https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/orat-ci-neorat-vedci-na-slovensku-uz-25-let-zkoumaji-nejlepsi-hospodareni-na-polich
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Orat, či neorat? Vědci na Slovensku už 25 let zkoumají nejlepší hospodaření na polích

11.6.2025 01:45 | NABOČANY (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vědci v oboru rostlinné výroby na Slovensku na výzkumném poli nedaleko Piešťan 25 let bádají, zda je lepší půdu orat, či neorat. Zohledňují ekonomické i ekologické hledisko. ČTK to řekl Rastislav Bušo z Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Piešťanech.
 
"V rámci ekologizace rostlinné výroby a šetření financí mnoho farmářů přechází na konzervační technologie obdělávání půdy. Je to celosvětový trend z pohledu financí i ochrany životního prostředí," řekl Bušo. Konzervační způsob znamená, že pole neorají.

Na výzkumném poli slovenští odborníci pěstují pšenici, kukuřici, ječmen a sóju. Půdu obdělávají čtyřmi způsoby. Klasicky ji orají, používají disky a radličky, které mají menší záběr. Poslední variantou je setí plodin bez orby. "Zkoumáme 25 let různé způsoby obdělávání půd. Je to hamletovská otázka, orat, či neorat. Ekonomické výsledky dokazují, že technologie bez orby jsou porovnatelné s technologiemi v podobě konvenční orby," řekl Bušo.

Nezoraná půda, kterou stroje nekypří už čtvrt století, má podle výzkumníka lepší fyzikální a biologické vlastnosti. Je v ní víc mikroorganismů a žížal, které půdu kypří. "Pórovitost a objemová hmotnost je příznivější pro plodiny, které na ní pěstujeme," řekl Bušo, který se se svým týmem se účastnil výstavy Naše pole v Nabočanech na Chrudimsku.

Před zasetím je potřeba použít na zničení plevele herbicidy, což není moc ekologické. Přípravky jsou také drahé, ale celkově to není tak nákladné, jako když na pole vyjíždějí traktory s pluhy, dodal.

Jednoznačnou odpověď, která ze čtyř metod je nejlepší, výzkumníci nemají. Každá se hodí pro jinou plodinu a pro jiné podnebí. Pro bezorbové pěstování rostlin by se Bušo rozhodl spíš v nížinách, které jsou na to vhodnější, řekl vědec.

Čím méně těžkých strojů na pole vjede, tím méně ho udusává. Těžké stroje ornou půdu na polích stlačují a zhutňují, není prokypřená a hůř se do ní vsakuje voda. Podle statistik je takto postižena až polovina zemědělské půdy. Odborníci hledají způsoby, jak to zlepšit, řekl ČTK Milan Kroulík z České zemědělské univerzity v Praze. Na toto téma měl v Nabočanech seminář.

"Voda stéká po zhutněné půdě několinásobně rychleji než na nakypřené. Zhutnění je spojováno s provozem techniky a jejími přejezdy. Dá se to například zlepšit podhuštěním pneumatik. Předejde se působení tlaku na půdu. Pomůže organizování jízd po pozemku a podobně," řekl Kroulík.

Neorat půdu je podle něj téma, o němž se diskutuje i kvůli produkci skleníkových plynů. "Orba se také nahrazuje hloubkovým kypřením bez obracení. Pozemky budou neustále zatížené přejezdy techniky, ale dá se snížit počet přejezdů a četnost jízd," řekl Kroulík.

Jaroslav Dražan, který býval ředitelem kladrubského hřebčína, je zastáncem orání. Pořádá v Nabočanech soutěž v historické orbě, kdy pluhy táhnou koně.

"Obiloviny mají kořeny do pěti centimetrů, tak se dá použít metoda bez orby, ale brambory, řepa potřebují porézní prokypřenou půdu. Udusaná půda se dusí," řekl Dražan.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (16)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

11.6.2025 06:31
Nejlepší řešení je, nechat na každém, ať si to dělá podle sebe. Na tohle téma se dá psát a diskutovat hodiny a hodiny a stejně se nedojde k jednoznačnému závěru.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

11.6.2025 07:57 Reaguje na pavel peregrin
jednoznačný závěr tu je, ale zvyk je evidentně železná košile...
Odpovědět
pp

pavel peregrin

11.6.2025 13:05 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Vy ho vidíte? Já tedy ne.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

11.6.2025 13:38 Reaguje na pavel peregrin
jasně že jo, to že to nevidíte, tak nevím,. zda je překvapením.
Dokud se zaorávala biologická hmota jako byla mrva, tak zaorávání dávalo smysl. Teď si hrají na zemědělce do půdy lejou chemické šmakulády a ještě se dokážou divit, že polovina polí v ČR je biologicky mrtvá.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

11.6.2025 13:40 Reaguje na Jaroslav Řezáč
o erozi půdy ani nemluvě...
Odpovědět
pp

pavel peregrin

11.6.2025 15:01 Reaguje na Jaroslav Řezáč

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

11.6.2025 12:36 Reaguje na pavel peregrin
Přesně tak půda a půda je taky rozdíl a stupeň zaplevelení taky.
Někdo bojuje s plevely mechanicky a půdu orá a někdo chemicky bez
orby. Někdo nechává organickou hmotu rozkládat s mizerným užitkem
na povrchu a jiný ji zaorá. Já upřednostňuji zaorání organiky a
plevelů bez chemie, protože pokus na pár metrech dopadl bez orby
katastroficky. Plevel pohltil vše, co jsem tam zkoušel pěstovat.
Dnes se lidem zalíbilo nicnedělání a jsou tomu ochotni podřídit
cokoliv. Lesy nesázet, neudržovat, netěžit a raději nechat shořet.
Pole neorat a ani na nich nic nepěstovat. Louky nespásat kvůli
vlkům a nechat zarůst nálety. Toky neudržovat a nechat ničit
domy, pozemky a jiné nemovitosti. No a co bude chybět, na dluh
dovážet odjinud. Línost vítězí nad prací, která polidštila
opice a vrací je zpět do pravěku.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

11.6.2025 08:00
zemědělství není o pohodlí zemědělce, ale o udržení a zlepšování produkčního potenciálu půdy...
Odpovědět
pp

pavel peregrin

11.6.2025 13:14 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Přestanete už konečně žvanit ty svoje nesmysly? Víte o zemědělství kulové s navijákem, tak se zdržte přihlouplých komentářů!
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

11.6.2025 13:39 Reaguje na pavel peregrin
evidentně jste se ozval jako ta pověstná husa...
Odpovědět
pp

pavel peregrin

11.6.2025 15:00 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Husa jste maximálně vy - kde berete tu drzost žvanit o věcech, kterým za mák nerozumíte, člověče? nehledě na to, že vypadáte jako totální hlupák.
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

11.6.2025 09:04
Takže slovenští výzkumníci prokázali, že pšenice, ječmen, kukuřice a sója pěstované bezorebně nevykazují významné ztráty výnosu oproti ostatním systémům. Výzkumníci tedy neprokázali, že bezorebné pěstování plodin je lepší než orebný systém, prokázali, že je u pšeníce, ječmene, kukuřice a sóji srovnatelný. Řepku, brambory, mák, cukrovku nezkoumali nebo vědí, že se s bezorebným systémem "nemají v lásce". Navíc jsme z článku zjistili, že bezorebný systém je použitelnější v nížinách a že žádný ze zkoumaných systémů není lepší než jiný. Z toho všeho vyplývá, že nejlepší bude přestat zemědělcům diktovat, jak přesně mají půdu obdělávat. Alternativní systémy obdělávání půdy si najdou cestu tam, kde budou výhodnější pro pěstitele z jakéhokoliv důvodu, pokud alternativa nebude zemědělci vyhovovat a nebude přinášet výhody, ať klidně zůstane u klasiky, protože ta není horší než alternativa. Jen už proboha nechte zemědělce dělat v klidu jejich práci nebo nám selský stav definitivně zmizí. Buzerace se snáší hůř než mizerná ekonomika.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

11.6.2025 09:15
Samozřejmě. Neorat a nevpravovat organickou hmotu do půdy, a naopak používat herbicidy a umělá hnojiva z produkce ANOfertu je ekologické a podporuje ochranu klimatu. Ekologii zdar a přírodě zmar!
Odpovědět

11.6.2025 13:25
chachachachá, proti zhutňování půdy pojezdy těžkých strojů se můžeme vrátit ke konceptu parních oraček zaparkovaných na okrajích pole. akorát by to nebyla lokomotiva na kolech, ale dvojice kráčejících bagrů.

to je samozřejmě pitomý pokus o vtip bez respektu k jakékoli ekonomické realitě.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

11.6.2025 15:03 Reaguje na
Přesně tak.
Odpovědět
HH

Honza Honza

11.6.2025 17:32
Je to takový nový celkoý trend vracet se k přírodě, k přírodě bližším postupům- v lesích výběrová bezpasečná těžba, přirozené zalesňování přiroz. přípravnými dřevinami - les pak má i další funkce (třeba meliorační) než které poskytují definit. dřeviny, i smíšené lesy, ponechání zbytků dřeva na zemi, starých matečných dřevin atd
V zemědělství bez orby- neutuží se zem, není taková eroze, po rozorání pole přijde prudký déšť a všechna půda je ve vesnici. Akorát ty chemikálie se mi nelíbí- ničí život v půdě a otravují prostředí, ale třeba se přijde na nějaké totálně rozližitelné apod.
Nejlíp se mi líbí příspěvek p. Jezberové- hlavně ne revolučně s příkazem, pokutami, vyhláškami, papíry, ať si každý liberálně vybere sám.

Napadlo mě, co je vlastně přírodní postup- dle p. Vinklera to není zafixovaná sukcesní monokultura v NP ale příroda s lokálními nahodilými disturbancemi, tyto disturbance způsobovaly škůdci (kůrovec), býložravci, teď má nastoupit člověk. Člověk se možná ukáže jako nejpřírodnější činitel, jelikož býložravci nejsou a účinek kůrovce bez zásahu se může podobat zničujícímu požáru (který může přijít na základě ohromných hromad padlého dřeva v NP kde je monokultura) až atomové bombě.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist