https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/polaci-zakazali-sestup-ze-snezky-cestou-s-retezy-k-slezskemu-domu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Poláci zakázali sestup ze Sněžky cestou s řetězy k Slezskému domu

22.7.2020 02:22 | PEC POD SNĚŽKOU (ČTK)
Modře značenou Jubilejní cestu na polské straně hory musejí k sestupu využít i lidé, kteří chtějí ze Sněžky pokračovat ke Slezskému domu a dál například na Luční boudu či Obřím dolem do Pece pod Sněžkou.
Modře značenou Jubilejní cestu na polské straně hory musejí k sestupu využít i lidé, kteří chtějí ze Sněžky pokračovat ke Slezskému domu a dál například na Luční boudu či Obřím dolem do Pece pod Sněžkou.
Foto | Pudelek / Wikimedia Commons
Polský Krkonošský národní park v minulých dnech zakázal sestup ze Sněžky takzvanou řetězovou cestou, která vede po polské straně hory. Turisté po ní mohou jít ve směru od Slezského domu jen na vrchol. Zákaz platí do 31. srpna. K sestupu i výstupu mohou turisté na polské straně hory použít pohodlnější Jubilejní cestu, uvedl na webu polský Krkonošský národní park. Omezení Poláci vydali i v minulých letech.
 

Modře značenou Jubilejní cestu na polské straně hory musejí k sestupu využít i lidé, kteří chtějí ze Sněžky pokračovat ke Slezskému domu a dál například na Luční boudu či Obřím dolem do Pece pod Sněžkou. Jednosměrný provoz má v hlavní turistické sezoně snížit množství lidí na přetíženém úzkém chodníku.

K cestě na Sněžku a zpět lze využít i některou z cest na české straně hor nebo kabinovou lanovku z Pece pod Sněžkou. Na cestě z Růžové hory na Sněžku však stavbaři nyní opravují chodník. Turisté tak musejí počkat, až jim stavbaři umožní průchod. Zatím cestu zcela uzavřít nemuseli. Režim pohybu lidí na trase s několikaminutovým čekáním by měl platit až do druhé poloviny září. Na cestě pracuje mechanizace, a to malý bagr nebo vyvážecí souprava.

Z polské strany hor se lidé ke Sněžce mohou pohodlně přiblížit lanovkou z Karpacze na horu Kopa. Z Kopy pak jdou asi 1,4 kilometru ke Slezskému domu a na vrchol Sněžky pokračují po řetězové cestě nebo po Jubilejní cestě. U Slezského domu se k nim přidávají i turisté mířící na Sněžku od Luční boudy.

Průměrná denní návštěvnost vrcholu Sněžky dosahuje 5000 návštěvníků. Ve výjimečných případech, hlavně o víkendech, když je pěkně, až dvojnásobek.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist