https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/povodi-pokracuje-v-opravach-batova-kanalu-mimo-jine-zpevnuje-brehy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Povodí pokračuje v opravách Baťova kanálu, mimo jiné zpevňuje břehy

29.1.2023 00:44 (ČTK)
Povodí Moravy pokračuje v opravách Baťova kanálu. Mimo jiné zpevňuje břehy, letos v úseku u Sudoměřic na Hodonínsku, informoval mluvčí státního podniku Petr Chmelař. Povodí je správcem vodní cesty.
 

"Po úspěšné plavební sezóně 2022 od podzimu pokračujeme v opravách opevnění Baťova kanálu v úseku od mostu Valcha po Výklopník. Tato část oprav navazuje na již opravený úsek Výklopník – jez Sudoměřice, kde hlavní stavební práce byly dokončeny v první polovině loňského roku," uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Povodí po konci hlavní plavební sezony vodní cestu v tomto úseku vypustilo a zahájilo opravy v navazujícím úseku. "Práce spočívají v odstranění nánosu z koryta a zpevněním břehů lomovým kamenem. V opravovaném úseku obnovujeme parametry plavební dráhy, opravujeme břehy a zajišťujeme jejich stabilizaci," uvedl Gargulák. Po konci hlavní plavební sezony bude povodí v opravách pokračovat opět tak, aby neomezily plavbu. Zemní materiál z koryta toku se bude ukládat i do přísypu hráze, do kterého se zasadí stromy, doplnil Gargulák.

Veškeré práce v korytě toku jsou naplánovány tak, aby byly dokončené před zahájením hlavní plavební sezony 2023. Pokračovat sice budou i v sezoně, podle povodí však už pouze mimo koryto, aby nenarušovaly plynulost plavby. Kompletní dokončení stavby „Baťův kanál, Valcha – Jez Sudoměřice, oprava opevnění“ je naplánováno na konec listopadu. Práce přijdou bezmála na 45 milionů korun.

Baťův kanál ročně přiláká asi 90.000 návštěvníků, kteří se plaví na 3500 lodích. Kanál částečně vede korytem Moravy a od Otrokovic na Zlínsku do slovenské Skalice je dlouhý přes 53 kilometrů. Chystají se prodloužení do Hodonína a Kroměříže, takže by délka trasy přesáhla 75 kilometrů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist