https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/podil-jaderne-energetiky-na-svetove-vyrobe-elektriny-klesa-tvrdi-zprava-wnisr
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Podíl jaderné energetiky na světové výrobě elektřiny klesá, tvrdí zpráva WNISR

19.10.2021 17:43 | PRAHA (ČTK)
Ze zprávy vyplývá, že v polovině letošního roku bylo ve 33 zemích v provozu 415 jaderných reaktorů, což je o sedm více než v polovině roku 2020, ale o 23 méně než v roce 2002, kdy počet kulminoval na 438 reaktorech.
Ze zprávy vyplývá, že v polovině letošního roku bylo ve 33 zemích v provozu 415 jaderných reaktorů, což je o sedm více než v polovině roku 2020, ale o 23 méně než v roce 2002, kdy počet kulminoval na 438 reaktorech.
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | Piqsels
Podíl jaderné energetiky na světové výrobě elektřiny klesá. Tvrdí to letošní zpráva o stavu jaderného průmyslu ve světě (World Nuclear Industry Status Report - WNISR 2021), kterou v Česku představil energetický konzultant a její vedoucí autor Mycle Schneider. On-line konferenci pořádala pražská kancelář think-thanku Heinrich-Böll-Stiftung ve spolupráci s ekologickými sdružením Calla a Hnutím Duha. Většina českých politiků podporuje stavbu nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany.
 

Ze zprávy vyplývá, že v polovině letošního roku bylo ve 33 zemích v provozu 415 jaderných reaktorů, což je o sedm více než v polovině roku 2020, ale o 23 méně než v roce 2002, kdy počet kulminoval na 438 reaktorech. Podíl jaderné energetiky na světové hrubé výrobě elektřiny podle ní nadále pomalu, ale jistě klesá, a to z maxima 17,5 procenta v roce 1996 na 10,1 procenta v roce 2020. Podíl jaderné energetiky na celosvětové primární spotřebě energie pak zůstává od roku 2014 stabilní okolo 4,3 procenta.

"Považuji za znepokojující, že stále roste rozdíl mezi tím, jak široká veřejnost vnímá jadernou energetiku, a skutečným stavem tohoto sektoru. Příspěvek jaderných elektráren k energetickému zásobování klesá v globálním měřítku k bezvýznamnosti. Řada projektů, o kterých se mluví, zůstává pouze v oblasti divoké fantazie," řekl Schneider.

Někteří energetičtí experti v Česku proti tomu tvrdí, že bez nového jaderného bloku nebude ČR energeticky soběstačná. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) opakovaně uvedl, že nový jaderný blok má sloužit jako nový energetický zdroj po postupném útlumu uhelných elektráren. Útlum mají částečně vykrývat i obnovitelné zdroje.

Podobný názor mají podle dřívějších vyjádření také zástupci možné nové vlády koalice Spolu (ODS, TOP 09 a lidovci) a Pirátů se Starosty. "Podporujeme výstavbu nového jaderného bloku v Dukovanech pod podmínkou, že ho nebudou stavět ruské ani čínské firmy. Budoucnost využití jádra vidíme v menších modulárních reaktorech," uvedla na dotaz ČTK před volbami koalice Spolu.

Jaderné zdroje mají společně s hnědým uhlím největší podíl na výrobě elektřiny v ČR. Podle dat Energetického regulačního úřadu na jaderné elektrárny loni připadalo 37 procent výroby, na hnědouhelné zdroje pak 36 procent. Nyní Česko část elektřiny exportuje, situace se ale po plánovaném útlumu uhelných elektráren a odstavení starších jaderných bloků pravděpodobně změní.

Plánovaná stavba nového dukovanského bloku je v posledních měsících jedním z ústředních témat české politické scény. Bezpečnostní posouzení tří zájemců o stavbu nového jaderného bloku v dukovanské elektrárně zahájila firma Elektrárna Dukovany II na konci června. Osloveny byly EdF, americký Westinghouse a jihokorejská společnost KHNP.

Na zprávě WNISP se podíleli zástupci think-tanků a akademických institucí z celého světa. Schneider už více než 20 let poskytuje rady poslancům Evropského parlamentu v energetických otázkách, jadernou energetiku dlouhodobě kritizuje.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

19.10.2021 20:24
asi to není k jádru ale je to příběh, jak se Poláci usvědčí sami sebe z negativního vlivu Turowa na životní prostředí...komu není dáno, tomu není pomoci aneb, trubka trubkou zůstane https://ekonomickydenik.cz/polska-pomsta-za-turow-tamni-urady-zpochybnuji-prihranicni-nemecky-dul-s-ceskymi-majiteli/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=eMq4Q9VboPm-202110191744&dop_id=13955253
Odpovědět
EN

Emil Novák

19.10.2021 20:28
O objektivitě této organizace nejlépe vypovídá seznam sponzorů, mezi které patří např. Greens/Efa, Heinrich Böll Stiftung, NRDC a další zelené organizace, podobné v článku zmiňovaným domácím "ekologickým" sdružením Calla a Hnutím Duha.
Odpovědět
JO

Jarka O.

19.10.2021 20:44 Reaguje na Emil Novák
...pražská kancelář think-thanku Heinrich-Böll-Stiftung... USA a rusko zpřísnily pravidla pro tyto zahraniční neziskovky. I česko by s nimi mělo něco dělat, jinak se žádná JE nepostaví, jak čtu toho M. Schneidera.

https://www.konzervativninoviny.cz/precetli-jsem-si-ruska-ruleta-se-sesti-naboji-v-revolveru/
Odpovědět
VK

Václav Kain

19.10.2021 22:12
Ty poblázněné a ty vyčůrané ekologisty bych odstřihl od všech stabilních zdrojů elektřiny.Mohli by si ti kašpaři v zimě až jim bude zima procvičit svoje prohnilé a líné figury cvičením.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist