https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/organizatori-dne-bez-palmoveho-oleje-chteji-zavest-mesic-bez-palmoveho-oleje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Organizátoři Dne bez palmového oleje chtějí zavést Měsíc bez palmového oleje

25.2.2017 02:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Tuzemská Koalice proti palmovému oleji vyhlásila oficiální Den bez palmového oleje na 1. únor. Pro velký úspěch se rozhodla navázat celým bezpalmovým únorem.
Tuzemská Koalice proti palmovému oleji vyhlásila oficiální Den bez palmového oleje na 1. únor. Pro velký úspěch se rozhodla navázat celým bezpalmovým únorem.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Letos poprvé proběhl Den bez palmového oleje. Jeho smyslem bylo, aby si lidé v Česku alespoň na jeden den vyzkoušeli být bez výrobků z palmového oleje, a tím zároveň oslovili výrobce a prodejce palmového oleje. Organizátoři chtějí Den změnit na Měsíc bez palmového oleje.
 

Tuzemská Koalice proti palmovému oleji vyhlásila oficiální Den bez palmového oleje na 1. únor. „Pro velký úspěch jsme se rozhodli navázat celým bezpalmovým únorem. V rámci 28denní výzvy každý týden zveřejňujeme tipy a návody, jak se v každodenním životě palmovému oleji vyhnout a jak ho nahradit, včetně domácích receptů,“ popisuje Martina Skohoutilová, hlavní koordinátorka Koalice proti palmovému oleji (KPPO).

K hnutí se přidaly i další státy jako je Slovensko, Polsko, Portugalsko či daleká Austrálie, díky tomu vznikla nová mezinárodní koalice Palm Oil Watch International. Jejími členy se nyní stávají další odborníci z celého světa. Téma čím dál více zní i v Evropském parlamentu, především díky aktivitě českých europoslanců jako jsou například Kateřina Konečná a Pavel Poc.

Pro Koalici proti palmovému oleji je problematika palmového oleje jen začátek. Jak říká mluvčí KPPO Kateřina Holubová, „palmový olej vnímáme hlavně jako určitou vlajkovou loď, na které lze nejlépe ukázat dopady neuvědomělého chování spotřebitelů i firem na přírodu. Naším základním cílem je prosazení environmentálně šetrnějších způsobů produkce a distribuce zboží napříč veškerým sortimentem obchodu a služeb.“

„Stojíme tváří v tvář jedné z nejhorších environmentálních hrozeb, přitom celá tato věc je jen a jen o zisku, který je generován na úkor planetárního ekosystému a lidského zdraví nejen v pěstitelských zemích, ale i zde v Evropě,“ říká europoslanec Pavel Poc. „To, co potřebujeme my zde v Evropě, je spotřebitelské odmítnutí,“ dodává Poc. Europoslankyně Kateřina Konečná upozorňuje, že právě odmítnutí nesmyslné produkce palmového oleje je zásadní.

Důležitá je také komunikace s bankovním sektorem. „Palmovou apokalypsu v Indonésii podle našeho vyšetřování financují miliardami dolarů evropské banky v čele s britskou HSBC. Pokud chceme tento začarovaný kruh rozplést, musíme firmy, banky a vlády aktivně tlačit do změny systému, jakým se olejné palmy pěstují,“ říká Lukáš Hrábek z organizace Greenpeace.

Videa související s tématem:Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Blanka Štiková
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (5)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KP

Karel Padevet

25.2.2017 22:58
Budou také bojovat proti biopalivům nebo se soustředí jen na sušenky?
Odpovědět
MJ

Martin Jasan

26.2.2017 11:59 Reaguje na Karel Padevet
Z hlediska palmového oleje jsou biopaliva nevýznamná:
https://www.rainforest-rescue.org/topics/palm-oil/questions-and-answers
Už tady ta diskuse proběhla, tak se prosím neopakujte.
Odpovědět
KP

Karel Padevet

26.2.2017 17:19 Reaguje na Martin Jasan
Vy tomu tady velíte? A aktivistícké stránky nejsou objektivním důkazem ničeho
Odpovědět
MJ

Martin Jasan

27.2.2017 09:42 Reaguje na Karel Padevet
Máte nějáký zdroj, který tvrdí něco jiného?
Odpovědět
VW

Vladimír Wagner

27.2.2017 13:18 Reaguje na Martin Jasan
Nejsem expert, ale tady citace je z článku, který se odvolává na zdroje blízké zeleným organizacím:
"The leaked figures, which the Guardian has seen, show that 45% of palm oil used in Europe in 2014 went to biodiesel, up from 8% in 2010."
(článek: https://www.theguardian.com/environment/2016/jun/01/leaked-figures-show-spike-in-palm-oil-use-for-biodiesel-in-europe)
Vámi odkazovaná data nemusí být s tímto vůbec v rozporu. Jednak jsou z roku 2010 (to mělo jít v Evropě do biopaliv jen 8 %) a pak jsou pro celý svět a ne Evropu (v celém světě určitě šlo do pálení méně). Právě Evropa intenzivně dotuje přidávání biopaliva do paliva aut, takže zde je hlavně problém i ve využívání dovezeného palmového oleje pro biopaliva. A jak se zdá z odkazovaného článku, tak to je dominantně zodpovědné za nárůst spotřeby palmového oleje. A nyní už je poměr mezi spotřebou palmového oleje do potravin a jako palivo pro auta skoro 1:1. Nejsem expert na tuto problematiku, za kterého se považujete Vy, ale odkazovaný článek ve mě vzbuzuje přinejmenším velké obavy. Budu tak rád, jestli člověk, který je expertem a na základě hlubokých znalostí vede aktivistickou kampaň, mi ukáže příslušná reálná statistická data. Děkuji.
Odpovědět
reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist