https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/polsko-obnovi-tezbu-v-chranenem-belovezskem-pralese
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Polsko obnoví těžbu v chráněném Bělověžském pralese

10.3.2021 09:33 | VARŠAVA (ČTK)
Plány zvýšit objem těžby v pralese, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO, v letech 2016 až 2018 vyvolaly zásadní spor mezi Evropskou komisí a Varšavou.
Plány zvýšit objem těžby v pralese, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO, v letech 2016 až 2018 vyvolaly zásadní spor mezi Evropskou komisí a Varšavou.
Polsko letos v určité míře obnoví těžbu dřeva v chráněném Bělověžském pralese na hranici s Běloruskem. Vyplývá to z dokumentů, které podepsal vysoký představitel tamního ministerstva klimatu a životního prostředí, informovala agentura Reuters. Ochránci přírody rozhodnutí úřadů označili za plivnutí do obličeje a výraz ignorance.
 

Plány zvýšit objem těžby v pralese, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO, v letech 2016 až 2018 vyvolaly zásadní spor mezi Evropskou komisí a Varšavou. Polsko sice těžbu ve velkém zastavilo poté, co v dubnu 2018 Soudní dvůr EU rozhodl, že jde o porušení předpisů na ochranu přírody, ale úřady stanovily nové kvóty pro kácení pro letošní rok.

Státní tajemník na ministerstvu klimatu a životního prostředí Edward Siarka dnes podepsal kvóty pro těžbu ve dvou ze tří polesí. Tvrdí, že to je v souladu s očekáváním Evropské komise. Těžit se podle něj začne až skončí doba hnízdění ptáků a těžba se nedotkne stromů starších sta let.

Brusel se k dnešnímu Siarkovu kroku nevyjádřil, uvádí Reuters. Minulý měsíc ale vyzval Polsko, aby se řídilo rozsudkem z dubna 2018 a upozornil, že Varšava nezrušila pět let starou přílohu k plánu lesního hospodářství pro roky 2012 až 2021, na základě které se množství vytěženého dřeva může až ztrojnásobit.

Polští ochránci přírody tvrdí, že jediným způsobem, jak pomoci pralesu, je vyhlásit národní park na celém jeho území, a ne jen v jeho nejlépe zachovalé části. "Je třeba přestat dbát na to, aby seděly tabulky lesních baronů. Ministr životního prostředí musí konečně obnovit proces, který povede k tomu, že se na celý prales bude vztahovat ochrana, jakou si zaslouží," cituje portál Wyborcza.pl Krzysztofa Cibora z organizace Greenpeace. Od založení Bělověžského národního parku letos uplyne sto let.

Plán zvýšit objem těžby v Bělověžském pralese byl jedním z prvních sporných rozhodnutí, jaké vláda národně-konzervativního Práva a spravedlnosti udělala krátce po nástupu k moci v roce 2015. Tehdejší ministr životního prostředí Jan Szyszko tvrdil, že v pralese je nutné kácet kvůli jeho napadení kůrovcem. Nyní úřady těžbu odůvodňují i potřebou zajistit místním lidem dostatek palivového dřeva. Ekologové ovšem bijí na poplach, že těžba lesa na tomto cenném území způsobí nenapravitelné škody.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Sl

Slovan

10.3.2021 12:18

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
RJ

Robert Jirman

10.3.2021 12:54 Reaguje na Slovan
Kačer je fakt psycho, trochu mu hráblo. Mám pocit, že tu těžbu v Bělověži dělají snad jen na truc EU, nemá to opodstatnění. Na druhou stranu ho teď vymetou a za 4 roky je tam PIS znova..
Odpovědět
Sl

Slovan

10.3.2021 21:02 Reaguje na Robert Jirman
PiS neskutečně rozdělila společnost zákazem potratů (a nejenom tím), že si myslím, že pokud za 2 roky prohrají, návrat pro ně bude velice těžký. Ale uvídíme, nicméně základ je porazit tu korupční bandu v roce 2023.
Odpovědět
Sl

Slovan

10.3.2021 16:42 Reaguje na Slovan
Docela by mě zajímalo, čím příspěvek porušil pravidla diskuze. Mohl bych poprosit o vysvětlení?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

10.3.2021 13:55
Já doufám, že nám zde kolega Hanzl zase napíše něco v tom smyslu, jak jsme my v hajzlu (což jako jo), ale jak všude okolo nás to prostě frčí k světlým zítřkům.

Slovensko, Maďarsko, Polsko ... tak schválně, kdo by měnil. A jako fakt, tedy se vším všudy.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

10.3.2021 16:42
Můžeme být jen rádi, že z druhé strany čáry, kde leží více než 90% pralesa, Alexandr L. nic takového nechystá podepsat. To by bylo teprve haló...
Odpovědět
kk

karel krasensky

10.3.2021 16:46
TĚžila se aktivni kurovcova hmota.Jde o dezinformačni članek
Odpovědět
RJ

Robert Jirman

10.3.2021 17:12 Reaguje na karel krasensky
"aktivní kůrovcová hmota" pod tím se schová kde co a ekoteroristi jako je ten ministr to moc dobře ví
Odpovědět
Sl

Slovan

10.3.2021 20:57 Reaguje na karel krasensky
V "první vlně" se tam káceli staleté a zdravé buky, například. To nám kůrovec začal už žrát i tyhle druhy stromů? A proč by se vlastně proti kůrovci mělo na tom místě vůbec zasahovat, když se jedná o PŘIROZENÝ prales?!
PiS výrazně ztrácí veřejnou podporu a tak si chtějí jejich politici asi ještě něco "vydělat" tímto nechutným způsobem. V prezidentských volbách sice skončil "až" 3, ale Holownia úplně změnil poměr sil. Dnes je jeho strana minimálně stejně silná jako PO a podle některých průzkumů by dokázala porazit i samotnou PiS.

Je to úplně jednoduché - Jeb*ć PiS!
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

10.3.2021 17:32
Zaplať pánbůh, že v NP Šumava něco podobného nehrozí.
Poláky lituji. Nikoliv ale jejich ministra pro ŽP. Vypadá to, že je něco na způsob dvou bývalých ministrů pro ŽP z ODS u nás.
Odpovědět
kk

karel krasensky

10.3.2021 17:42
Čechačci by se měli předevšim podivat na to jak dopadly šumavske lesy a nestarat se o Bělověž
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

24.3.2021 10:59 Reaguje na karel krasensky
je to o společnosti. Dělat z lesů politikum je škodlivé ale někdy to zkrátka jinak nejde. Omlouvat těžbu stromů mladších sto let, kvůli kůrovci je poněkud hloupé, když kůrovec napadá stromy především starší
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist