https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/po-pozaru-lodi-byli-na-pobrezi-sri-lanky-vyplaveni-mrtvi-delfini-i-stovka-zelv
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Po požáru lodi byli na pobřeží Srí Lanky vyplaveni mrtví delfíni i stovka želv

22.6.2021 14:29 | KOLOMBO (ČTK)
Těla uhynulých mořských živočichů se na srílanském pobřeží začala podle ekologů objevovat několik dní po začátku požáru.
Těla uhynulých mořských živočichů se na srílanském pobřeží začala podle ekologů objevovat několik dní po začátku požáru.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | The Sea World / Twitter
Téměř stovku mrtvých želv s poškozenými hrdly a krunýři, asi desítku uhynulých delfínů a plejtváka obrovského vyplavilo moře na pobřeží Srí Lanky. Ekologové jsou přesvědčeni, že případy souvisí s květnovým požárem a následným potopením kontejnerové lodi, uvedla agentura AP.
 

Požár na lodi MV X-Press Pearl plující pod singapurskou vlajkou vypukl 20. května a trvalo 12 dní, než se ho podařilo uhasit. Podle úřadů se vzňaly chemikálie, které plavidlo přepravovalo. Ve více než 1400 kontejnerech bylo 25 tun kyseliny dusičné a dalších chemických látek, jež byly naloženy v Indii. Pětadvacetičlenná posádka, kterou tvořili mimo jiné Filipínci, Číňané, Indové a Rusové, byla evakuována. Plavidlo nacházející se asi 18 kilometrů od srílanské metropole Kolomba se nakonec potopilo.

Srílanské námořnictvo uvedlo, že většinu chemikálií požár zničil. Do vody však uniklo několik tun plastových granulí, které se používají k výrobě plastových sáčků, obavy vzbuzoval i možný únik nafty z nádrží s palivem. Chemikálie znečistily okolní vody a dlouhý pás srílanských pláží, které s oblibou vyhledávají turisté. Experti rovněž upozornili na hrozbu pro mořské živočichy, kteří si drobné plasty snadno spletou s potravou.

Těla uhynulých mořských živočichů se na srílanském pobřeží začala podle ekologů objevovat několik dní po začátku požáru. "Předběžně můžeme říct, že příčinou jejich smrti byly popáleniny či chemikálie," uvedl představitel srílanského ministerstva životního prostředí Anil Jasinghe.

Thushan Kapurusinghe, který se již více než 30 let věnuje ochraně želv, to potvrdil. Podle něj uhynulé želvy krvácely z ústní dutiny, hrdla a kloaky, další měly ohořelé krunýře.

Mořský biolog Lalith Ekanayake na základě rozsahu požáru a množství chemikálií na lodi odhadl, že uhynulo nejméně 400 želv. Mnohá z těl se ale podle něj potopila nebo byla odnesena dále na moře.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RJ

Robert Jirman

22.6.2021 15:37
ano, člověk moudrý vytrvale pracuje na svém sebezničení, to se fakt nevidí
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

23.6.2021 09:07 Reaguje na Robert Jirman
Kdyby aspoň první zničil sebe a byl klid, ale on bude až jeden z posledních a tato planeta tak zůstane "mrtva".... prostě po nás potopa... :(
Odpovědět
JO

Jarka O.

22.6.2021 19:16
Chudáci. Smrt zvirat na poleptani kyselinou, 25 tun koncentrované nebo snad dymave HNO3(!), a lokalni okyseleni more, to je ekologická katastrofa, a ne nějaká 0,04% CO2 ve vzduchu.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

23.6.2021 09:03 Reaguje na Jarka O.
Kdyby jste věděla kolik zvířat i lidí každoročně zahyne, nebo trpí projevy toho "vašeho 0,04% CO2", tak takové nesmysly nepíšete...
Odpovědět
JO

Jarka O.

24.6.2021 06:59 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Opravdu nevim, napište prosim příklady trpicich a statistiku, ať vím, co tím myslíte. Na otravu CO2 i CO se zemřít da a není to bolestivé, jen usnete na rozdíl od bolestivých popálenin kyselinami. HNO3 rozpousti krunyre zelv. CO2 taky a jak?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist