V Pobřeží slonoviny hrozí obřím broukům vrubounům vyhynutí, píše Le Monde

Vrubouna goliáše lze poznat podle jeho pruhovaného bílo-černého krunýře a impozantní délky - měří až přes deset centimetrů. Samci jsou také vybaveni párem rohů, které tvoří písmeno Y.
"Vrubouni goliášové jsou výborní ukazatelé zdravého lesa. Pokud se v lese hojně vyskytují, znamená to, že tamní ekosystém je v dobrém stavu a daří se v něm i ostatním druhům. Pokud však jejich populace klesá, značí to, že lesní prostředí je narušené," uvedl profesor biostatistiky a ekologie na tožské univerzitě v Lomé Luca Maria Luiselli. Společně se svými kolegy napsal článek, který se zabývá úbytkem populace tohoto hmyzu.
Larvy vrubounů jsou všežravé - živí se masem a rostlinnými zbytky. Recyklují tak organické látky v lese a zároveň jsou potravou pro mnohé jiné živočichy, což vede k tomu, že se díky nim přesouvají živiny v lesním ekosystému, vysvětlil jejich důležitou roli Luiselli na populárně vědeckém webu The Conversation.
Dospělí jedinci se pak živí mízou jen několika druhů stromů. Často jde o kakaovníky nebo kávovníky, které ale slouží k pěstování kakaa a kávy. Na Pobřeží slonoviny připadlo v roce 2022 téměř 40 procent světové produkce kakaa. Populaci vrubounů tak ohrožují četné plantáže. Kromě toho jsou častým cílem pytláků, kteří je poté prodávají na ilegálním trhu sběratelů. Na internetovém aukčním portálu eBay lze koupit jeden exemplář i za stovky dolarů. Bez ochrany hrozí, že vymizí ze vzpomínek obyvatel Pobřeží slonoviny úplně.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (7)

Michal Ukropec
6.4.2025 09:14 Reaguje na Jakub Graňák