https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/osvetlene-site-chytaji-ryby-zelvy-a-ptaci-se-jim-vyhybaji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Osvětlené sítě chytají jen ryby. Želvy a ptáci se jim vyhýbají

23.7.2018 01:19 | PRAHA (Ekolist.cz)
Zelenkavé LED diody s bateriemi zasazené do tělesa sítě.
Zelenkavé LED diody s bateriemi zasazené do tělesa sítě.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Jak při průmyslovém rybolovu výrazně snížit tzv. bycatch, tedy náhodný odchyt nezamýšlených druhů živočichů? Z univerzity v Exeteru přichází zajímavý nápad: osvětlené sítě. Stačí prý jen pár diod, a síť se z drastické smrtící pasti stává, nu, o trochu méně smrtící pastí. Pro mořské želvy a ptáky je to ale veskrze dobrá zpráva. Píše o tom Exeter.ac.uk.
 

Biolog Jeffrey Mangel, který za nápadem s osvětlenými sítěmi stojí, nijak nepopírá stávající i budoucí nezbytnost rybolovu pro nasycení lidstva. Rád by jej ale učinil udržitelnějším, minimálně ve vztahu k necílovým druhům. Tedy těm, kteří umírají v sítích místo ryb. Většinou jde o kormorány a další druhy mořských ptáků, co usednou na zanořenou síť a zapletou se do ní. Podobný osud také čeká na mořské želvy (kareta obrovská, obecná, pravá, zelenavá, kožatka velká), které v okolí sítí vybavených ostrými háčky pátrají po snadné potravě.

Jím navržené řešení není samospasitelné, ale výrazně riziko bycatch snižuje. A nestojí to přitom velké peníze. Stačí jen pár zelenkavých LED diod s bateriemi, zasazených do tělesa sítě. Svítící síť funguje pořád stejně dobře na chytání ryb, ale uvízne v ní o poznání méně necílových živočichů. Přesněji pak Mangel výsledek demonstroval na 114 půlkilometrových sítích u peruánského pobřeží. Takových mimochodem peruánská rybářská flotila spravuje přes 200 000.

Výsledek? Zatímco v neosvětlených sítích uvízlo 125 karet obrovských, v těch osvětlených „jen“ dvaašedesát. Místo 39 kormoránů v neosvětlených sítích se do svítících lapilo jen šest. V některých případech tedy přítomnost světla dokázala snížit počet nezamýšlených druhů ptáků až o 85 % (a želv o 64 %). Možná to není dost, a raději bychom četli o tom, že se podařilo bycatch úplně odrušit. Jenže každé nezachycené zvíře se počítá.

„Je velmi příjemné vidět, jak malý nápad z Exeteru může mít velký dopad na celý svět,“ říká profesor Brendan Godley, mořský biolog. „Potřebujeme hledat cesty, které umožní lidem z pobřeží přežít a rybařit, ale přitom poškozovat biodiverzitu v mořích co nejméně.“ Jeffrey Mangel pokračuje v bádání nad svítícími sítěmi dál. Ve spolupráci s peruánskou neziskovkou ProDelphinus nyní zkouší, zda by se bycatch nedal snížit různobarevnými světly.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist