Podnikům v energeticky náročných odvětvích chce MŽP vyplatit 1,64 miliardy korun
Kompenzace je možné vyplácet v situaci, kdy náklady na elektřinu průmyslovým subjektům vzrostou vlivem rostoucí ceny emisních povolenek natolik, že se výroba z Evropské unie přesune do zemí, které kladou menší důraz na snižování emisí, vysvětlilo ministerstvo v důvodové zprávě. "Celosvětově emise skleníkových plynů v dotčeném odvětví tedy nebudou klesat, ale naopak vzrostou," poznamenalo.
Podle nařízení vlády z roku 2020, které způsob kompenzací stanovuje, se týkají například odvětví výroby kožených oděvů, výroby a hutního zpracování hliníku, výroby buničiny, papíru a lepenky, surového železa, oceli a feroslitin, rafinovaných ropných produktů či výroby a hutního zpracování mědi.
Cena emisních povolenek v evropském systému ETS v únoru letošního roku poprvé překonala hranici 100 eur (2374 korun) za tunu. Emisní povolenky si v současnosti kupují uhelné elektrárny, ocelárny, cementárny a další průmyslové podniky včetně například cukrovarů.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (8)
Katka Pazderů
9.5.2023 05:39Pavel Hanzl
9.5.2023 07:03 Reaguje na Katka PazderůViktor Šedivý
9.5.2023 20:52 Reaguje na Katka PazderůCo je na tom dobrého, proboha?
Nejprve zatížím zdroje energie nesmyslnými restrikcemi a poplatky - a potom některým z postižených podniků část peněz milostivě vrátím?!?!
Nebylo by náhodou podstatně jednodušší, levnější a průhlednější ... docela prostě zrušit uhlíkové odpustky?
Pavel Hanzl
10.5.2023 10:39 Reaguje na Viktor ŠedivýRichard Vacek
9.5.2023 09:48Nejsou v tom případě emisní povolenky jen jiným způsobem, jak z nás vytáhnout více peněz? A komu ty peníze za emisní povolenky vlastně posíláme? Pokud je povinnost si je kupovat, tak to musí být pro někoho zlatý důl je nabízet.