https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/postreleny-orel-morsky-cekal-na-pomoc-nekolik-dni.noc-pred-operaci-zahynul
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Postřelený orel mořský čekal na pomoc několik dní. Noc před operací zahynul

15.8.2019 11:06 | PRAHA (Ekolist.cz)
Postřelený orel v liberecké zoo.
Postřelený orel v liberecké zoo.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Michal Porteš / Agentura ochrany přírody a krajiny ČR
V pondělí museli pracovníci ochrany přírody řešit další případ záměrného postřelení zvláště chráněného živočicha. Tentokrát se obětí stal mladý orel mořský. Poraněný jedinec patří ke dvěma letos okroužkovaným mláďatům jediného hnízdícího páru těchto majestátních dravců na Litoměřicku.
 

„O zraněném orlovi nás informovali dva houbaři," říká Michal Porteš z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Při prvním ohledání bylo jasné, že pták má střelné poranění pravého křídla s otevřenou zlomeninou a potrháním svaloviny od broků. "Otevřená rána zapáchala a byla napadena velkým množstvím larev hmyzu v různých stádiích vývoje. Letu neschopný mladý orel se tak musel s bolestivým zraněním pohybovat místem několik dní," říká Porteš.

Orel byl po odchytu převezen do záchranné stanice při ZOO v Liberci, kde byl ošetřen. "Na druhý den byla připravena operace specializovaným veterinářem. Dravec ale během noci uhynul,“ říká Porteš.

Poraněný jedinec patří ke dvěma letos okroužkovaným mláďatům jediného hnízdícího páru těchto majestátních dravců na Litoměřicku.
Poraněný jedinec patří ke dvěma letos okroužkovaným mláďatům jediného hnízdícího páru těchto majestátních dravců na Litoměřicku.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Michal Porteš / Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

Orel mořský patří mezi zvláště chráněné druhy v nejvyšší kategorii kriticky ohrožený. S rozpětím křídel až 2,4 metru je největším dravcem v České republice a nemá v přírodě přirozeného predátora.

Podle ochránců přírody není orel mořský hospodářsky konfliktním druhem, živí se především zbytky uhynulých zvířat. "Jeho občasný lov potravy rozhodně nepůsobí významné ekonomické škody. V současnosti hnízdí na území České republiky asi 130 párů, hnízdní úspěšnost ale nebývá vysoká, především kvůli vyrušování lidmi, které vede orly k opuštění hnízda," říká Porteš.

„Orly mořské ohrožují i otrávené návnady a letos už jsme se setkali i s případem, kdy někdo záměrně pokácel strom s hnízdem se dvěma mláďaty. Obě se pádem zabila,“ říká ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek.

Ornitologové za letošní rok evidují už 14 zabitých orlů mořských. Ve většině případů zabíjel nervový jed karbofuran, jehož držení je v celé Evropské unii už od roku 2008 zakázané.

Česká společnost ornitologická má od roku 2017 psí jednotku, která se zaměřuje na boj s ptačí kriminalitou. Psovodka Klára Hlubocká se dvěma psy vyhledává otrávené návnady a jejich oběti a preventivně navštěvuje důležitá místa výskytu dravců.

Za letošní rok ornitologové předali policii už 54 zabitých ptáků, z nichž 51 bylo otrávených a 3 zastřelení. Za celý uplynulý rok to bylo 58 případů.

„Policii se už v několika případech podařilo pachatele odhalit a některé případy došly dokonce k soudu. Zatím žádný travič ale v České republice za toto jednání odsouzen nebyl. Pevně věřím, že je to jen otázka času, v sousedních státech už se to podařilo,“ říká psovodka České společnosti ornitologické Klára Hlubocká.

V souvislosti s poraněním mladého orla mořského na Litoměřicku je připravováno trestní oznámení na neznámého pachatele.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Sl

Slovan

15.8.2019 16:36
Taky je to dravec, který ohrožuje lidské zdraví a ekonomické zájmy chovatelů čehokoli? Tohle může udělat jen naprostý idi*t. Chytit a zavřít až zčerná, stejně jako všechny ostatní méněcenné jedince, kteří upytlačí rysa, vlka, orla a jiná vzácná zvířata.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist