https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/plzensky-kraj-se-podili-na-zachrane-ohrozeneho-sycka-obecneho-v-pohranici
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Plzeňský kraj se podílí na záchraně ohroženého sýčka obecného v pohraničí

11.7.2024 19:44 (ČTK)
Plzeňský kraj se podílí na záchraně sýčka obecného, podle přírodovědců nejohroženějšího druhu sovy. Jde o přeshraniční česko-bavorský projekt za 16 milionů korun, jehož nositelem je Česká zemědělská univerzita a dalšími partnery záchranná stanice ve Spáleném Poříčí na Plzeňsku a LBW Cham, bavorský spolek na ochranu ptactva. Cílem je znovunavrácení sýčků na místa původního výskytu, řekl ČTK náměstek hejtmana Josef Bernard (STAN). Projekt získá dotace z programu INTERREG Bavorsko - Česko na tři roky.
 
"Koordinované úsilí o záchranu sýčků začalo v regionu v roce 2017, když se spojily aktivity kraje, Zoo Plzeň a záchranné stanice živočichů ve Spáleném Poříčí. Tehdy začal jejich řízená repatriace na vhodná místa původního výskytu," uvedl náměstek.

První pokusy byly v okrese Klatovy, poté na jižním Plzeňsku v okolí Spáleného Poříčí. Souběžně podporoval kraj také záchranu a stabilizaci poslední původní divoké populace sýčků, která přežívá v okolí Stodu na jižním Plzeňsku a jíž se dlouhodobě věnují ornitologové z Českého svazu ochránců přírody Plzeňsko.

Z těchto zkušeností vyšel podle Bernarda program pro sýčka obecného, který zpracovala Agentura ochrany přírody a krajiny a ministerstvo životního prostředí ho vydalo v roce 2020.

Prvotní aktivity podporoval kraj desetitisíci korunami pro záchrannou stanici ve Spáleném Poříčí na odchov rodičovských párů, krmení a přikrmování po vypuštění do volné přírody. Vyvěšeny byly také speciální budky pro sýčky zabezpečených proti vniknutí predátorů, hlavně kuně skalní a kočkám.

Obdobnou částku dostával i ČSOP Plzeňsko na monitoring sov, zlepšování hnízdních příležitostí a zabezpečování antropogenních pastí (vyvolaných člověkem). Finančně, materiálově i personálně pomáhala také zoo.

Náročné aktivity přerostly podle Bernarda v projekt Ochrana sýčka obecného v česko-bavorském pohraničí. Cílem je pokračovat ve snahách o návrat sovy do vhodných lokalit, kde bude vybudováno 12 aklimatizačních vypouštěcích voliér. Podporována bude také vznikající populace sýčků v kraji a péče o původní populaci u Stodu.

Součástí je vědecký výzkum na satelitní i krátkovlnné sledování vysílačkami označených sýčků, tzv. telemetrie. "V rámci projektu bychom rádi návrat sýčků do přírody realizovali také v Horní Falci," dodal Bernard. Celkové náklady projektu na české straně jsou zhruba deset milionů korun, zbytek dají Němci.


reklama

 
Václav Prokš
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

13.7.2024 07:52
Není ten protimluv "ohrožený sýček obecný" též námět pro Názvoslovnou komisi? Např. s. raritní ssp. Šálkův.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist