Plzeňský kraj se podílí na záchraně ohroženého sýčka obecného v pohraničí
První pokusy byly v okrese Klatovy, poté na jižním Plzeňsku v okolí Spáleného Poříčí. Souběžně podporoval kraj také záchranu a stabilizaci poslední původní divoké populace sýčků, která přežívá v okolí Stodu na jižním Plzeňsku a jíž se dlouhodobě věnují ornitologové z Českého svazu ochránců přírody Plzeňsko.
Z těchto zkušeností vyšel podle Bernarda program pro sýčka obecného, který zpracovala Agentura ochrany přírody a krajiny a ministerstvo životního prostředí ho vydalo v roce 2020.
Prvotní aktivity podporoval kraj desetitisíci korunami pro záchrannou stanici ve Spáleném Poříčí na odchov rodičovských párů, krmení a přikrmování po vypuštění do volné přírody. Vyvěšeny byly také speciální budky pro sýčky zabezpečených proti vniknutí predátorů, hlavně kuně skalní a kočkám.
Obdobnou částku dostával i ČSOP Plzeňsko na monitoring sov, zlepšování hnízdních příležitostí a zabezpečování antropogenních pastí (vyvolaných člověkem). Finančně, materiálově i personálně pomáhala také zoo.
Náročné aktivity přerostly podle Bernarda v projekt Ochrana sýčka obecného v česko-bavorském pohraničí. Cílem je pokračovat ve snahách o návrat sovy do vhodných lokalit, kde bude vybudováno 12 aklimatizačních vypouštěcích voliér. Podporována bude také vznikající populace sýčků v kraji a péče o původní populaci u Stodu.
Součástí je vědecký výzkum na satelitní i krátkovlnné sledování vysílačkami označených sýčků, tzv. telemetrie. "V rámci projektu bychom rádi návrat sýčků do přírody realizovali také v Horní Falci," dodal Bernard. Celkové náklady projektu na české straně jsou zhruba deset milionů korun, zbytek dají Němci.
reklama