Poslanec Skopal navrhl zrušit účast veřejnosti ve správních řízeních týkajících se ochrany přírody a krajiny
Předseda zemědělského výboru sněmovny Ladislav Skopal své pozměňovací návrhy nepřečetl před sněmovnou, ale s odkazem na jejich přílišnou délku odkázal na text, který poslancům rozdal do lavic. Mezi dalšími pozměňovacími návrhy v něm navrhuje zrušit včetně poznámky pod čarou paragraf 70. V návrhu jasně stojí, že vychází ze snahy, aby občanská sdružení nebyla účastníky správních řízení.
V odůvodnění návrhu Ladislav Skopal uvádí, že tři zletilé osoby (nutný počet pro založení občanského sdružení) bez nejmenšího dílu odpovědnosti mohou blokovat vydání správního rozhodnutí.
Návrh ostře kritizovali představitelé nevládních organizací. "Právo na příznivé životní prostředí lidem přiznává Listina práv a svobod. Účast ve správních řízeních je jediný efektivní způsob, jak se ho občané mohou domoci," řekl EkoListu Pavel Černý z Ekologického právního servisu. Argumenty předkladatele jsou podle něho úplně liché. "Veřejnost nikdy nemůže zastavit žádnou stavbu, která je v souladu se zákonem," řekl Černý. "V naprosté většině případů se správních řízení účastní místní obyvatelé, kteří se často pouze tímto způsobem mohou bránit, když se někdo snaží ovlivnit prostředí, v kterém žijí," dodal Černý.
Návrh se nelíbí ani ministerstvu životního prostředí (MŽP). "Správní řízení nezdržuje účast veřejnosti, ale chyby úředníků," řekla EkoListu mluvčí MŽP Karolína Šůlová.
Omezit účast veřejnosti ve schvalovacích řízeních týkajících se udělování povolení týkajících se nakládání s geneticky modifikovanými organismy navrhli Jaroslav Pešán z ODS a Marian Bielesz z US-DEU.
"Jde v podstatě o návrhy na vyslovení důvěry vládě," řekl EkoListu Vojtěch Kotecký z Duhy. Koaliční smlouva současné vlády totiž zaručuje udržení a zkvalitnění účasti veřejnosti při ochraně přírody. "Můžeme se začít sázet, zda kvůli těmto návrhům vláda padne, nebo ne. Koaliční smlouva něco podobného zakazuje, výše zmíněné návrhy ale podali poslanci stran vládní koalice," vysvětlil Kotecký.
Účasti veřejnosti v oblasti ochrany přírody se týkají i dnes přednesené pozměňovací návrhy Toma Zajíčka z ODS a Františka Pelce z US-DEU. Zajíček navrhl zúžit účast veřejnosti pouze na územní řízení. To by v praxi znamenalo, že by se občanská sdružení nesměla účastnit řízení týkajících se například kácení stromů, stavebních řízení nebo řízení o povolení těžby. Pelc navrhl omezit platnost žádosti občanských sdružení u příslušných orgánů státní správy, aby byla předem informována o všech zamýšlených zásazích a zahajovaných správních řízeních, na jeden rok.
reklama