https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/plovouci-fotovoltaicka-elektrarna-ve-stechovicich-zvysila-vykon-na-ctyrnasobek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Plovoucí fotovoltaická elektrárna ve Štěchovicích zvýšila výkon na čtyřnásobek

5.7.2023 14:55 | ŠTĚCHOVICE (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ČEZ
Energetici po ročním testování zečtyřnásobili výkon první plovoucí fotovoltaické elektrárny ve Štěchovicích u Prahy. Z původních 21,7 kWp ho zvýšili na 87 kWp a elektrárnu zároveň připojili do sítě, informoval ČTK mluvčí ČEZ Martin Schreier.
 

ČEZ instaloval solární panely na hladinu horní nádrže s názvem Homole. Mají ověřit plavební vlastnosti nosné konstrukce pro případné nasazení tohoto typu fotovoltaik v budoucích velkých parcích. Osm řad monokrystalických panelů na stříškách s orientací východ-západ bez problému funguje až při devítimetrovém kolísání hladiny během cyklů přečerpávací elektrárny. Energetici zvažují na horní nádrži přečerpávací elektrárny ještě instalaci velké fotovoltaiky o výkonu 1 MW.

Štěchovická přečerpávací elektrárna je významným zdrojem rychlé energie, kterou dokáže dodat během několika desítek vteřin. Pokud je v energetické soustavě přebytek elektřiny, využívá ji k načerpávání vody z Vltavy do horní nádrže na kopci Homole. Při nedostatku energie naopak údolní turbína po čtyři hodiny proměňuje vodu proudící přivaděčem z horní nádrže v elektřinu pro tisíce středočeských domácností.

"Rostoucí efektivita nové generace fotovoltaických panelů skokově zvýšila potenciál tohoto obnovitelného zdroje. V dalších letech chce ČEZ postavit tisíce MW výkonu právě ve fotovoltaikách. Plovoucí elektrárny jsou alternativou k záboru pozemků, pomáhají zlepšovat kvalitu vody, snižují její odpařování z krajiny a jejich demontáž je snazší než u pozemních konstrukcí s nosnými piloty v zemi," uvedl člen představenstva a ředitel divize obnovitelná a klasická energetika ČEZ Jan Kalina. V budoucnu by podle něj mohly podobné elektrárny fungovat na technologických nádržích a dalších vodních plochách a nezabíraly by tak zemědělskou půdu.

Přečerpávací elektrárna byla spuštěná už v roce 1947 a komplexně zmodernizovaná v roce 1996. Na stoprocentní výkon zvládne najet za tři minuty od povelu dispečera. Během čtyř hodin umí dodat až 200 MWh elektřiny a pomoci tak stabilizovat českou energetickou soustavu.

ČEZ provozuje v Česku fotovoltaické elektrárny o celkovém výkonu 126 MW, které ročně v závislosti na přírodních podmínkách vyrobí elektřinu zhruba pro 40.000 domácností. Do roku 2030 chce firma přispět k transformaci české energetiky do bezemisní podoby vybudováním obnovitelných zdrojů o výkonu až 6 GW.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MZ

Miloš Zahradník

5.7.2023 19:54
Co tohle je proboha za zpravu? To chteji zaneradit solarnimi panely tech nekolik malo vodnich ploch u nas? Kolik to stoji - takovahle kratochvile
a kdo to plati? Jasne, koneckoncu my vsichni v "zelene" prirazce na uctu za elektrinu. Nechteji na tech nadrzich udelat jeste plovouci vetrniky, tim by se vyuziti tech vodnich ploch jeste zvysilo
Tahle zprava docela uz souperi s davnym clankem redaktora Barocha na aktualne.cz sdelujicim, ze Narodni divadlo v Praze je leadrem ve vyuzivani plochy strech pro solarni energetiku....
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.7.2023 07:37 Reaguje na Miloš Zahradník
Píšou o technologických nádržích a zkuste si odpovědět: Je lepší tyhle nádrže pokrýt panely, většinu střech, kde je to výhodné taky, krajinu zničenou těžbou uhlí taky, doplnit ji větřáky a mít do budoucna dost levné elektřiny, nebo: těžit uhlí za cenu totální zničení krajiny, které stejně dochází, k tomu čadící (i když odfiltrované) komíny produkují všemožná svinstva a především CO2 a za pár let přijít pro energetickou samostatnost úplně?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

6.7.2023 09:02 Reaguje na Pavel Hanzl
Á pan je ekolog! Víte jaký vliv má na vodní ekosystém trvalé
zastínění vodní hladiny? A jaký vliv má omezení čeření vody
větrem, když ho budu na hladině brzdit plováky a panely, které nepustí ten vítr na hladinu pod nimi? Nastane omezení
množství světla ve vodě a tím fotosyntézy a s omezením
čeření hladiny větrem i k úbytku kyslíku ve vodě. U vás to už ale beru jako fanatismus do OZE, protože jste ztratil poslední zbytky soudnosti a rozumu, ale u odborníků to
vidím na tučné zpropitné takové projekty odsouhlasit.
Pro estéty to bude navíc nádherný pohled na přehradu, kde
se místo vodní hladiny budou lesknout stovky panelů. Ale
jeden klad to bude mít, na rozdíl od polí se soláry tam
nemusejí stříkat pod soláry trávu herbicidy a betonovat
tisíce patek pod konstrukce těch dotovaných ekonesmyslů!
Odpovědět

vladimír šmídl

6.7.2023 15:21 Reaguje na Břetislav Machaček
Klid, rostoucí těžba hnědého uhlí v Německu to zachrání. iUhli.cz
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.7.2023 05:52 Reaguje na Břetislav Machaček
To je zase blábol, to není možný!!! Tyhle jevy můžou mít vliv v desetině procenta, navíc voda i v nádrži proudí a mezi plováky svítí a fouká, prostě pitomost macháčkovského typu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.7.2023 05:53 Reaguje na Pavel Hanzl
Navíc fve pokrývá vždy jen část nádrže.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist