlepší hospodaření na polích

Na výzkumném poli slovenští odborníci pěstují pšenici, kukuřici, ječmen a sóju. Půdu obdělávají čtyřmi způsoby. Klasicky ji orají, používají disky a radličky, které mají menší záběr. Poslední variantou je setí plodin bez orby. "Zkoumáme 25 let různé způsoby obdělávání půd. Je to hamletovská otázka, orat, či neorat. Ekonomické výsledky dokazují, že technologie bez orby jsou porovnatelné s technologiemi v podobě konvenční orby," řekl Bušo.
Nezoraná půda, kterou stroje nekypří už čtvrt století, má podle výzkumníka lepší fyzikální a biologické vlastnosti. Je v ní víc mikroorganismů a žížal, které půdu kypří. "Pórovitost a objemová hmotnost je příznivější pro plodiny, které na ní pěstujeme," řekl Bušo, který se se svým týmem se účastnil výstavy Naše pole v Nabočanech na Chrudimsku.
Před zasetím je potřeba použít na zničení plevele herbicidy, což není moc ekologické. Přípravky jsou také drahé, ale celkově to není tak nákladné, jako když na pole vyjíždějí traktory s pluhy, dodal.
Jednoznačnou odpověď, která ze čtyř metod je nejlepší, výzkumníci nemají. Každá se hodí pro jinou plodinu a pro jiné podnebí. Pro bezorbové pěstování rostlin by se Bušo rozhodl spíš v nížinách, které jsou na to vhodnější, řekl vědec.
Čím méně těžkých strojů na pole vjede, tím méně ho udusává. Těžké stroje ornou půdu na polích stlačují a zhutňují, není prokypřená a hůř se do ní vsakuje voda. Podle statistik je takto postižena až polovina zemědělské půdy. Odborníci hledají způsoby, jak to zlepšit, řekl ČTK Milan Kroulík z České zemědělské univerzity v Praze. Na toto téma měl v Nabočanech seminář.
"Voda stéká po zhutněné půdě několinásobně rychleji než na nakypřené. Zhutnění je spojováno s provozem techniky a jejími přejezdy. Dá se to například zlepšit podhuštěním pneumatik. Předejde se působení tlaku na půdu. Pomůže organizování jízd po pozemku a podobně," řekl Kroulík.
Neorat půdu je podle něj téma, o němž se diskutuje i kvůli produkci skleníkových plynů. "Orba se také nahrazuje hloubkovým kypřením bez obracení. Pozemky budou neustále zatížené přejezdy techniky, ale dá se snížit počet přejezdů a četnost jízd," řekl Kroulík.
Jaroslav Dražan, který býval ředitelem kladrubského hřebčína, je zastáncem orání. Pořádá v Nabočanech soutěž v historické orbě, kdy pluhy táhnou koně.
"Obiloviny mají kořeny do pěti centimetrů, tak se dá použít metoda bez orby, ale brambory, řepa potřebují porézní prokypřenou půdu. Udusaná půda se dusí," řekl Dražan.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (16)
pavel peregrin
11.6.2025 06:31Jaroslav Řezáč
11.6.2025 07:57 Reaguje na pavel peregrinJaroslav Řezáč
11.6.2025 13:38 Reaguje na pavel peregrinDokud se zaorávala biologická hmota jako byla mrva, tak zaorávání dávalo smysl. Teď si hrají na zemědělce do půdy lejou chemické šmakulády a ještě se dokážou divit, že polovina polí v ČR je biologicky mrtvá.
pavel peregrin
11.6.2025 15:01 Reaguje na Jaroslav ŘezáčPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Břetislav Machaček
11.6.2025 12:36 Reaguje na pavel peregrinNěkdo bojuje s plevely mechanicky a půdu orá a někdo chemicky bez
orby. Někdo nechává organickou hmotu rozkládat s mizerným užitkem
na povrchu a jiný ji zaorá. Já upřednostňuji zaorání organiky a
plevelů bez chemie, protože pokus na pár metrech dopadl bez orby
katastroficky. Plevel pohltil vše, co jsem tam zkoušel pěstovat.
Dnes se lidem zalíbilo nicnedělání a jsou tomu ochotni podřídit
cokoliv. Lesy nesázet, neudržovat, netěžit a raději nechat shořet.
Pole neorat a ani na nich nic nepěstovat. Louky nespásat kvůli
vlkům a nechat zarůst nálety. Toky neudržovat a nechat ničit
domy, pozemky a jiné nemovitosti. No a co bude chybět, na dluh
dovážet odjinud. Línost vítězí nad prací, která polidštila
opice a vrací je zpět do pravěku.
Jaroslav Řezáč
11.6.2025 08:00pavel peregrin
11.6.2025 13:14 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJaroslav Řezáč
11.6.2025 13:39 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
11.6.2025 15:00 Reaguje na Jaroslav ŘezáčMarcela Jezberová
11.6.2025 09:04Michal Ukropec
11.6.2025 09:15to je samozřejmě pitomý pokus o vtip bez respektu k jakékoli ekonomické realitě.
Honza Honza
11.6.2025 17:32V zemědělství bez orby- neutuží se zem, není taková eroze, po rozorání pole přijde prudký déšť a všechna půda je ve vesnici. Akorát ty chemikálie se mi nelíbí- ničí život v půdě a otravují prostředí, ale třeba se přijde na nějaké totálně rozližitelné apod.
Nejlíp se mi líbí příspěvek p. Jezberové- hlavně ne revolučně s příkazem, pokutami, vyhláškami, papíry, ať si každý liberálně vybere sám.
Napadlo mě, co je vlastně přírodní postup- dle p. Vinklera to není zafixovaná sukcesní monokultura v NP ale příroda s lokálními nahodilými disturbancemi, tyto disturbance způsobovaly škůdci (kůrovec), býložravci, teď má nastoupit člověk. Člověk se možná ukáže jako nejpřírodnější činitel, jelikož býložravci nejsou a účinek kůrovce bez zásahu se může podobat zničujícímu požáru (který může přijít na základě ohromných hromad padlého dřeva v NP kde je monokultura) až atomové bombě.