Podle aktivistů podceňuje Státní energetická koncepce úspory energií
Podle jeho slov by investici do výstavby Jaderné elektrárny Temelín (JETE) ve výši 100 miliard korun mohla nahradit investice 30 miliard korun do úspor energií. Halama zmínil izolační fólie, které po nalepení na okna sníží spotřebu tepla v bytové jednotce až o deset procent. Až 30 procent tepla pak lze ušetřit izolací stropů budov.
EFEE a sdružení V havarijní zóně JETE kritizují i plánovanou výstavbu dalších jaderných bloků či velkých uhelných elektráren. Odpůrci SEK preferují lokální zdroje spalující plyn a biomasu. Zatímco moderní plynové kogenerační jednotky, čili zdroje vyrábějící současně elektřinu a teplo, dosahují podle Halamy účinnosti 70 až 90 procent, současné uhelné elektrárny mají účinnost pouze okolo 25 procent.
Prioritou SEK ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) je minimální závislost ČR na dovozu paliv. Materiál MPO navíc počítá s výstavbou dvou nových jaderných bloků o výkonu 600 MW. První má zahájit provoz mezi lety 2020 a 2025, druhý po roce 2025. SEK dále navrhuje výstavbu nových uhelných elektráren, plynových elektráren a zdrojů na spalování biomasy. Ostatním obnovitelným zdrojům včetně větrné energie SEK přisoudila okrajový význam. V roce 2030 se má podle MPO na spotřebě primárních zdrojů podílet hnědé uhlí, uran a zemní plyn shodně po 21 procentech, obnovitelné zdroje téměř 16 procenty, černé uhlí z 9,7 procenta a ropa sedmi procenty.
Projednávání SEK v podobě předložené ministrem průmyslu a obchodu Milanem Urbanem vláda ve středu 7. ledna odložila. Na jednání kabinetu se má SEK vrátit zhruba za dva měsíce.
reklama