Politici kritizují ODS za destrukci ministerstva životního prostředí
Petr Petržílek, kterého do debaty vyslala ČSSD a který v minulosti působil na ministerstvu jako náměstek, komentoval například rozpočet ministerstva. V roce 2010 mělo ministerstvo k dispozici 4,1 mld. Kč, v roce 2015 má být podle Petržílka 2,8 mld. Kč. Zkrátit rozpočet během pěti let téměř na polovinu povede k totální likvidaci tohoto rezortu, tvrdí Petržílek.
Kritikou nešetřil ani zástupce TOP 09 Jakub Hruška. I podle něho dochází na ministerstvu k výrazné „erozi kompetencí“. MŽP jako celek ztrácí odbornou úroveň, zatímco například právní služby jsou nyní řešené externími zakázkami za vyšších nákladů, než dříve. Jakub Hruška dále uvedl, že MŽP odmítá svým výzkumným institucím (Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka a Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví) proplatit nasmlouvané peníze, a tím je vede k platební neschopnosti.
Poslankyně za KSČM Kateřina Konečná hovořila o tom, že MŽP systematicky propouští odborníky. Největším problémem je podle Konečné skutečnost, že ministr Chalupa nepředložil žádnou koncepci, jak chce rezort omezit. Podle jejího názoru by reforma ministerstva měla spustit na základě zveřejněné koncepce. Na ministerstvu by podle jejího názoru měli být odborníci, a to dokonce i na úrovni náměstků. Likvidace MŽP ze strany ODS je tak dle poslankyně Konečné prostým konstatováním faktu.
Kateřina Konečná navázala na Jakuba Hrušku a jím zmíněné neproplácení nasmlouvaných peněz. Podle ní je tomu tak proto, že výzkumné instituce vlastní lukrativní pozemky v Praze, které pak bude možné zprivatizovat.
Ondřej Mirovský (SZ) si myslí, že „ODS skutečně škrtá životní prostředí. Jedná se o faktickou destrukci ministerstva.“
Účastníci debaty dále jako velký problém zmínili oslabování České inspekce životního prostředí. Ta kvůli krácení rozpočtu omezuje počet kontrol a tím i příjmy z udělených pokut o více než 10 % ročně. Petr Petržílek tvrdí, že to vede ke stavu, kdy inspekce nebude moci uspokojivě zakročit mimo jiné proti znečišťovatelům ovzduší. Kateřina Konečná dodala, že dobrá kontrola je přitom nezbytným základem ochrany životního prostředí.
Zástupci všech zúčastněných stran uvedli, že jejich strany v budoucnu budou usilovat o rezort životního prostředí. Současná situace na Ministerstvu životního prostředí je podle jejich slov dále neudržitelná.
Na situaci v rezortu upozorňoval Zelený kruh coby asociace ekologických organizací již v květnu, kdy kritizoval škrty v rezortu a posílení PR ministerstva. Více viz zpráva Nevládky: Chalupa škrtá všude, nešetří jen na marketingu.
Zelený kruh pak v srpnu kritizoval vládu, že selhává v ochraně životního prostředí. Ministerstvo životního prostředí tento postoj ale odmítá a tvrdí, že všechny kroky ministerstva prokazatelně směřují k posílení ochrany životního prostředí. Více viz zpráva Nevládky: Vláda v ochraně životního prostředí selhala. Ministerstvo to odmítá.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Fafnir a Brezina nechápou - 5. 10. 2012 - fafnirDaniel Vondrouštak znova,aby to pochopil i exporadce několika ministrů ŽP.Nevládní znamená za svoje.Za peníze od vlády nemůžete být nevládní a nezávislý.Brát od někoho peníze a za tytéž peníze škodit je morální jenom pro zelené.Pro normálního člověka je to amorální.A kde berete drzost tvrdit že soukromý koníček,jako je chov lýkožrouta,nebo prodlužování provozu přetížené E 55 středem CHKO, je veřejná služba.Kde berete právo tvrdit,že spolky jako Duha nebo Děti země konají veřejnou službu,a že tedy mají právo na státní peníze.Nemají jiné oprávnění,než stolní společnost v nějaké hospodě,a nejsou o nic užitečnější.Nejsou ani dobrovolní hasiči,ani Červený kříž,ani vodní záchranáři.Tyto organisace na rozdíl od ekologistů veřejnou a užitečnou službu konají |