Podle MPO v ČR na přelomu desetiletí zároveň bude i nebude nedostatek elektřiny
![]() |
|
Elektrárna Dětmarovice. | |
Ilustrační foto: Hugo Charvát /EkoList |
Martin Říman svá varovná slova přednesl 6. února na Žofínském fóru věnovaném energetické a surovinové bezpečnosti ČR. Na internetových stránkách MPO je ke stažení dokument, který ministrovi sloužil jako osnova jeho projevu. Martin Říman v něm ohledně výroby elektrické energie v ČR říká, že "podle některých odhadů lze vyrovnání výroby a spotřeby očekávat v letech 2009-2012" a dodává, že "vzhledem k energetické situaci v sousedních státech nebude možné potřebné množství energie dovézt".
Druhý den, 7. února, Martina Římana citoval server Novinky.cz: "V současnosti máme elektřiny nadbytek a asi jednu čtvrtinu produkce dokonce vyvážíme. Už na přelomu desetiletí ale budeme spotřebovávat víc elektřiny, než dokážeme vyrobit."
Podobně jako Říman se v komerční příloze Hospodářských novin na začátku května vyjádřil i jeho náměstek pro průmysl a energetiku Tomáš Hüner. "ČR exportuje zhruba 25 % vyrobené energie a je dnes druhým největším exportérem v Evropě," napsal Hüner. "Díky tomu, že elektřina se u nás vyrábí především z domácích zdrojů (uhlí, cca 63 %) a ze zdrojů dosažitelných z více zemí (jádro, 30 %), lze říci, že v oblasti elektrické energie je ČR v této chvíli relativně bezpečná. (…) Zcela to přestane platit zhruba v letech 2011-2012, kdy se výroba a spotřeba energie v ČR zhruba vyrovnají. (…) Případný deficit elektrické energie tak nebude s vysokou pravděpodobností okolo roku 2012 odkud dovézt."
Ekologická organizace Hnutí Duha ovšem v polovině května upozornila na rozpor ministrových slov s odhady, které organizaci poslal ředitel odboru elektroenergetiky MPO Ladislav Pazdera. Z nich vyplývá, že v ČR nedostatek elektrické energie v uvedenou dobu nebude, naopak by měl být vývoz elektřiny vyrobené v ČR ještě vyšší, než je v současnosti. "Ministerstvo průmyslu a obchodu odhaduje výši exportu elektřiny vyrobené v ČR na cca 18 Twh v roce 2012," stojí v dopise, který má Ekolist k dispozici. (V roce 2006 byla podle Českého statistického úřadu výše čistého vývozu elektřiny z ČR přibližně 12,6 TWh.)
Stejné číslo navíc uvedl sám ministr Říman v analýze, kterou přesvědčil vládu, aby podala žalobu na Evropskou komisi kvůli přídělu povolenek na emise oxidu uhličitého. Ministerstvo průmyslu tady mezi základními předpoklady, z nichž vypočítává potřebný počet povolenek, uvádí i položku "Export elektřiny v období 2008-2012" a přidává k ní číslo 18 TWh. O nedostatku elektřiny není v analýze ani slovo.
Své upozornění Hnutí Duha v červenci zopakovalo. MPO na to reagovalo vydáním tiskové zprávy, v níž konstatuje, že ČR má v současné době přebytky výrobních kapacit elektrické energie. "Výrazný přebytek kapacit budeme mít stále i v roce 2010 a můžeme počítat s úrovní vývozu i nad dnešními 12 TWh elektrické energie," píše MPO a pokračuje "Po roce 2010 však vlivem dožívání velkých uhelných elektráren bude vývoz velmi rychle klesat až do očekávaného schodku v roce 2015. Pokud v roce 2010 budou uvedeny do provozu nové zdroje, ať už jaderné nebo uhelné, budeme mít elektřiny opět dostatek." Závěr tiskové zprávy MPO je každopádně optimistický: "Česká republika má elektřiny dostatek a energetická krize jí rozhodně nehrozí ani teď, ani v roce 2010."
Článek je převzat z tištěného Ekolistu 08-09/2007.
reklama