https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/penize-z-povolenek-zrejme-pujdou-jen-na-kompenzace-nasledku-zmen-klimatu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Peníze z povolenek zřejmě půjdou jen na kompenzace následků změn klimatu

26.6.2024 10:35 | PRAHA (ČTK)
Ostravské komíny
Ostravské komíny
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Peníze z prodeje emisních povolenek bude zřejmě možné využít jen na opatření, která budou snižovat nebo kompenzovat důsledky změny klimatu. Výnosy z povolenek budou v příštím roce příjmem státního rozpočtu, od roku 2026 bude hlavním příjemcem Státní fond životního prostředí, menší část příjmů si rozdělí také ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a ministerstvo životního prostředí (MŽP). Počítá s tím novela zákona, kterou v úvodním kole projednala Sněmovna. Letošní výnosy z povolenek se odhadují kolem 40 miliard korun.
 
Předloha odolala návrhu na zamítnutí, který vznesl poslanec SPD Jiří Kobza. Zdůvodnil ho mimo jiné tím, že návrh není v zájmu Česka ani jeho budoucí prosperity. Předloze vytkl, že jde o další omezení rozpočtové suverenity, protože peníze z povolenek už nebude možné využít podle uvážení české strany. Berenika Peštová (ANO) kritizovala vládu, že novelou zavádí pouze unijní systém ETS 1, který se týká výnosů z povolenek, a jen malou část ETS 2 týkající se fosilních paliv. Upozorňovala, že koalice bude muset tuto část vložit do novely pomocí pozměňovacího návrhu, a obejde tak Legislativní radu vlády.

Návrh novely reaguje na upravenou směrnici EU, která vyžaduje, aby veškeré výnosy z povolenek byly využity na ochranu klimatu. Dosud musela být takto použita polovina těchto výnosů, v případě zbylých peněz šlo jen o doporučení. Část peněz bude možné využít například na administrativní náklady spojené s fungováním systému emisních povolenek nebo na příspěvky některým mezinárodním organizacím v souvislosti se závazky v ochraně klimatu.

Předloha také v souladu s evropskou směrnicí upravuje pravidla emisních povolenek pro námořní dopravu. V zákoně výslovně upravuje, že práva a povinnosti týkající se povolenek přecházejí i na právního nástupce provozovatele.

Emisní povolenky nakupují elektrárny a další průmyslové podniky, které vypouštějí do ovzduší skleníkové plyny, hlavně oxid uhličitý. Jedna povolenka opravňuje podnik vypustit do atmosféry jednu tunu oxidu uhličitého, případně ekvivalentního množství jiného plynu. Vykazovat emise musejí i letecké společnosti. Od roku 2026 se budou všechny povolenky v letectví pouze dražit. Do roku 2030 dosáhnou podle současných odhadů výnosy z dražeb povolenek kolem 250 miliard korun. Záviset bude na jejich ceně.

"Prostředky z aukcí emisních povolenek nám pomohou s investicemi do moderní energetiky a průmyslu i rozvoje obnovitelných druhů energie," uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Stát podle jeho dřívějšího vyjádření bude peníze využívat zejména na investice do modernizace tepláren a rozvodů tepla, zlepšení energetické účinnosti či na nové obnovitelné zdroje v energetice. Další výnosy bude podle ministra stát využívat na snižování negativních vlivů změny klimatu, půjde tak třeba o opatření na snižování emisí skleníkových plynů v průmyslu nebo na modernizaci dopravy, dále adaptační projekty, jako je například zalesňování. Část příjmů bude podle Hladíka možné použít také na zmírnění sociálních dopadů pro domácnosti.

Novela zároveň zřizuje nový Výbor pro využití peněz z dražeb povolenek a Modernizačního fondu. Bude doporučovat základní dokumenty spojené s využitím peněz z povolenek a dále bude také schvalovat jejich rozdělení. Využití výnosů z povolenek bude potvrzovat vládní rada, do níž se zapojí ministerstva, kterých se klimatická a dekarbonizační opatření týkají.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

DV

Daniel Vondrouš

26.6.2024 11:30
To je zvláštní, nadpis zprávy tvrdí přesný opak toho, co zpráva samotná. Zpráva říká, že peníze z povolenek nepůjdou jen na kompenzace následků klimatu, ale naopak půjdou na mitigaci, do energetiky, na adaptace i na sociální dopady. Nadpis tvrdí přesný opak.
Odpovědět

Radek Čuda

26.6.2024 15:46 Reaguje na Daniel Vondrouš
To je spíše otázka vymezení pojmu, protože se bavíme o například o kompenzacích důsledků opatření, která jsou přijímána s cílem ochrany klimatu, tedy zmírnění negativních jevů, které změna klimatu přináší.

Protože pokud bychom byli toho názoru, že klimatické změna je buď v pohodě, nebo že na ni naše dosavadní činnost nemá žádný vliv, a tedy není důvod se nějak snažit a my nemusíme nijak měnit své chování, tak nemusíme nic kompenzovat.
Odpovědět
DV

Daniel Vondrouš

27.6.2024 14:58 Reaguje na Radek Čuda
Ty peníze ale z logických důvodů nesmějí jít a samozřejmě nejdou jen na "kompenzace důsledků", ale také na mitigaci čili prevenci důsledků. Je dobře, že se řeší obojí. Řešit jen důsledky zhoršeného se stavu a následně zase důsledky víc zhoršeného stavu by nedávalo smysl. Je docela důležité nesázet pšenici tam, kde budou následně podmínky jen pro čirok a naopak.
Odpovědět

Radek Čuda

28.6.2024 12:35 Reaguje na Daniel Vondrouš
Znovu ... ta vaše prevence, a nic proti ní!!!, má za důsledek zvýšené náklady, které je nutno kompenzovat a tedy není nic proti ničemu i tyto náklady označit v titulku použitým obratem.

Protože náklady na prevenci rizika jsou náklady důsledků, které by realizace toho rizika vyvolala.

Jistě, dal se ten titulek formulovat jinak, jasněji, ale pořád si nemyslím, že je v tak příkrém rozporu s obsahem článku jak jste ve svém prvním postu uvedl.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

27.6.2024 11:00 Reaguje na Daniel Vondrouš
Nejdůležitější je systém pro ochranu klimatu co nejvíce zkomplikovat, aby to šlo dobře tunelovat. To se zjevně daří.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist