Plovoucí fotovoltaická elektrárna ve Štěchovicích zvýšila výkon na čtyřnásobek

ČEZ instaloval solární panely na hladinu horní nádrže s názvem Homole. Mají ověřit plavební vlastnosti nosné konstrukce pro případné nasazení tohoto typu fotovoltaik v budoucích velkých parcích. Osm řad monokrystalických panelů na stříškách s orientací východ-západ bez problému funguje až při devítimetrovém kolísání hladiny během cyklů přečerpávací elektrárny. Energetici zvažují na horní nádrži přečerpávací elektrárny ještě instalaci velké fotovoltaiky o výkonu 1 MW.
Štěchovická přečerpávací elektrárna je významným zdrojem rychlé energie, kterou dokáže dodat během několika desítek vteřin. Pokud je v energetické soustavě přebytek elektřiny, využívá ji k načerpávání vody z Vltavy do horní nádrže na kopci Homole. Při nedostatku energie naopak údolní turbína po čtyři hodiny proměňuje vodu proudící přivaděčem z horní nádrže v elektřinu pro tisíce středočeských domácností.
"Rostoucí efektivita nové generace fotovoltaických panelů skokově zvýšila potenciál tohoto obnovitelného zdroje. V dalších letech chce ČEZ postavit tisíce MW výkonu právě ve fotovoltaikách. Plovoucí elektrárny jsou alternativou k záboru pozemků, pomáhají zlepšovat kvalitu vody, snižují její odpařování z krajiny a jejich demontáž je snazší než u pozemních konstrukcí s nosnými piloty v zemi," uvedl člen představenstva a ředitel divize obnovitelná a klasická energetika ČEZ Jan Kalina. V budoucnu by podle něj mohly podobné elektrárny fungovat na technologických nádržích a dalších vodních plochách a nezabíraly by tak zemědělskou půdu.
Přečerpávací elektrárna byla spuštěná už v roce 1947 a komplexně zmodernizovaná v roce 1996. Na stoprocentní výkon zvládne najet za tři minuty od povelu dispečera. Během čtyř hodin umí dodat až 200 MWh elektřiny a pomoci tak stabilizovat českou energetickou soustavu.
ČEZ provozuje v Česku fotovoltaické elektrárny o celkovém výkonu 126 MW, které ročně v závislosti na přírodních podmínkách vyrobí elektřinu zhruba pro 40.000 domácností. Do roku 2030 chce firma přispět k transformaci české energetiky do bezemisní podoby vybudováním obnovitelných zdrojů o výkonu až 6 GW.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (6)
Miloš Zahradník
5.7.2023 19:54a kdo to plati? Jasne, koneckoncu my vsichni v "zelene" prirazce na uctu za elektrinu. Nechteji na tech nadrzich udelat jeste plovouci vetrniky, tim by se vyuziti tech vodnich ploch jeste zvysilo
Tahle zprava docela uz souperi s davnym clankem redaktora Barocha na aktualne.cz sdelujicim, ze Narodni divadlo v Praze je leadrem ve vyuzivani plochy strech pro solarni energetiku....
Pavel Hanzl
6.7.2023 07:37 Reaguje na Miloš ZahradníkBřetislav Machaček
6.7.2023 09:02 Reaguje na Pavel Hanzlzastínění vodní hladiny? A jaký vliv má omezení čeření vody
větrem, když ho budu na hladině brzdit plováky a panely, které nepustí ten vítr na hladinu pod nimi? Nastane omezení
množství světla ve vodě a tím fotosyntézy a s omezením
čeření hladiny větrem i k úbytku kyslíku ve vodě. U vás to už ale beru jako fanatismus do OZE, protože jste ztratil poslední zbytky soudnosti a rozumu, ale u odborníků to
vidím na tučné zpropitné takové projekty odsouhlasit.
Pro estéty to bude navíc nádherný pohled na přehradu, kde
se místo vodní hladiny budou lesknout stovky panelů. Ale
jeden klad to bude mít, na rozdíl od polí se soláry tam
nemusejí stříkat pod soláry trávu herbicidy a betonovat
tisíce patek pod konstrukce těch dotovaných ekonesmyslů!