https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/poradenska-firma-do-roku-2013-zlevni-solarni-panely-o-polovinu?ids%5Bxd6b6e8f9683623a954f19feca99edbe1%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Poradenská firma: Do roku 2013 zlevní solární panely o polovinu

27.7.2011 01:01 | PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor)
Informace ale kontrastují s názorem britských vládních poradců – ti nedávno uvedli, že energie ze slunce je pro Británii příliš drahá. Na obrázku fotovoltaická elektrárna s instalovaným výkonem 5 MW v obci Hawk u Trentu v hrabství Nottingham.
Informace ale kontrastují s názorem britských vládních poradců – ti nedávno uvedli, že energie ze slunce je pro Británii příliš drahá. Na obrázku fotovoltaická elektrárna s instalovaným výkonem 5 MW v obci Hawk u Trentu v hrabství Nottingham.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Conergy.cz
Z analýzy poradenské společnosti Ernst & Young vyplývá, že obnovitelné zdroje energie mohou být do deseti let konkurenceschopné i bez dotací, píše deník Guardian.
 

Ceny solárních panelů padají a do roku 2013 bude jejich cena oproti roku 2009 poloviční, uvádí se ve zprávě poradenské společnosti Ernst & Young. Zatímco v roce 2009 přišel jeden watt instalovaného výkonu na více než 2 dolary, letos je to pouze dolar a půl. Podle makléřů a analýz z průmyslu bude pokles pokračovat a v roce 2013 již bude cena jeden dolar.

Nyní je elektřina z fotovoltaických panelů ekonomicky výhodná jen díky garantovaným výkupním cenám. Podle analýzy by klesající ceny sluneční elektřiny a rostoucí ceny fosilních paliv mohly učinit tento zdroj energie konkurenceschopný i bez dotací. A to do deseti let. Do té doby již firmy s velkou spotřebou zřejmě přejdou na solární energii. Ta ač nedotovaná, bude prý již mezi lety 2016 až 2019 levnější než ta konvenční.

Británie se rozhodla podporu směřovat na malé instalace, ale předseda Solar Trade Association Howard Johns tvrdí, že smysl dává podpora všech instalací a díky rychlému rozvoji se solární energetika obejde bez dotací relativně brzo. Johns si také pochvaluje, že o zářné budoucnosti solární energetiky mluví nezávislí konzultanti.

Ministr pro klima Greg Barker řekl Guardianu, že Británie podcenila potenciál sluneční energie, nicméně vzhledem k poklesu cen doufá, že se pro podporu velkých solárních instalací najdou nové cesty.

Podobná data jako Ernst & Young uvádí i finanční agentura Bloomberg New Energy Finance, která hovoří o drastickém měsíčním poklesu cen vysoce kvalitního křemíku o 28 %. Křemík je nezbytnou součástí většiny panelů.

Pozitivní informace ale kontrastují s názorem britských vládních poradců z Výboru pro změnu klimatu – ti nedávno uvedli, že energie ze slunce je pro Británii příliš drahá.

Podle článku Duncana Clarka „Price of solar panels to drop to $1 by 2013, report forecasts“ zveřejněném na serveru guardian.co.uk dne 20. června 2011.


reklama

 
Martin Singr

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Nové PVE by se stavěly jen kvůli novým JE - 29. 7. 2011 - JiB

EDERe patrně podle sebe soudíte druhé, když říkáte: „Domníváte se, že když budete tvrdit, jak jsou jaderné elektrárny špatné, tak se OZE prosadí lépe a jejich nedostatků si nikdo nevšimne?“
EDER ( jinak propagátor JE): „kdyby dodávaly(FVE) proud skoro zadarmo, pořád mají zásadní nevýhodu, že ho nedodávají, kdy je potřeba“ .
Fakta: FVE vyrábí elektřinu z hlediska denní spotřeby v čase kdy je jí největší spotřeba .
Největší spotřeba EE je mezi 6-16h. V čase kdy vyrábí málo (ranní mlhy oblačnost apod. ) potřebují zálohovat, to ano. Přebytky v síti vznikají skutečně z důvodů nadprodukce JE v nočních hodinách, kdy je EE nadbytek a to i přesto, že FVE v noci nevyrábí. Přesto různí demagogové tvrdí, že hlavní problém FVE je to, že nevyrábí EE v noci.
OZE v našich podmínkách ve skutečnosti ještě hooodně dlouho nebudou potřebovat akumulační zařízení na EE. Přesto takové MPO když potřebuje cokoli prosadit z toho, co budou potřebovat nové jaderné reaktory, tak se schovává za OZE stejně jako to děláte Vy třebas tím jak tvrdíte, že „OZE se bez akumulace neobejdou“. Proto uvádím věci na pravou míru a uvádím skutečné důvody proč se má budovat to či ono. Zjednodušeně řečeno MPO pod vedením ODS prosazuje výstavbu jen toho co budou potřebovat nové jaderné reaktory.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist