Po protestech ruší Srbsko plány na těžbu lithia
Očekávalo se, že těžba začne v blízké budoucnosti, ale zastupitelstvo města Ložnica odhlasovalo zrušení regionálního plánu rozvoje, který těžbu lithia umožňoval. Hlasování v městské radě následovalo poté, co srbský prezident Aleksandar Vučić minulý týden vrátil parlamentu dva sporné zákony, které by podle ekologů usnadnily Rio Tinto zahájení těžby.
Za jejich zrušení se po celé zemi konaly demonstrace. Tisíce demonstrantů v Bělehradu a dalších městech tři víkendy po sobě blokovaly hlavní cesty a mosty na znamení odporu proti plánům těžby za 2,4 miliardy dolarů (asi 53,7 miliardy Kč). Z protestů se stal dosud největší problém pro Vučiče, který zemi vládne čím dál více jako autokrat, uvedla AP.
"Zda tu bude důl, to závisí na vůli lidí (na západě Srbska) a na studii o dopadech těžby na životní prostředí," uvedla premiérka Ana Brnabičová s tím, že tyto dvě podmínky klade prezident Vučić.
Společnost Rio Tinto uvedla, že během desetiletého působení v Srbsku fungovala v souladu se zákony a nejvyššími profesionálními standardy, aby zahájila "největší těžební investici v této části světa".
"Chápeme zájem občanů o vše, co se v souvislosti s projektem děje, a budeme nadále poskytovat informace o všech aspektech projektu, za který jsme odpovědní a na kterém se podílíme," dodalo prohlášení.
Přestože Rio Tinto ujišťovalo o respektování nejnovějších norem ochrany přírody, organizátoři víkendových protestů uváděli, že těžba lithia by mohla nenapravitelně poškodit řeky a zemědělskou půdu v regionu.
Po pozastavení plánů těžby Vučić počátkem týdne řekl, že "budeme muset hovořit jinak s Rio Tinto a dalšími" společnostmi.
Společnost během své 150 let dlouhé historie čelila obviněním, že se na místech těžby dopouští korupce, ničení životního prostředí a porušování lidských práv, napsala AP.
Lithium, které se používá v bateriích pro auta s pohonem na elektřinu, je pokládáno za kov budoucnosti vzhledem k tomu, že svět přechází na obnovitelné zdroje energie.
Vučić vzhledem k nedostatku elektřiny v Srbsku ignoroval výzvy Evropské unie k omezení emisí skleníkových plynů a přislíbil pokračovat a dokonce ještě rozšířit těžbu uhlí pro elektrárny. Ekologové se zlobí, že srbská vláda nereaguje dostatečně na rostoucí znečišťování v zemi.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (5)
Pavel Hanzl
17.12.2021 13:22Jarka O.
17.12.2021 13:35 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
17.12.2021 16:45 Reaguje na Jarka O.Miroslav Vinkler
17.12.2021 17:29 Reaguje na Pavel HanzlZ jiného pohledu, kovid - dokonce nabízeli možnost výběru vakcinace i pro nesrbské občany z pěti dostupných značek - od Pfizeru po Sputnik V , vy znalče balkánských poměrů.