https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/organizatori-jizerske-50-chteji-pomoct-v-boji-proti-pouzivani-vosku-s-fluorem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Organizátoři Jizerské 50 chtějí pomoct v boji proti používání vosků s fluorem

31.1.2024 01:19 | PRAHA (ČTK)
Organizátoři blížícího se 57. ročníku Jizerské padesátky v běžeckém lyžování apelují i na takzvané hobby závodníky, aby se vyvarovali používání vosků s fluorem. Stejně jako profesionálům jim za to hrozí vyloučení. Společně s odborníky poukázali na jejich škodlivost a zároveň představili své aktivní zapojení do edukace lyžařského prostředí.
 

"Fluorované vosky jsou jedním z hlavních zdrojů věčných chemikálií v horských oblastech a obecně běžkařské lyžování může zanést perfluorované látky a různé chemikálie do odlehlých a častokrát chráněných krajinných oblastí. Výsledky našeho monitoringu z předchozích let ukazují, že situace je vážná," uvedl Jaroslav Semerád z Mikrobiologického ústavu Akademie věd s tím, že nejhorší situace v Česku je v Jizerských horách.

Mezinárodní lyžařská federace FIS ve svých závodech v běžeckém i sjezdovém lyžování i snowboardingu používání fluorových vosků definitivně zakázala od této sezony. Omezení tak platí i na Jizerskou padesátku, která je součástí Ski Classics a uskuteční se v neděli 11. února.

"Pevně věřím, že zákaz fluorovaných vosků při tomto závodě zlepší situaci a výrazně omezí zanášení perfluorovaných látek do této oblasti," doplnil Semerád s tím, že například před rokem byl v prostoru bedřichovského stadionu, kde je centrum akce, několikanásobně zvýšen výskyt škodlivých látek.

V jednotlivých závodech Jizerské padesátky se od 8. do 11. února představí téměř 10 000 lyžařů. V silách organizátorů tak není zkontrolovat všechny lyže. "To ale ani není náš cíl. Chceme na lidi apelovat, aby fluorované vosky nepoužívali. Jde o zdraví nás všech a záleží na každém jedinci. Předpokládáme, že všichni, kdo jezdí Jizerskou padesátku, mají rádi Jizerské hory," řekl Richard Valoušek z agentury Raul, která je marketingovým partnerem závodu.

Stejně jako na dalších mezinárodních závodech tohoto typu budou kontrolování elitní běžkaři a namátkově i "hobíci", zejména ti nejrychlejší. A to i po závodě. Ve spolupráci s firmou Swix poté budou mít lyžaři možnost vyměnit vosky s fluorem za nové. "Nechceme jen říkat, co je dobře a co špatně. Proto jsme připravili akci, při které budeme přijímat fluorové vosky všech značek a dávat lidem slevu na ekvivalent. Důležité je zároveň říct, že pro rekreační lyžaře, pro 90 procent z nás, není rozdíl, zda používají vosky s fluorem nebo bez. Bavíme se jen o tom, zda se budeme chovat zodpovědně," řekl Jan Weisshäutel, zástupce Swix v Česku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

31.1.2024 07:47
proč si myslíme, že pořád s něčím nebo někým musíme bojovat?
Odpovědět

vladimír šmídl

2.2.2024 01:36
O fluorovaných sloučeninách budou hodně vědět jejich výrobci.Ti by mohli nejkvalifikovaněji zajistit jejich roztídění a oddělení nerecyklovatelné složky. Pamětníci v Kablo Vrchlabí budou vědět, kde slouží teflonované vodiče a jejich zákazníci zároveň znají konec jejich života. Slovo ,,boj" naznačuje odbornou neschopnost při této odborné práci.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

3.2.2024 18:32
Dnes už rozhodli, nebo spíše příroda! Závod se ruší!
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist