Ostravské zoologické zahradě se daří rozmnožovat ohrožené makaky lví Video
"Zpočátku byl od samic oddělen, ale měl s nimi vizuální kontakt. Samice byly zvědavé a většinu dne trávily pozorováním samce. Samec o ně projevoval zájem a silně vokalizoval, stejně jako samice. Samec byl vůči samicím velmi klidný, sedával blízko mříží a měl zájem o dění kolem. Přímé spojování samce se skupinou proběhlo poklidně po necelém měsíci, samec po pár hodinách začal dokonce samice pářit,“ uvedla zooložka Pavla Slavíčková.
První mládě se v nové expozici narodilo v lednu, v jarních měsících pak další čtyři, z nichž jedno se ale narodilo mrtvé a jedno uhynulo po pár dnech. Důvodem byl pravděpodobně vysoký věk a nezkušenost rodičky. Šesté mládě přišlo na svět koncem léta a poslední v listopadu.
"O všechna mláďata příkladně pečují jejich matky a další samice, tety. Do péče nijak nezasahujeme, vše necháváme na samicích. Je to jediná správná cesta, aby si zvířata zachovala přirozené instinkty a návyky,“ doplnila Slavíčková.
Podle mluvčí je narození mláďat důležité i pro mladé samice, které ještě neměly mláďata. "Je důležité, že mohou pozorovat starší a zkušenější samice při odchovu potomků. Péče o mláďata není u primátů vrozená, ale zvířata ji získávají pozorováním a vlastní zkušeností, když s odchovem pomáhají jiným samicím," vysvětlila mluvčí.
Aktuálně čítá ostravská skupina makaků lvích 17 členů – chovného samce, 11 chovných samic a pět přeživších letošních mláďat, jejichž pohlaví zatím chovatelé neznají. V tomto období se makaci lví, kteří patří k nejohroženějším druhům makaka, zdržují převážně ve vytápěných vnitřních prostorech pavilonu Wanderu, kde je mohou pozorovat návštěvníci.
V přírodě podle odhadů žije méně než 2500 jedinců. V Červené knize je makak lví veden jako ohrožený druh. V Zoo Ostrava se dosud podařilo odchovat přes 70 mláďat této opice.
reklama