https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pavel-podporil-otevreni-sumavskeho-prechodu-modry-sloup-promluvi-s-ministrem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pavel podpořil otevření šumavského přechodu Modrý sloup, promluví s ministrem

24.1.2024 18:45 | PLZEŇ (ČTK)
Stezka z Březníku u Modravy přes Luzenské údolí na Modrý sloup
Stezka z Březníku u Modravy přes Luzenské údolí na Modrý sloup
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | NP Šumava
Prezident Petr Pavel podporuje otevření šumavského hraničního přechodu Modrý sloup. Přechod je pro turisty kvůli ochraně ohrožené populace tetřeva hlušce uzavřený, jeho zpřístupnění je roky jedním z velkých témat turistiky a ochrany přírody na Šumavě. Pavel při své dnešní návštěvě Šumavy a diskusi s místními starosty a vedením Národního parku Šumava řekl, že o Modrém sloupu bude mluvit s ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem (KDU-ČSL) a dalšími lidmi.
 

Otevření Modrého sloupu pro turisty by pomohlo nejen šumavským obcím, ale i rozvoji kultivovaného turistického ruchu na Šumavě, řekl prezident. "Máme tady necelých 30 kilometrů bez jediného přechodu, a to rozhodně 30 let po otevření hranic není naší dobrou vizitkou," poznamenal Pavel, který si v Srní prohlédl návštěvnické centrum parku s výběhem vlků. Ze třináctičlenné smečky se prezidentské návštěvě ukázalo 11 zvířat. Vlčí výběh patří k nejnavštěvovanějším místům Šumavy. Když byl v roce 2016 otevřen, navštívilo ho rekordních 187 000 lidí, loni jich bylo 112 000.

O otevření Modrého sloupu usiluje vedení národního parku, šumavské obce a loni ho za jednu z priorit označil i ministr Hladík. Cesta Luzenským údolím na hraniční přechod s Německem Modrý sloup je zavřená téměř 80 let, jeho otevření momentálně brání studie vlivu na životní prostředí EIA z roku 2018, podle níž by otevření cesty a přechodu mělo výrazně negativní vliv na populaci tetřeva hlušce, řekl ČTK ředitel národního parku Pavel Hubený. "Doufám, že pan prezident se za otevření Modrého sloupu přimluví, je to téma, které je tady v regionu živé," poznamenal.

Z posledního sčítání asi před šesti lety vyplynulo, že na celé Šumavě bylo 605 až 608 tetřevů. "Což pořád není velké číslo, ale my vidíme, že populace prostorově expanduje, není sevřená v původních jádrech, ale že se rozšiřuje. To je velice optimistické a doufáme, že s tím rozšiřováním jde i zvyšování počtu," uvedl Hubený. Posílení populace je jedním z předpokladů otevření Modrého sloupu. Loni odborníci sbírali tetřeví trus, který se geneticky vyhodnocuje a modeluje se z něj velikost populace. Výsledky by měly být známé letos.

Dalším opatřením, které by podle Hubeného mohlo pomoci Modrý sloup otevřít, je vyhlášení nových klidových území, která by zajistila dostatečnou ochranu jádrové populace tetřeva. Park záměr definoval pro řízení o kompenzačních řešeních, které ale ministerstvo vyhodnotilo tak, že postup nebyl s souladu se zákonem. V těchto opatřeních se počítalo například s otevřením cesty Luzenským údolím od 15. července do 15. listopadu od 10:00 do 17:00, kdy by podle odborníků z parku rušení turisty nemělo mít fatální vliv na populaci. Nesouhlasí s tím ale spolky zaměřené na ochranu přírody.

"Kompenzační opatření je zrušené v odvolacím řízení, já jsem podal podnět k přezkoumání a uvidíme. Pokud ministerstvo dojde k závěru, že ten proces nebyl vhodně zvolen, tak nám pravděpodobně nezbyde nic jiného než nechat vyhotovit novou EIA," uzavřel Hubený.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

24.1.2024 18:51

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

26.1.2024 01:17 Reaguje na karel krasensky
Ja s Vasimi prispevky vetsinou souznim takze napisu jako reakci 1*
i kdyz jsem si ho uz nemohl precist :)
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

24.1.2024 19:26
Tímhle bizarním způsobem se ochrana přírody dělat nedá.
Odpovědět
HH

Honza Honza

24.1.2024 21:12
díky za snahu. Němci mohou autem pomalu až na Luzen, my nesmíme nic, máme kvůli tomu lepší přírodu? Ještě kdyby se podařilo prosadit krytý bufet na sjezdovce na Zadově.
Odpovědět
Sl

Slovan

25.1.2024 08:03 Reaguje na Honza Honza
Tsss aby náhodou pan Honza někam nemohl autem, to by bylo… a bufet na každý kopec! Minimálně jeden! Ideálně i s rozhlednou, samozřejmě.
Občas si říkám “zlatý vojenský prostory”… po celém prostoru klid. Žádný bufety. Žádný světelný smog. Žádný bordel po celém území. Žádní “Honza Honza”! A zákazy vstupů nikdo nezpochybňuje. Příroda má klid.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

25.1.2024 09:17 Reaguje na Slovan
Ale pan Slovan. Opravdu " zákazy vstupů nikdo nezpochybňuje a příroda má klid"? Věříte tomu? Co se týká volného pohybu, tak s tím nesouhlasí spolky zaměřené na ochranu přírody? Není to třeba proto aby tam mohli jen oni sami?
Odpovědět
RJ

Robert Jirman

25.1.2024 09:32 Reaguje na Slovan
ano krytý bufet na Zadově je to co Šumava potřebuje-)
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

25.1.2024 21:34 Reaguje na Robert Jirman
Nechtěl jste náhodou napsat "skrytý bufet". Ten se asi hodí Hnutí Duha při pořádání jejich turistických výletů do divočiny. Jak že to mají napsané na svých stránkách? "Exkurze do divočiny 2023" a co lidem slibují? No slibují výlety " Pokaždé do nejvzácnějších míst chráněných území včetně těch běžně nepřístupných. Vyberte si některou z nich". Tomu se říká "ochrana přírody nebo ekobyzbys?


Odpovědět
Sl

Slovan

27.1.2024 10:39 Reaguje na Jarek Schindler
Jsem pro, aby byli některé oblasti uzavřeny volnému vstupu pro veřejnost, ale zároveň, aby lidé měli možnost se do daných míst podívat s vyškoleným průvodcem. Kde jinde to udělat než v NP? Je totiž zásadní rozdíl mezi tím pustit tam davy často nevychovaných lidí nebo skupinky s průvodcem. Na Šumavě je o projekt “Průvodci divočinou” obrovský zájem. Je to forma ekoturismu - park tím získává nějaké ty peníze a lidé z toho mají nepochybně velký zážitek. Žijeme v zemi s nadměrně velkým turistickým tlakem. Lidé jsou více či méně všude, proto je vznik podobných oblastí důležitý. A ano, ve vojenských újezdech takové zapadlé oblasti simulují podobnou oblast - veřejnost tam přístup nemá (pokud se tam někdo odváží, pak to jsou nevýznamná čísla) a vojáci samotní se tam prakticky nepohybují.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

31.1.2024 09:08 Reaguje na Slovan
Pro zavření některých oblastí byl řekněme důvod. S otevřením, byť omezeným nesouhlasí ochranářské spolky. Argumentují klidem atd. No a ty samé ochranářské spolky do zavřených míst vodí turisty. To má být ten ekoturismus? Už tohle je postaveno na hlavu. No a vyškolený průvodce z Hnutí Duha a cena za kterou vás ta Duha se svým průvodcem vezme do " divočiny". Už dlouho tvrdím, že některé ochranářských spolky se staly cestovkami. Takže jsou některé cesty zavřené pouze učelově aby mohla Duha vodit ekoturisty do divočiny? Pokud by nebyly zavřené "poškozovalo" by to asi ekobyznys, protože na nezavřenou cestu nikdo nepotřebuje průvodce, že. A nakonec, proč by je tam měla Duha vodit když sama tvrdí, že tam má být v první řadě klid.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

25.1.2024 00:56
Kdo teda sakra muze za to, ze Modry sloup je 80 let zavren? Bolsevik je uz 35 let pryc, a reditel narodniho parku se tvari, jako ze je v tomto maly pan? Kdo ten vstup do Lusenskeho udoli blokuje, smi se na nej ukazat a kde
bere tu moc - vetsi, nez mival milostpan Schwarzenberg majitel sumavskych lesu. Kdo se tady vymlouva na zmet byrokratickych narizeni, ktera sam aktivne buduje? Nechci byt redakci banovan a tak uz nic dalsiho nedodavam...
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

25.1.2024 00:58
Kdo teda sakra muze za to, ze Modry sloup je 80 let zavren? Bolsevik je uz 35 let pryc, a reditel narodniho parku se tvari, jako ze je v tomto maly pan? Kdo ten vstup do Lusenskeho udoli blokuje, smi se na nej ukazat a kde
bere tu moc - vetsi, nez mival milostpan Schwarzenberg majitel sumavskych lesu. Kdo se tady vymlouva na zmet byrokratickych narizeni, ktera sam aktivne buduje? Nechci byt redakci banovan a tak uz nic dalsiho nedodavam...
Odpovědět
RJ

Robert Jirman

25.1.2024 09:01
klidně bych nechal Modrý sloup zavřený, nevidím v tom žádný problém, proč tohle vůbec řeší prezident ?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist