Petici proti drahé vodě podepsalo 3215 lidí, bývalý ministr Němeček ji předal ministrovi financí
Ministerstvo financí (MF) má přitom podle Němečka možnosti, jak monopoly regulovat, ale nevyužívá je. "Budeme se dále ptát, co s tím ministerstvo dělá a věříme, že petice 3215 lidí bude impulsem, aby ministerstvo začalo něco dělat," dodal Němeček.
Úřad na dotaz ČTK reagoval, že oblast vodárenství je extrémně regulovaným oborem a pravidla striktně omezují, jaké náklady lze považovat za ekonomicky oprávněné a přísně stanovuje také výši přiměřeného zisku. "Od roku 2022 je regulací rozdělen zisk za provozování a zisk za vlastnění bez možnosti převodu tohoto zisku mezi vlastníky a provozovateli. Ani jeden ze zisků na metr krychlový vody se nemůže meziročně zvýšit o více než sedm procent," uvedlo tiskové oddělení MF.
Mluvčí SmVaK Marek Síbrt už dříve řekl, že společnost pravidla regulace striktně dodržuje a petici chápe jako součást politické kampaně před volbami.
MF upozornilo, že obce v Moravskoslezském kraji se v minulosti rozhodly prodat vodárenský infrastrukturní majetek společnosti SmVaK, která je tedy jeho provozovatelem a zároveň vlastníkem. "Proto generuje zisk v obou těchto rolích zároveň. Generuje jej však v souladu se všemi pravidly regulace," doplnil úřad.
SmVaK letos za metr krychlový účtuje 132,75 Kč, loni to bylo 118,52 Kč. Průměrná cena vody v Česku byla loni asi 113 Kč za metr krychlový.
"Spočítali jsme, že kdyby SmVaK nastavoval marži v poloviční výši, tedy na české poměry stále vysoce nadprůměrné, mohla by voda pro odběratele zlevnit o 13 korun," sdělil David Kaszper, předseda spolku Férová voda, který vznikl na podporu petice.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (10)
Jindřich Duras
24.9.2024 11:381/ Někde se musí vytvářet finanční rezervy pro investice do infrastruktury - a do té se bude muset v budoucnu sáhnout velmi zřetelně - takže zároveň někdo musí také říct, kde vzít finance na tyhle věci.
2/ Voda je aktuálně nehorázně laciná! A to je úplně špatně. V blízké budoucnosti bude muset vzrůst cena vody nejméně o několik desetikorun za metr krychlový. Proč?
a/ Je třeba se věnovat ochraně vody, zde ve smyslu ochrany lidského zdraví před nebezpečnými chemickými látkami či viry a baktériemi. Zároveň je to i ochrana vodních ekosystémů. To ale znamená lepší čistírenské technologie, lepší systém sledování těch látek a taky kontroly: vody, podniků. Každá tato položka je sakra drahá.
b/ Je nutné nakládat lépe se srážkovou vodou ve městech, což znamená značné finanční náklady na budování dešťových retencí, oddílných kanalizací, zelenomodré infrastruktury.
No a tohle všechno + mnohé další bude třeba z něčeho zaplatit. Dotace jsou principiálně špatně, protože vše jen pokřiví a neukážou příčinné souvislosti.
Teď jsem zvědav, kdo bude mít koule na to, říct to lidem. Já jo - - ale nejsem politik :-D!
Daniel Fiala
25.9.2024 10:18 Reaguje na Jindřich Durashttps://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cistirna-odpadnich-vod-v-ostrave-nebude-v-provozu-mesice-splasky-tecou-do-odry
Příjmy jsou JEN jedna strana rovnice. Druhá jsou výdaje. A hráze na PPO NESTOJÍ takže teď Ostrava a všechny podniky mohou rok "kálet" do řeky.
Vyserá to na systémové "odlehčení" (finanční i odpadních vod).
P.S. Což není v rozporu ani s 1/ ani 2/.
rýpal lesní
25.9.2024 17:30 Reaguje na Daniel FialaCena pitné vody je regulovaná a má pravidla, kdy se odvíjí podle prokázaných nákladů.
Cena stočného (a čištění odpadních vod) taktéž.
Čistírna odpadních vod se musí po zásahu dlouhodobým průtokem (2x Q24) po dlouhou dobu takové zátěže z důvodu snížení objemů aktivovaného kalu nebo i přerušení chodu technologie znova zapracovat, což dle typu ČOV a její velikosti trvá od malé cca 14 dnů až po velkou cca až 2 měsíce, kdy čistící efekt počne podávat technologicky konstantní a vysoký výkon. Organická hmota v aktivačním kalu je živý organismus a má na něj vliv mnoho okolností, od vnosu živin (moc nebo málo, obojí je špatně), přes škodliviny, nebo zatížení chladem vody proti normálu, či vysokého prohřátí, a reaguje na podmínky, které povodní či vysokým přítokem odpadních vod nepochybně byly narušeny. Je to složitý proces.
V otázce popohnání PPO a vyšetření toho, proč z pozice státu nedošlo ke komunikaci a konsensu ve výstavbě PPO kdy byl protláčen jen jednostranný pohled bez ekologických ohledů, naprostý souhlas. Zde však za to nemohou pracovníci SMVAK, ti odnáší uvedený stav zvýšenou pracovní zátěží.
V otázce cenové věřte, že orgány MF i cenového dohledu vč. MZeČR dbají toho, aby nebyl prostor k nějakým nepravostem.
<rl>
Daniel Fiala
25.9.2024 21:14 Reaguje na rýpal lesníAle na druhou stranu. Pražskou ÚČOV neopevnilo PPO Povodí ani stát, ale město jako majitel PVS (také s Veolia story, ale zůstalo aspoň pod jedním).
Tedy, opravte mne, prosím, jestli jsem to napodruhé nepobral, ale rozdělením SMVaK a OVaK "pod obojí" platí Ostravaci vodné na jeden účet a stočné na jiný účet. A SMVaK je odchýlen od ČR obvyklého pásma (neříkám ani nepíšu, že mimo legální hranici, ale petice říká "moc" a věřím jim stejně jako dohledu MF).
Takže co jsem napsal prvně, myšleno bylo tak, že účet fotříka "za vodu" je jako řemen (nad obvyklé v ČR) a přitom hráze PPO žádné (jinde už mají).
Díky za odpověď.
DF
Pavel Karel
25.9.2024 12:39 Reaguje na Jindřich DurasDaniel Fiala
25.9.2024 16:31 Reaguje na Pavel Karelc) jenže přesto platí 1/+2/ (JD výše), protože "novelizace" UWWTD. Kvartérní st. čištění, modrozelená infrastruktura ...
Studujte např. oddíl Revision
https://environment.ec.europa.eu/topics/water/urban-wastewater_en
A hlavně neříkejte, že to musíme dělat kvůli bruselu, protože to musíme dělat kvůli sobě (jsme přeci ta střecha E., žáno)
DF
P.S. Něž příště budete odsuzovat (druhé), zkuste se nejprve informovat (o tématu). Ale jinak připomínat PoV je užitečné i tak.
rýpal lesní
25.9.2024 17:41 Reaguje na Daniel FialaDaniel Fiala
25.9.2024 21:21 Reaguje na rýpal lesníP.S. Škoda, že nepíšete častěji! Díky DF