https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/plzen-osetri-injektazi-specialnich-pripravku-ke-korenum-devet-stoletych-stromu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Plzeň ošetří injektáží speciálních přípravků ke kořenům devět stoletých stromů

21.7.2024 00:39 | PLZEŇ (ČTK)
Postup si radnice vyzkoušela na jaře u letitého dubu před Západočeským muzeem v centru města.
Postup si radnice vyzkoušela na jaře u letitého dubu před Západočeským muzeem v centru města.
Foto | Vachovec1 / Wikimedia Commons
Devět více než stoletých stromů letos nechá Plzeň ošetřit s využitím injektáže speciálních přípravků ke kořenům. Postup si radnice vyzkoušela na jaře u letitého dubu před Západočeským muzeem v centru města. Aplikace plně organické směsi pomáhá zlepšit odolnost dřevin vůči škůdcům a chorobám, řekl ČTK primátorův náměstek pro životní prostředí a dopravu Aleš Tolar (STAN).
 
"Půdní injektáž se osvědčila, dub prosperuje. Nicméně účinky metody se naplno projeví zhruba rok od ošetření. Vybrali jsme tedy dalších devět stromů, které jsou z pohledu ekologické stability našeho města nepostradatelné. Počítáme s tím, že budou ošetřeny na podzim letošního roku," uvedl.

Správci městské zeleně vybrali pro ošetření buk lesní v Lochotínském parku, jasan ztepilý ve vnitrobloku ulic Guldenerova a Sladkovského, lísku tureckou a habr obecný v Horníčkově zahradě, dvě lípy obecné v Habrmannově parku, dub červený a dva duby letní na náměstí Míru.

V dubnu dostal prostřednictvím půdních injekcí živiny a mikroorganismy, které mají pomoci prodloužit život, 110 let starý dub před muzeem. Směs zhruba 30 složek vpravila specializovaná firma do země kolem kmene zařízením podobným sbíječce.

"Používáme směs, která je speciálně mixovaná pro ten daný druh dřeviny. V tomto případě jsme použili směs, která má větší podíl živin, protože předpokládáme, že je bude mít strom vyčerpané. Kromě toho tam dáváme mykorhizní houby a bakterie, které by měly s kořenovým systémem navázat symbiotický vztah a pomoci mu lépe se vyrovnávat se stresujícími podmínkami," řekl tehdy ČTK Michal Hausenblas z firmy Groown.

Ve směsi je také velké množství speciálně připraveného dřevěného uhlí, které umí absorbovat větší množství vody, takže při zalévání nebo dešti nasákne vodu a déle ji udrží pro strom. Ve směsi jsou i drcené porézní minerály, které udrží půdu provzdušněnou, a usnadní tak růst drobnějších výživových kořenů. Celou směs pak odborníci zalili organickým vermikompostovým výluhem, který je pro strom rychlým zdrojem přírodních živin.

"Směsí zlepšíme vitalitu, strom zesílí a dokáže se lépe ubránit okolním vlivům. Zpomalíme růst zhoubných organismů. Je to vlastně taková infuze," uvedl v dubnu Hausenblas.

Aplikace uvedených látek vyjde pro jeden strom na několik desítek tisíc korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist