Peníze z fondů EU mohou státy využít i k řešení energetické krize, řekl Bartoš
"Evropská unie a její fondy by mohly řešit současnou energetickou krizi. Už se tak ostatně děje," uvedl Bartoš. Peníze z evropských fondů podle něj státy a regiony využívají v dlouhodobých strategiích, čímž vlastně pomáhají se současnou energetickou situací - zefektivňují některé systémy, například ve vytápění nebo izolaci staveb.
Ministerstvo pro místní rozvoj by chtělo podle Bartoše reagovat i operativně a převést zhruba tři miliardy korun mezi fondy směrem k ministerstvu pro životní prostředí. "To ještě musíme vyjednat s Evropskou komisí, protože mají lepší nástroje na energetické úspory měst a obcí, které jsou v tuto chvíli aktuálnější než třeba strategicky spíše dlouhodobé ale ne akutní věci," řekl ministr.
"U všech návrhů na financování je důležitá složka budoucnosti, nové technologie, digitalizace, abychom se posouvali dopředu. Soustředit bychom se měli například na šetření energií, na úspory, na obnovitelné zdroje, vytvářet si vlastní energii," uvedla evropská komisařka pro soudržnost a reformy Elisa Ferreiraová.
Dodala, že politika soudržnosti se nesmí odchylovat od svého jádra. "Každý cítí, že se na nás valí spousta problémů a výzev ze všech stran. Je třeba pomáhat zemím, regionům, městům a obcím, které jsou slabší a zranitelnější a potřebují dohnat zbytek. Aby i slabší zažili, jaké jsou výhody být občanem Evropské unie," řekla Ferreiraová.
Ministři se podle Bartoše při dnešním neformálním zasedání v Praze věnovali především budoucnosti a dalšími směřování politiky soudržnosti EU. Zmínil přitom i další využití peněz při zmírňování dopadů inflace, klimatických změn nebo negativních důsledků války na Ukrajině v Evropě. V této souvislosti připomněl například finanční balíček Fast Care, který má regionům v EU pomoci dotahovat rozdělané projekty, které jsou ohrožení vysokou inflací. V Česku jde podle jeho slov o projekty zhruba za 32 miliard korun. "Věřím, že Fast Care bude schválen v Evropském parlamentu co nejrychleji," zmínil Bartoš poslední krok, který by balíček aktivoval.
Peníze z evropských fondů pomáhají operativně i při různých neočekávaných krizích. Podle Bartoše je proto důležité, jak dokáže politika soudržnosti reagovat na tyto změny, a jak se různé balíčky pomoci kombinují s dlouhodobými nástroji, které evropské fondy tvoří.
Politika soudržnosti se kromě rozvoje regionů podílí například i na digitalizaci či řešení klimatu, jako je dekarbonizace. Nové evropské trendy a jejich přínos pro regiony byly rovněž tématem debaty ministrů.
Česká republika předsedá Evropské unii od začátku července. Tento týden už v Praze jednali ministři obrany a ministři zahraničních věcí evropských zemí. V polovině měsíce budou ministry odpovědné za politiku soudržnosti následovat ministři zdravotnictví, hospodářství a financí a ministři zemědělství.
reklama