https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pojisteni-proti-zivelnym-pohromam-prijde-v-case-klimatickych-zmen-draho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pojištění proti živelným pohromám přijde v čase klimatických změn draho

25.3.2019 01:58 | PRAHA (Ekolist.cz)
Globální oteplení a s ním spojené jevy loni přišly pojišťovnu Munich Re na 24 miliard dolarů. Ilustrační snímek.
Globální oteplení a s ním spojené jevy loni přišly pojišťovnu Munich Re na 24 miliard dolarů. Ilustrační snímek.
Jestli jsou v něčem statistici pojišťoven dobří, tak v počtech a odhadech pravděpodobnosti. Proto nepřekvapí jejich reakce na události z let posledních: více požárů, povodní, ničivého sucha je stálo už tolik, že teď chtějí zvýšit cenu za pojištění. O hodně. Globální trend zvyšování cen by ale mohl efektivně vyřadit nižší a střední ekonomickou třídu ze systému pojištění. Píše o tom Guardian.
 

Mohlo by se zdát, že klimatické změny se dotknou našich srdcí a peněženek jen větším účtem za elektřinu (na provoz klimatizace), dražším obsahem ledničky nebo tím, co žbluňká v nádrži našeho auta. Ernst Rauch, šéf klimatologického týmu německé pojišťovny Munich Re, ale upozorňuje, že v budoucnu výrazně naroste i cena pojištění nemovitostí a majetku. Odborníci v pojišťovnách, kteří odhadují možná rizika, totiž bedlivě sledují i zprávy o vývoji počasí. A vidí, že klimatické změny výrazně přispívají ke zvyšování škod, které pak musí tyto instituce svým klientům hradit.

Vidíme čísla za vším

Příkladem za všechny může být stát Kalifornie. S požáry v období sucha tu měli problémy vždy, a proto je pozorně sledují od roku 1930. Dvacítka nejničivějším požárů (s největšími způsobenými škodami na lidském majetku i životech) se za toto sledované období odehrála v posledních 18 letech. Vlastně, od počátku nového milénia stály požáry kalifornské pojišťovny okolo 5 miliard dolarů ročně. A loni pak celých 20 miliard. Jednotliví reprezentanti pojišťovacích domů se shodují na tom, že tyhle ničivé události jsou „konzistentní s tím“ co se ví o vývoji klimatických změn.

„Příčiny jsou jasné: zprvu vlhčí jarní klima vede k růstu malých stromků, které zahustí stávající porosty,“ vysvětluje Rauch. „To pak v létě, v období extrémního sucha, činí tyto porosty náchylnější ke vzniku požárů.“ K požáru může a nemusí dojít, stejně jako se můžete a nemusíte pojistit. Pokud ale přeci jen budete chtít, přijde vás to dráž. Pojišťovny totiž musí výší poplatku zalepit případné ztráty. V rizikových oblastech by mohla narůst cena pojištění takovým způsobem, že by se prý mohla stát nedostupná nižší a střední třídě, potažmo by vás nikdo nepojistil vůbec.

Nejde jen o požáry

Konkrétně Munich Re uvádí, že globální oteplení a s ním spojené jevy je loni přišly na 24 miliard dolarů. Ve střední Evropě jsou stále častější ničivé orkány, což mává s cenou pojištění v Rakousku, Německu, Francii a na jihozápadě Itálie. Florida si zase užívá hurikánů. „Právě na Floridě je dnes pojištění nemovitostí proti živelným škodám o řád dražší, než třeba v severních evropských regionech,“ říká Rauch. A podobně to prý vidí i dalších 34 pojišťovacích společností a sdružení, které musí na tento jev nějak reagovat.

Příbřežní bouře, zátopy a vlnobití zvýšily v posledních letech vyplácené škody v Manhattanu o 30 %. Pojišťovna Lloyd proto musela zvýšit zdejší smluvní poplatky. „Bez normálního dostupného pojištění nemůže moderní společnost fungovat,“ tvrdí například Nicolas Jeanmart, makroekonom z Insurance Europe. Do zajímavého postavení se mohou v budoucnu dostat i zástupci těžebního nebo energetického průmyslu, které jsou z klimatických změn obviňovány. Jako případným původcům jim totiž hrozí soudy s pojišťovnami.

„Obecně, nemůžeme říct a dokázat, že by každá jedna bouře, povodeň nebo požár byla způsobená klimatickou změnou,“ říká k tomu Paul Fisher, bývalý klimatický poradce Bank of England. „Ale to, že frekvence těchto událostí a jejich ničivost s klimatickými změnami souvisí, popřít nemůžeme.“


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist