OSN prověřuje, zda by měl být Velký bariérový útes zařazen mezi ohrožené památky
Podle expertů korálům v útesu škodí především stoupající teplota mořské vody, která způsobuje blednutí korálových kolonií. Barvu útesu dodávají řasy, které také korálům dopravují výživné látky z mořské vody a díky nimž korálové kolonie rostou. Když je voda v oceánu příliš teplá, koráli se začnou řas zbavovat. Lehce vybledlí koráli se mohou při poklesu teploty vody ještě vzpamatovat, hůře postižení "hladovějící" koráli jsou náchylnější k nemocem a hynou.
Austrálie bojuje proti zařazení Velkého bariérového útesu na seznam ohrožených památek již léta. Canberra se obává, že pokud by mezi ohrožené památky útes zařazen byl, mohlo by to v očích cestovatelů snížit jeho atraktivitu. Loni v létě nakonec UNESCO Velký bariérový útes na seznam ohrožených památek nezapsalo, mohlo by tak ale učinit letos v červnu.
"Situace některých částí útesu je tak špatná, že tento rok v nich ani nebudeme sledovat další blednutí, protože tam už zbývá jen minimum korálů," prohlásil expert na tyto živočichy Scott Heron z Univerzity Jamese Cooka. "V tomto desetiletí musíme naléhavě jednat v otázce klimatických změn," dodal.
Velký bariérový útes lemuje severovýchodní pobřeží Austrálie. Je to největší komplex korálových útvarů na světě - rozkládá se na ploše přesahující 334 000 kilometrů čtverečních, a zabírá tak větší plochu než Itálie. Je domovem více než 1500 druhů ryb, 411 druhů korálů a desítek dalších živočišných druhů. Na seznam světového dědictví UNESCO byl zapsán v roce 1981.
reklama