https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/poskozeni-plynovodu-nord-stream-neni-nahoda-jsou-presvedceny-zeme-evropske-unie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Poškození plynovodů Nord Stream není náhoda, jsou přesvědčeny země Evropské unie Aktualizováno

28.9.2022 10:10 (ČTK)
Všechny dostupné informace nasvědčují tomu, že trojice úniků na plynovodech Nord Stream nevznikla náhodou.
Všechny dostupné informace nasvědčují tomu, že trojice úniků na plynovodech Nord Stream nevznikla náhodou.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Všechny dostupné informace nasvědčují tomu, že trojice úniků na plynovodech Nord Stream nevznikla náhodou, ale byla výsledkem úmyslné akce. Jménem Evropské unie to dnes uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell, podobně se v úterý vyjádřila i předsedkyně Evropské komise (EK). Borrell dodal, že jakékoli záměrné narušení energetické infrastruktury v Evropě vyústí v masivní reakci. Kreml následně uvedl, že obvinění Moskvy ze sabotáže se dalo čekat, ale že je absurdní a hloupé. Zastavení toku plynovodů podle něj není v zájmu Ruska ani Evropy.
 
Dánské úřady nejdříve oznámily únik z plynovodu Nord Stream 2, ty švédské pak v úterý varovaly před dvěma úniky z Nord Streamu 1. Skandinávští seismologové informovali, že v pondělí zaznamenali na dně Baltského moře výbuchy. Plyn uniká ze třech míst poblíž dánského ostrova Bornholm, a to v dánských i švédských vodách.

Premiérky dvou skandinávských zemí následně prohlásily, že problémy jsou pravděpodobně výsledkem sabotáže, aniž ukázaly na konkrétního podezřelého. "Máme informace od švédských zpravodajských služeb a dostali jsme také informace díky našim kontaktům s Dánskem a na základě toho jsme dospěli k názoru, že to je pravděpodobně úmyslný čin. Je to pravděpodobně sabotáž," řekla včera švédská premiérka Magdalena Anderssonová. "Nejde o útok na švédské nebo dánské území. Ale i tak vláda bere velmi vážně, co se stalo, v neposlední řadě ve světle současné bezpečnostní situace v naší těsné blízkosti," dodala švédská ministerská předsedkyně.

Oba plynovody byly neaktivní už před tím, než se incidenty staly. Seismologové z Uppsalské univerzity ve Švédsku a dánského seismologického centra včera potvrdili, že plynovod Nord Stream v Baltském moři poškodily výbuchy, nikoli zemětřesení nebo sesuvy, uvádí agentura Reuters. Dva otřesy, které zaznamenali seismologové v Německu, Dánsku a Švédsku v noci na pondělí, připomínaly mnohem spíše výbuchy než zemětřesení, uvedlo dánské geologické středisko při Kodaňské univerzitě. Odborníci z Uppsalské univerzity ve Švédsku potvrdili, že otřesy o síle srovnatelné se 100 kilogramy dynamitu měly centrum ve vodě, nikoli v zemi. "Jsme si jistí, že šlo o výbuchy, a ne zemětřesení nebo sesuv," řekl nejmenovaný švédský seismolog. Dánský ministr pro energetiku Dan Jörgensen dodal, že velikost děr v poškozených plynovodech, které jsou 70 až 80 metrů pod hladinou moře, je taková, že je nemohla způsobit například lodní kotva.

"Tyto incidenty nejsou náhoda a mají dopad na nás všechny," připojila se dnes ústy vysokého představitele Josepa Borrella celá EU. "Všechny dostupné informace naznačují, že tyto úniky jsou výsledkem úmyslného činu. Budeme podporovat jakékoli vyšetřování s cílem vyjasnit, co se stalo a proč," pokračuje prohlášení. Unie v něm také avizuje snahu "zvýšit naši odolnost v energetické bezpečnosti" a důraznou a společnou reakci, potvrdí-li se podezření ze sabotáže.

"Hovořila jsem s (dánskou premiérkou Mette) Frederiksenovou o sabotážní akci na Nord Stream. Nejdůležitější je nyní vyšetřit incidenty, získat úplné jasno o událostech a důvodech," uvedla včera na twitteru von der Leyenová. "Jakékoli úmyslné narušení aktivní evropské energetické infrastruktury je nepřijatelné a povede k nejsilnější možné reakci," dodala.

Lotyšský ministr zahraničí Edgars Rinkévičs na twitteru napsal, že tímto incidentem vstoupil kontinent do nové fáze hybridní války. Za eskalaci situace na Ukrajině považuje úmyslné poškození plynovodů i polský premiér Mateusz Morawiecki. Dánský ministr energetiky a životního prostředí Dan Jörgensen řekl, že plyn bude unikat nejméně týden, než se plynovody mezi Ruskem a Německem zcela vyprázdní. Norský ministr energetiky Terje Aasland informoval, že Oslo kvůli incidentu zvýší úroveň bezpečnosti v okolí svých ropných plošin i pevninských terminálů.

"NATO a EU by měly (úmyslné útoky na Nord Stream) brát vážně a patřičně na ně reagovat," uvedl Rinkévičs, který o věci telefonicky hovořil s šéfem dánské diplomacie Jeppem Kofodem.

Veškerá tvrzení, že Rusko poškození způsobilo, jsou hloupá, dala se však očekávat, řekl dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Moskva ale podle něj zaznamenala prudký nárůst zisku amerických společností, které dodávají plyn do Evropy. Mluvčí také v rámci dotazů na odpovědnost Ruska novinářům připomněl, že americký prezident Joe Biden v únoru před ruskou invazí hovořil o ukončení projektu Nord Stream 2.

"Měli bychom počkat na výsledky vyšetřování, zda šlo o výbuchy, nebo ne," dodal k současné situaci Peskov.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (59)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

28.9.2022 10:28
Teď jde o to, jestli se EU bude dál chovat jako něčí onuce, nebo ne. Jakmile Rusko požádá EU o spolupráci s opravou plynovodů, tak by EU mělo souhlasit a hned se uvidí, kde je ta žába na prameni.
Odpovědět
JO

Jan Omasta

28.9.2022 15:12 Reaguje na Richard Vacek
Plynovody patří německé firmě a nechuť je rychle opravit zřetelně vidíme už teď.
Odpovědět
sv

28.9.2022 15:41 Reaguje na Jan Omasta
Přiznej se, kde jsi mněl předtím zastrčený prst, ze kterýho sis tuhle srágoru vycucal.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.9.2022 18:12 Reaguje na Jan Omasta
A Gazprom v ní má polovinu.
Odpovědět
sv

28.9.2022 15:49 Reaguje na Richard Vacek
Teď jde o to, že místní rusácké onuce dostaly notičky podle kterých mají házet odpovědnost na eu. Přičemž představa, že se rusáci pohrnou do nějaké opravy je více než fantasmagorická.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

28.9.2022 16:09 Reaguje na Richard Vacek
Odpovědět
ss

smějící se bestie

28.9.2022 16:10 Reaguje na smějící se bestie
1***
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

28.9.2022 10:28
Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharová se na sociálních sítích vyjádřila k příspěvku exministra zahraničních věcí Polska Radoslava Sikorského na sociálních sítích , ve kterém děkuje Spojeným státům za poškození plynovodu Nord Stream, a ptá se ,zda je to přiznání teroristického útoku na strategickou energetickou infrastrukturu.
Sikorsky se dříve radoval z poškození plynovodu a také napsal „děkuji, USA“, aniž by upřesnil, co tím myslel.
/ria/

Pokud si položíme otázku Komu ku prospěchu ? , máme hned tři podezřelé.

a) Gazprom - neplní smluvní závazky a pokuty by byly astronomické. Zásah "vyšší moci" by ho z toho vysekal.

b) USA - vysoká závislost EU na LNG made in USA

c) Ukrajina - kromě Turk Streamu pro dopravu plynu pouze plynovod přes UA

Téměř nikdo nepochybuje, že se jedná o sabotáž odborně vysoce náročnou , k jejíž realizaci musíte mít top materiální i lidské vybavení.
=======================================
Z údajné sabotáže plynovodů Nord Stream 1 a 2 může profitovat pouze Rusko. To řekl Mark Klamberg, profesor mezinárodního práva na Stockholmské univerzitě.

- Podle mého názoru to odvádí pozornost od hlavního konfliktu na Ukrajině. Naše zaměření se nyní přesouvá na Bornholm a okolí a je také možné, že ozbrojené síly naloží se svými možnostmi způsobem, kterým tak dosud neučinily.
--------------
Expert NATO:
Několik zemí nebo skupin mohlo chtít sabotovat plynovody Nord Stream. To je to, co Arnold Dupuy, vedoucí výzkumné skupiny NATO SAS-163, řekl SVT Nyheter. Nechce prohlásit, že poškození Nord Stream 1 a 2 je sabotáž, ale podotýká, že „to vypadá dost podezřele“.

- Mohou to být skupiny, které jsou proti Kremlu, třeba z Ukrajiny nebo odjinud. Mohou to být také proruští aktivisté nebo zaměstnanci, kteří věří, že je to způsob, jak omezit plyn do Evropy.

Včera večer vlády Švédska a Dánska oznámily, že se domnívají, že škody byly pravděpodobně způsobeny sabotáží.
Odpovědět
PK

Pavel Karel

28.9.2022 11:09 Reaguje na Miroslav Vinkler
Jediný způsob, jakým U(S)A mohou ztížit Rusku k odstřižení východní trasy. Pokud se k němu Rusové přeci jen odhodlají, tak tím nyní odstřihnou celou Evropu. Kdo může oslavovat? USA, Norsko, Polsko, aristokratičtí diktátoři v Perském zálivu. V Evropě vzrostl význam dovozu ruského zkapalněného plynu z USA a Číny... Češi jsou odsouzení k zániku...
Odpovědět
PK

Pavel Karel

28.9.2022 11:10 Reaguje na Pavel Karel
... sdílíme stejný osud s Ukrajinci, ačkoliv jsme žádné rusky mluvící Ukrajince nevraždili (pouze s tím pomáhali :-/)
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

28.9.2022 12:13 Reaguje na Pavel Karel
Cítím tu russáckou propagandu.. :D
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

28.9.2022 12:12 Reaguje na Pavel Karel
Ruský zkapalněný plyn z USA to je chujovina... :D
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.9.2022 15:32 Reaguje na Pavel Karel
Totální pitomost zcela kolosální. Těmito rourami už dávno nic do Evropy neproudí.
A ce s tím mají co Češi? Mají zajištěný plyn z Norska, Belgie i v nových LNG terminálech v Holandsku i Německu. Můžem jim to být úplně fuk, ze Ruska už nedostali prakticky žádný plyn snad půl roku.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.9.2022 15:27 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ad a) Nesmysl totální. Gazprom neplní smluvy už více než rok a dnešní havárie to skutečně neomluví.
Ad b)nesmysl normální, protože Amíci mají dodávky LNG smlovně podchycené a je jím jasné, že stejně tudy v dohledné době nic už nepůjde.
Ad c) To by mělo nějakoi velmi vzdálenou logiku, obava, že EU změkne a vymění plyn za podporu Ukrajiny. Ale mají úplně jiné starosti.

Odpovědět
va

vaber

29.9.2022 08:19 Reaguje na Miroslav Vinkler
teroristický útok, o tom není pochyb a v médiích kde nazvou teroristu každého kdo se jim nelíbí je ticho, nikde nadpis teroristický útok,
otázka je kdo přesně lokalizoval potrubí ,kdo má k dispozici hloubkové miny, kdo poskytl lodě a další a další otázky,
to nedokáže nějaká skupina amatérů,
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

28.9.2022 11:38
Vyvstává tu obecnější otázka. Energetika založená na OZE bude vyžadovat zmnohonásobení všelijakých vedení. Tady vidíme, jak jsou zranitelná jednoduchými náložemi i v místech, kde panuje mír.

Jaderné elektrárny odolávají i v místě válečného konfliktu. Zatím...

Jestli by nemělo být hlavním aktuálním úkolem lidstva, jak udělat svět mnohem přívětivějším. Nač máme tolik všelijakých politologů, sociologů, filosofů, teologů,...
Odpovědět
pp

pavel peregrin

28.9.2022 14:32 Reaguje na Jiří Svoboda
Už jste někdy viděl , aby tito žvanilové něco vyřešili?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.9.2022 15:43 Reaguje na Jiří Svoboda
Zase naopak, jak dycky. OZE naopak vedení potřebují méně.
Z fve na střeše žádné vedení do domu nebo fabriky nepotřebujete, větřáky taky zásobují především okolí. Jmenuje se to diverzifikace zdrojů a je to jeden z prvků bezpečnosti.
Odpálit centrální zdroj je daleko jednodušší, než statisíce malých, navíc v případě JE to má ještě další, výrazná efekt. To, že se to na Ukrajině ještě nestalo, je argument ďa cyp.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

28.9.2022 18:21 Reaguje na Pavel Hanzl
"Experte" Hanzl, co to plácáte?
Na Německém příkladu je jasně vidět, že OZE jsou na vedení závislá.
Diverzifikace zdrojů by nezpůsobila energetickou krizi.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.9.2022 19:56 Reaguje na Jaroslav Studnička
Energetickou krizi nezpůsobila žádná diverzifikace (ani grýndýl, ani von Layenová atd.) ale Putin zavřením plynovodů. Já vím, je to moc makačka na bednu, ale bez toho už nedáte vůbec nic.
OZE vyrábí v Německu asi polovinu spotřeby elektřiny a na plyn skutečně nejedou, nebojte.
Kdyby jely, je celá EU dávno v bankrotu.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

28.9.2022 20:45 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzle, doporučuji si nejprve zjistit, co je diverzifikace zdrojů. EU naopak diverzifikaci ztrácí. Pak stačí jeden zdroj odstřihnout a EU je tam kde je.

Ano, ve vašem mikrosvětě to je vše jednoduché :-))).

Německo aktuálně ze zemního plynu pokrývá 16% spotřeby el. energie. Uhlí 42%, větrná vyrábí 3%. Celý dnešní den je Německo deficitní.
Vaše celoroční průměry jsou vypovídající tak max. pro analfabety vašeho formátu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.9.2022 21:10 Reaguje na Jaroslav Studnička
Kurnik šopa, odstřihnou Frantovu střešní FVE a celá EU je v dupě. Fakt? Nebo to myslíte globálně, Putin vypne Slunko?
Vy aktuálně plácáte cypoviny na téhle diskusi, jenže počítá se to, co uděláte za celý rok. Pokud nechápete ani celoroční průměr, ani výkon, tak to máte blbý.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

28.9.2022 22:27 Reaguje na Pavel Hanzl
Již jste se opět ztratil v diskuzním vláknu a odbíháte od tématu k vašim tradičním blábolům.


Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.9.2022 08:26 Reaguje na Jaroslav Studnička
Vám už zase jede jan jeden cluster, že? Co je milimetr vedle, padá do jámy zapomnění.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

29.9.2022 09:04 Reaguje na Pavel Hanzl
Klystýre, přečtěte si diskuzní vlákno a váš poslední příspěvek = blábol.
Takový styl si praktikujte někde u piva ve čtvrté cenové.
Odpovědět
JO

Jan Omasta

28.9.2022 15:10
Zájem na zničení plynovodu mohla mít i Evropská Unie. Představitele EU např. Von den Layenová dlouhodobě hovořili o nevhodnosti plynu pro hladiny kysličníku uhličitého a patrně už jí došla trpělivost s různými opportunisty, kteří nabádali ke kupování ruského plynu napřímo. Takto je Green Deal násilně zachován.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.9.2022 15:46 Reaguje na Jan Omasta
Nesmysl. Eu je v energetické krizi především kvůli plynu a pokud by se v Rusku něco přehodilo a nabralo to nějaký normální směr, ráda by ten plyn kupovala dál.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

28.9.2022 16:13 Reaguje na Jan Omasta
No, ti v Bruseli, jsou všeho schopný.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.9.2022 17:36 Reaguje na smějící se bestie
Brusel není v Rusku, nešťastníče
Odpovědět
ss

smějící se bestie

28.9.2022 17:59 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale komunisti, téměř z celé Evropy, jsou tam sestěhovaný !
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.9.2022 18:07 Reaguje na smějící se bestie
Asi netušíte, čo také oné jsou ti komunisti.
Odpovědět
Tomáš Vybíral

Tomáš Vybíral

28.9.2022 17:55
Jak se k tomu postaví EU? Ani utok na tak strategickou zaležitost jako je plyn, američany neohrozí v ovládnutí Evropy. Už nas mají v hrsti. Totálne to zde ovládou. Snad pak budou rusobijci spokojeni.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.9.2022 18:11 Reaguje na Tomáš Vybíral
Úplná blbost. Proč by to tu chtěli Američani ovládat? Proč by se pružili? S tím je přece něurékom práce a stojí to gigamega doláčů.
Pro ně je optimální, když je EU spojenec a dobře se s ním kšeftuje.
Odpovědět
Tomáš Vybíral

Tomáš Vybíral

28.9.2022 18:17 Reaguje na Pavel Hanzl
Chteji do EU dodavat ropu, plyn, zbraně a budou mít i už mají na EU obrovské páky. Dokud vlada nevytahne hlavu z jejich jedovaté p.dele tak je nikdo nezastaví. Nakonec na ně budem otročit, tím sem si jist a kdo neposlechne, bude usměrněn po demokraticku, jak státy na vychode, Lybie, Syrie, Irán, afg.. At mi nikdo netvrdí že to nevidí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.9.2022 20:01 Reaguje na Tomáš Vybíral
Asi jste si spletl světové strany, Libye, Sýrie, Irán, Afgán jsou ruští kamarádi, ti Američtí jsou třeba Japonsko, Jižní Korea, Kanada, Austrálie, Saudi, Kuvajt, Katar atd., celá Západní Evropa a nikde jsem si nevšiml, že by dělali Amíkům muhehehehheheheh "votroky"!!.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

29.9.2022 06:34 Reaguje na Tomáš Vybíral
Inteligence z včerejší proruské demošky se přesunula na Ekolist? :D
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.9.2022 08:24 Reaguje na Petr Eliáš
Kulový. Tady trollí vohnouti pořád, demoška nedemoška.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

28.9.2022 19:04
Paráda a cena plynu opět stoupá. Rus je už ze hry a hádejte kdo si na tom
namastí kapsy? Hádejte jednou, protože moudrým to stačí a hlupáci to stejně
nepochopí! Jinak jsem si zatopil plynem dokud je, ať ušetřím dříví, až už
nebude a nebo podraží ještě více.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.9.2022 20:03 Reaguje na Břetislav Machaček
Máte to zase naopak, s novými terminály půjde cena plynu dolů, v zimě se odhaduje pod 100 eur, příští rok na normál asi pod 30 eur.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

28.9.2022 19:42
Úřady brání Nord Streamu ve vyšetřování úniků v plynovodech. SvD to řekl mluvčí společnosti Dmitrij Smirnov.

Jak dlouho může trvat náprava škod, o kterých se většina zemí domnívá, že jde o sabotáž, nechce uvádět.

- Obecně platí, že neexistuje nic, co by se nedalo opravit, i když to v některých případech trvá roky, říká Smirnoff.

Dodává, že musí prověřit škody, aby mohli dát časový odhad.

Německo se podle zdrojů Tagesspiegel domnívá, že NS I,II mohou být navždy nepoužitelné.
--------------------------------------------
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.9.2022 20:05 Reaguje na Miroslav Vinkler
Asi mají pravdu zase Skopčáci, ty roury jsou nafurt odepsané.
Dnes je spravovat nemá cenu a až Rusko řachne a na Jamalu bude vládnout někdo rozumný, uplyne minimálně dekáda.
Odpovědět
ZK

Zan K.

30.9.2022 12:01 Reaguje na Miroslav Vinkler
Nojo. Muselo by se to asi ucpat, což není jednoduché. A díry lze udělat všude.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

28.9.2022 19:53
Kancelář generálního prokurátora Ruské federace zahájila vyšetřování týkající mimořádné události ve věci Nord Stream I, II pro podezření z mezinárodního terorismu. Již bylo zahájeno předběžné vyšetřování.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.9.2022 20:06 Reaguje na Miroslav Vinkler
Muhehehehe už vyšetřili ty záhadné pády z oken i jiných úmrtí ruských oligarchů? Já vím, je toho dnes nějak moc......
Odpovědět
Tomáš Vybíral

Tomáš Vybíral

28.9.2022 21:08 Reaguje na Miroslav Vinkler
Za tohle by měla Evropa vyhlasit američanům ekonomickou válku, ta hovada v tom mají prsty.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.9.2022 21:11 Reaguje na Tomáš Vybíral
A japato? Nějaký důkazíček by nebyl??
Odpovědět
JM

Jan Marján

28.9.2022 21:58 Reaguje na Pavel Hanzl
Důkazy brzy dodá MI5. Fotku Čuka s Gekem na pramici.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.9.2022 08:05 Reaguje na Jan Marján
Ti to asi nebudou. Všechno, na co sáhli, tak zdupali, tohle bylo uděláno velmi úspěšně.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

28.9.2022 21:06
Mnoho poukazuje na skutečnost, že úniky plynu v Nord Stream 1 a 2 byly způsobeny výbušninou, která byla odpálena na dálku. Taková výbušná nálož mohla být umístěna na plynové potrubí pomocí podvodního dronu před několika měsíci nebo lety. Sky News to řekl britský obranný zdroj.

Zdroj říká, že Baltské moře je v místě detonace příliš mělké na to, aby možnou sabotáž provedla ponorka. Polsko i Ukrajina obvinily Rusko, ale Rusko trvá na své nevině a tato obvinění označilo za „předvídatelně hloupá a absurdní“.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.9.2022 21:13 Reaguje na Miroslav Vinkler
Když se mužici tak dušují, tak to asi fakt udělali. Jenom nechápu proč. Ale při jejich kolosální blbostí logiku vynechávám.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

29.9.2022 09:25
Rusko má v úmyslu svolat oficiální jednání Rady bezpečnosti OSN ohledně incidentů s plynovody Nord Stream 1 a 2. Oznámila to mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Později ve středu agentura AFP vydala zprávu, že jednání RB OSN k výbuchům plynovodů se uskuteční v pátek. Ruský list Komsomolskaja pravda ve středu večer napsal, že exploze na plynovodu Nord Stream by mohly vést k fatálnímu konfliktu se Západem.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.9.2022 13:38 Reaguje na Miroslav Vinkler
Rusko může svolávat jen svoje mrzáky a invalidy z války, aby jim sdělilo, že žádné odškodnění nebude.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

29.9.2022 09:47
Jak uvedl server Politikus, v oblasti obou incidentů v době explozí operovala skupina amerických útočných lodí, které právě oznámily dokončení prací v oblasti. Expediční oddíl lodí amerického námořnictva pod vedením univerzální výsadkové lodi USS Kearsarge dokončil v úterý úkoly v Baltském moři a byl spatřen, jak průlivem míří narychlo pryč do Severního moře. V době prvního zachycení lodí na online mapách se skupina lodí amerického námořnictva nacházela 30 kilometrů od místa údajné sabotáže plynovodu Nord Stream 1 a asi 50 kilometrů od vedení plynovodu Nord Stream-2.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

29.9.2022 10:17 Reaguje na Miroslav Vinkler
Tak děkujeme za zpravodajství russké propagandy.

A co třeba tohle, to už se ti asi nelíbí ...

U poničeného Nord Streamu se pohybovaly ruské lodě, hlásí tajné služby

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-v-blizkosti-uniku-plynu-se-pohybovaly-ruske-lode-hlasi-tajne-sluzby-215588#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=3&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

29.9.2022 10:54
Sílí podezření, že za úniky plynu v Baltském moři by mohlo stát Rusko. Představitelé západních zpravodajských služeb podle zdrojů americké CNN tvrdí, že v blízkosti incidentu byly na začátku týdne spatřeny ruské lodě.
/ a teď si vyber :-) /
Odpovědět
AN

Aleš Nebáznivý

29.9.2022 13:10 Reaguje na Miroslav Vinkler
Myslím, že dnes už není komu věřit. Vrátil bych se třeba do historie. Kdo třeba nechal vyhodit do vzduchu plynovod v roce 82 a má tudíž praktické zkušenosti. Jedno je jisté. Eskalace jede plnými obrátkami dále a Evropa jde ještě hlouběji do kytek.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.9.2022 13:40 Reaguje na Aleš Nebáznivý
Omyl. Do kytek jde Rusko a to velmi svižně, Evropa se drží dost dobře a maká na nových terminálech, které tuhle krizi vyřeší.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

29.9.2022 14:37
Bude obtížné získat konkrétní důkazy o tom, kdo stojí za výbuchy na Nord Stream 1 a 2. To říká Hans Liwång, docent v oblasti obranných systémů na Norské akademii obrany a výzkumník v oblasti námořních systémů na KTH.

Potíže jsou způsobeny tím, že plyn uniká takovou silou, že jsou rozhozeny menší části plynovodu nebo volné předměty na dně. Samotné složení výbušniny bude pravděpodobně klíčem ve vyšetřování, věří.

- Pokud se na něm nebo na jakémkoli povrchu najdou chemické stopy, dalo by se říci něco o tom, odkud se vzala výbušná nálož.

Na druhou stranu se Liwång domnívá, že je nejpravděpodobnější, že důkazy ukazují několika směry současně. Očekává se, že plyn bude unikat i v neděli.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.9.2022 10:31 Reaguje na Miroslav Vinkler
Asi nejdůležitější bude vyhodnotit ze satelitů pohyb plavidel. nevím, jestli jsou monitorovány i ponorky, ale v tak mělké vodě se stejně nechytají,takže to musel být droun. A toho nepošlete na sto a vícekilometrové vzdálenosti.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist