https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/posledni-cast-potrubi-plynovodu-nord-stream-2-je-svarena
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Poslední část potrubí plynovodu Nord Stream 2 je svařena

6.9.2021 17:23 | MOSKVA (ČTK)
Práce na plynovodu Nord Stream 2 začaly v roce 2018. Plyn z 1230 kilometrů dlouhého potrubí by měl pokrýt potřeby asi 26 milionů domácností.
Práce na plynovodu Nord Stream 2 začaly v roce 2018. Plyn z 1230 kilometrů dlouhého potrubí by měl pokrýt potřeby asi 26 milionů domácností.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | nord-stream2.com
Poslední část potrubí plynovodu Nord Stream 2 je svařena. Speciální zařízení ji teď u Německa položí na dno Baltského moře a propojí se zbytkem přepravní soustavy. Oznámilo to konsorcium Nord Stream AG, které projekt buduje. Očekává se, že ruská plynárenská společnost Gazprom začne touto cestou dodávat plyn do Německa v říjnu.
 

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov podle agentury Intefax uvedl, že Nord Stream 2 zahájí provoz v příštích dnech. Projekt zhruba za 11 miliard USD (přes 235 miliard Kč) má roční přepravní kapacitu 55 miliard metrů krychlových, čelí ale politickému odporu ze strany Spojených států, ale také Ukrajiny a Polska. Paralelní potrubí Nord Stream 1 má stejnou kapacitu a v provozu je od roku 2011.

Potrubí v projektu Nord Stream obchází území Polska a Ukrajiny, které tak už nebudou dostávat tranzitní poplatky jako dosud, a přijdou rovněž o část svého diplomatického vlivu. Dlouho se proti tomuto plynovodu němu stavěl i Washington. Ten ale v červenci uzavřel s Berlínem dohodu, která umožnila dokončení plynovodu Nord Stream 2 bez uvalení dalších amerických sankcí.

Práce na plynovodu Nord Stream 2 začaly v roce 2018. Plyn z 1230 kilometrů dlouhého potrubí by měl pokrýt potřeby asi 26 milionů domácností. Kromě Gazpromu ho financovala pětice evropských společností, a sice OMV, Wintershall Dea, Engie, Uniper a Shell. První plyn by do Německa měl touto cestou dorazit druhou ze dvou potrubních linek Nord Streamu 2, která byla dokončena už v červnu.

Tranzit plynu musejí ještě schválit německé úřady. Gazprom před nedávnem uvedl, že chce ještě letos tímto potrubím dodat 5,6 miliardy metrů krychlových plynu.

V prvních sedmi měsících letošního roku se přes Nord Stream 1 přepravilo 33,7 miliardy metrů krychlových plynu, což je více než ve stejném období loni. V dosud rekordním roce 2020 to bylo 59,3 miliardy metrů krychlových.

Evropa v posledních měsících čelí prudkému růstu cen zemního plynu a elektřiny, které jsou na rekordních hodnotách. Drahé energie zvyšují inflaci a podle analytiků by mohly ohrozit i zotavování evropské ekonomiky z dopadů pandemie. Ceny energií rostou, přestože je léto, kdy bývá poptávka nižší. To znamená, že v zimě může být situace ještě horší, poznamenala agentura Bloomberg. V Německu drahé energie v srpnu přispěly k růstu inflace na maximum od roku 2008.

Ruský prezident Vladimir Putin tvrdí, že Spojené státy ve sporu o Nord Stream 2 hájily své hospodářské zájmy, protože chtěly Evropě vnutit svůj zkapalněný zemní plyn, který je dražší a který získávají technologií frakování potenciálně znečišťující životní prostředí. Plyn dodávaný plynovody z Ruska je "čistší, levnější a spolehlivější" než ten z USA, opakovaně zdůrazňuje ruský prezident.

Výběr hlavních událostí kolem plynovodu Nord Stream 2

Plynovod Nord Stream, který přivádí plyn z Ruska po dně Baltského moře do Německa, je dlouhý 1224 kilometrů. Druhá větev plynovodu byla uvedena do provozu v říjnu 2012. Celková kapacita plynovodu je 55 miliard krychlových metrů plynu ročně (každá větev 27,5 miliardy). Plynovod vybudovalo mezinárodní konsorcium Nord Stream AG, do kterého patří ruský plynárenský gigant Gazprom, německé firmy Wintershall (součást BASF) a PEG Infrastruktur AG (součást PEGI/E.ON), nizozemská Gasunie a francouzská Engie.

18. června 2015 - Gazprom se dohodl s německými společnostmi Uniper SE a BASF/Wintershall, rakouskou OMV, francouzskou Engie a britsko-nizozemskou Royal Dutch Shell na novém projektu Nord Stream 2. Dvě nové větve plynovodu mají mít kapacitu 55 miliard krychlových metrů ročně, tedy stejnou jako dvě dosavadní potrubí. Plyn z projektu Nord Stream 2 má využívat i Česká republika, která se na něj napojí prostřednictvím nového plynovodu Eugal. Plyn z 1230 kilometrů dlouhého potrubí by měl pokrýt potřeby asi 26 milionů domácností.

1. prosince 2015 - Slovensko spolu s dalšími šesti státy EU (Litvou, Lotyšskem, Estonskem, Polskem, Maďarskem a Rumunskem) varovaly v dopise adresovaném Evropské komisi (EK) před rozšířením plynovodu Nord Stream. Uvedly, že projekt jde proti zájmům EU a obsahuje riziko další destabilizace Ukrajiny. Projekt kritizovala i ČR, ale k dopisu se nepřipojila.

17. března 2016 - Země Visegrádské skupiny (V4; ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) spolu s dalšími pěti státy EU (Rumunskem, Chorvatskem a pobaltskými státy) protestovaly proti Nord Stream 2 na summitu EU.

24. dubna 2017 - Západoevropští partneři společnosti Gazprom se dohodli, že zaplatí 50 procent nákladů na výstavbu plynovodu Nord Stream 2. Náklady na výstavbu mají činit zhruba 9,5 miliardy eur. Při podpisu v Paříži se pět firem z konsorcia - Uniper, Wintershall, Shell, OMV a Engie - usneslo, že každá poskytne po deseti procentech z celkové částky, což pro každou představuje až 950 milionů eur.

27. března 2018 - Německo schválilo výstavbu a provoz plynovodu Nord Stream 2 ve svých vodách. Pokládka potrubí v Baltském moři začala v září.

8. února 2019 - Zástupci členských zemí EU se shodli na kompromisní variantě nových energetických pravidel, která právně omezí, avšak neznemožní výstavbu plynovodu Nord Stream 2. Za uplatňování pravidel EU pro plynovody se třetími zeměmi, jako je Rusko, podle dohody odpovídá ta země, na jejímž území se plynovody napojují do evropské sítě. V případě budovaného Nord Streamu 2 to tedy bude Německo.

30. prosince 2019 - Ruský prezident Vladimir Putin a německá kancléřka Angela Merkelová se dohodli, že budou projekt Nord Stream 2 nadále podporovat.

15. května 2020 - Německý energetický regulátor Bundesnetzagentur odmítl plynovodu Nord Stream 2 udělit výjimku z unijních pravidel. Evropské směrnice vyžadují, aby dodavatelská a provozovatelská struktura v případě produktovodů byla v zájmu zachování volné hospodářské soutěže oddělená, což v tomto případě není.

3. srpna 2020 - Polský antimonopolní úřad (UOKiK) vyměřil společnosti Gazprom pokutu 213 milionů zlotých (zhruba 1,3 miliardy Kč) kvůli nedostatečné spolupráci při jeho řízení souvisejícím s plynovodem Nord Stream 2.

1. října 2020 - Dánsko vydalo povolení k provozu plynovodu Nord Stream 2 ve svých vodách.

7. října 2020 - Polský UOKiK vyměřil společnosti Gazprom rekordní pokutu přes 29 miliard zlotých (zhruba 175 miliard Kč) za výstavbu plynovodu Nord Stream 2 bez jeho povolení. Částkou 234 milionů zlotých (1,4 miliardy Kč) pak pokutoval pět dalších podniků, které se podílejí na financování projektu.

15. ledna 2021 - Německý spolkový úřad pro lodní dopravu a hydrografii (BSH) schválil okamžité pokračování výstavby plynovodu Nord Stream 2 v německých vodách.

19. ledna 2021 - Spojené státy uvalily den před skončením funkčního období prezidenta Donalda Trumpa sankce na ruské plavidlo Fortuna, které pomáhá budovat plynovod Nord Stream 2. Washington použil nově platný sankční zákon, který požaduje, aby americké ministerstvo zahraničí uvalilo sankce na podniky, které pomáhají pokládat potrubí nebo poskytují služby, jako například pojištění.

20. dubna 2021 - Kancléřka Merkelová v Parlamentním shromáždění Rady Evropy hájila projekt plynovodu Nord Stream 2. Zastavit jeho dostavbu Merkelová odmítla i loni, když to bylo žádáno jako reakce na otravu předáka ruské opozice Alexeje Navalného.

19. května 2021 - Americký ministr zahraničí Antony Blinken oznámil, že Spojené státy neuvalí sankce na firmu Nord Stream 2 AG, která stojí za plynovodem, ani na jejího výkonného ředitele.

11. června 2021 - Byly zahájeny přípravy na plnění prvního z obou potrubí plynovodu Nord Stream 2 zemním plynem.

21. července 2021 - USA a Německo dosáhly dohody, která umožní dokončení plynovodu Nord Stream 2 bez uvalení dalších amerických sankcí. Obě země se ale v rámci dohody zavázaly, že uvalí na Rusko sankce v případě, že Moskva plynovod využije jako politickou zbraň.

20. srpna 2021 - USA uvalily sankce na jedno ruské plavidlo a dvě firmy spojené s plynovodem Nord Stream 2.

6. září 2021 - Konsorcium Nord Stream AG oznámilo, že poslední část potrubí plynovodu Nord Stream 2 je svařena. Speciální zařízení ji teď u Německa položí na dno Baltského moře a propojí se zbytkem přepravní soustavy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

6.9.2021 18:22
No to je toho,že postavili 1224 km nějakého plynovodu.V obci v které žiji vznikl asi 20 m dlouhý a tři metry široký chodník z žulových kostek s dřevěným zabradlím.Z obou stran chodníku jsou tabulky,že vznikl za podpory EU.To jsou velmi duležité věci a ne nějaký plynovod
Odpovědět
ss

smějící se bestie

6.9.2021 18:30 Reaguje na karel krasensky
bez dotace, od místních živnostníků, by to bylo za polovic peněz i času
Odpovědět
MM

Milan Milan

6.9.2021 19:17 Reaguje na karel krasensky
Taky to trvalo 5 let?
Odpovědět
RV

Richard Vacek

6.9.2021 19:05
Takže Česko pojede na ruský plyn dodávaný z Německa. Není nad energetickou nezávislost.
Odpovědět
kk

karel krasensky

6.9.2021 19:14 Reaguje na Richard Vacek
Bude to v budoucnu hodně zajímavé.Dá se čekát,že v horizontu nějakých dvaceti lét se německo stane zemí kterou ovladnou muslimové.Takže se staneme rukojmím muslimskéhostátu
Odpovědět
kk

karel krasensky

6.9.2021 19:24 Reaguje na karel krasensky
Ještě dodám.Tak jak si muslimové v německu vytvařejí své komunita a čtvrtě tak čekám odchod Helmutu a Hildegard z německa.Snad do polska kde si zase oni budou vytvařet své uzavřené komunity
Odpovědět
FF

Franta Frantíků

6.9.2021 19:49 Reaguje na karel krasensky
Psát tohle pod článek o plynovodu už je na diagnózu...
Odpovědět
kk

karel krasensky

6.9.2021 19:57 Reaguje na Franta Frantíků
Všechno souvísí se vším.Ale to neřeš.Dej si pivo,buček a pust si ružovou záhradu
Odpovědět
MM

Milan Milan

6.9.2021 19:20
Legrace je jak si ta německá politická elita protiřečí. Protiruské sankce pomalu i na sluníčko a ejhle ruský plyn jim nesmrdí. A my jako blbečci jsme té německé protiruské rétorice věřili.
Odpovědět
FF

Franta Frantíků

6.9.2021 19:51 Reaguje na Milan Milan
Němci nemají na výběr. Ten plyn budou potřebovat, větrníky a soláry to všechno neutáhnou. A když je uhlí i jádro fuj, tak jim prostě nic jiného nezbývá.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

7.9.2021 12:06 Reaguje na Milan Milan
No, Angela se ve věci sankcí vždy držela hodně zpátky a nikdy se do nich nehrnula. Jako vyjádřit znepokojení a nutnost jednat a dát najevo postoj, to jo, na to ona je ... ale být to čistě na Říši, tak nebyly sankce ani za ten Krym. A že to byla fest prasárna.

Pokud spolu Německo a Rusko zrovna neválčí, tak se vždy nějak domluví ... a velká část Evropy z toho pak má fest těžkou hlavu.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist