Plzeň stočila svůj první med ze dvou úlů na střeše radnice
Městské prostředí je pro včely vhodné, protože díky městským parkům skýtá od jara do podzimu rozmanitost kvetoucích stromů, keřů a květin. Historické centrum Plzně ohraničuje zelený prstenec několika parků. Městské včelaření je v posledních letech oblíbené. Úly instaloval už v roce 2013 na střeše radnice magistrát v Českých Budějovicích, úly na střechách městských budov jsou v Praze, Paříži, Londýně, Vídni, Berlíně, Frankfurtu, New Yorku a dalších městech.
"Těší mě, že i přes letošní počasí, které podle odborníků včelaření příliš nepřálo, a medu je tedy ve srovnání s jinými lety relativně málo, se podařilo z našich městských úlů med získat. Je to jistě i zásluhou našeho zkušeného včelaře, který se o včelstva pečlivě stará," řekl primátor.
Město plánovalo umístit úly na střechu radnice již delší dobu. Nejdřív ale bylo nutné instalovat vzduchotechniku v sále zastupitelstva v horním patře budovy, a omezit tak větrání okny. "Poté, co byla vzduchotechnika vybudována, umístili jsme loni v září střechu radnice včelí úly. Včelstva dodal a stará se o ně náš bývalý kolega, který je zkušeným včelařem. Včelaří už od svých osmnácti let a v současné době se kromě městských úlů stará o 40 vlastních," popsal ředitel magistrátního úřadu správních agend Petr Triner. Nevyloučil, že v budoucnu město úly s včelami rozšíří i na další své magistrátní budovy.
reklama