Podle vědců mořští savci dugongové v Číně prakticky vyhynuli
Dugongové jsou vodní savci z řádu sirén příbuzní kapustňákům, mohou dorůstat délky až čtyř metrů, svým zavalitým tělem se podobají kytovcům. Patří mezi ohrožené druhy.
V jižních vodách Číny žili po staletí, od 70. let minulého století ale začaly jejich počty razantně klesat. V roce 1988 čínské úřady prohlásily dugonga za živočicha, na nějž se vztahuje nejvyšší stupeň ochrany. Od roku 2008 nicméně nejsou o přítomnosti dugongů v Číně žádné vědecky doložené záznamy, píše list The Guardian.
Experti ve své nejnovější studii nyní prohlásili dugongy v Číně za "funkčně vyhynulé". O funkčním vyhynutí se mluví, pokud existuje malé množství zástupců daného druhu, kteří ale nejsou schopni vyprodukovat životaschopnou populaci.
"Naše nová studie předkládá důkazy o ztrátě dalšího charismatického vodního savce v Číně - bohužel opět v důsledku neudržitelné lidské činnosti," uvedl Samuel Turvey z Londýnské zoologické společnosti, který je spoluautorem studie.
Podle zpravodajského serveru BBC News autoři založili studii mimo jiné na rozhovorech se 788 lidmi žijícími v pobřežních oblastech, kde se dříve dugongové vyskytovali. Obyvatelé těchto míst v průměru odpovídali, že neviděli dugonga 23 let. Jen tři lidé řekli, že v posledních pěti letech tohoto savce spatřili.
Malá populace dugongů žije stále například v Tichém či Indickém oceánu. Býložraví dugongové jsou zvlášť závislí na mořských řasách, které trpí znečištěním vody. I když jsou snahy o obnovu mořských řas v Číně prioritou, proces je zdlouhavý. Nová studie je "připomínkou toho, že k vyhynutí může dojít, než jsou přijata efektivní opatření na ochranu příslušného druhu", uvedl Turvey.
reklama