https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/povolovani-malych-vodnich-del-k-zachycovani-vody-muze-byt-snazsi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Povolování malých vodních děl k zachycování vody může být snazší

16.9.2019 00:13 | PRAHA (ČTK)
Malá vodní díla a terénní úpravy sloužící k zadržování vody v krajině by mohly do budoucna vznikat pouze na ohlášení vodoprávnímu úřadu a nebudou vyžadovat obvyklé stavební řízení. / Ilustrační foto
Malá vodní díla a terénní úpravy sloužící k zadržování vody v krajině by mohly do budoucna vznikat pouze na ohlášení vodoprávnímu úřadu a nebudou vyžadovat obvyklé stavební řízení. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Lesy České republiky, s.p.
Malá vodní díla a terénní úpravy sloužící k zadržování vody v krajině by mohly do budoucna vznikat pouze na ohlášení vodoprávnímu úřadu a nebudou vyžadovat obvyklé stavební řízení. Počítá s tím novela poslanců ČSSD, ANO, KSČM a SPD, kterou v pátek schválila Sněmovna. Norma se bude vedle terénních úprav týkat i vodních děl o rozloze do dvou hektarů a výšky hráze do 2,5 metru. Předlohu nyní dostane k projednání Senát.
 

Předkladatelé chtějí usnadnit vznik opatření, která by v krajině pomáhala zachycovat vodu. Návrh vychází ze záměru, který loni v létě předložil ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Původně navrhovanou výšku hrází Sněmovna o jeden metr zvýšila a také přesunula povolovací proces ze stavebního do vodního zákona.

"Pátečním schválení zákona, který vzešel z poslanecké iniciativy, dochází k významnému zjednodušování v projednávání a povolování staveb, které slouží k zadržení vody v krajině. Jde o terénní úpravy stavěné k tomuto účelu a drobná vodní díla vymezená jednak nově výškou hráze 2,5 metru a plochou dva hektary," řekl zpravodaj k návrhu Martin Kupka (ODS).

K požadovaným dokumentům pro ohlášení se bude přikládat mimo jiné závazné stanovisko orgánu územního plánování. Územní rozhodnutí ani souhlas se vydávat nemá. K ohlášení vodního díla i terénních úprav nemá být nutné závazné stanovisko orgánu ochrany životního prostředí, pokud nepůjde o zvláště chráněná území, například národní parky, chráněné krajinné oblasti nebo rezervace. Někteří poslanci toto ustanovení kritizovali.

Návrh podle nich vyřazuje z rozhodování orgány ochrany životního prostředí. Podle zpravodaje zemědělského výboru Karla Turečka (ANO) však povolování podle vodního zákona znamená, že se k záměru bude vyjadřovat referát životního prostředí u příslušného vodoprávního úřadu. Stejně se vyjádřil ministr Toman, který řekl, že poslanecký návrh je v souladu s vládním prohlášením.

Poslanci neschválili žádný z pozměňovacích návrhů Evy Fialové (ANO), která chtěla účast orgánů ochrany životního prostředí pro tyto případy zachovat. Návrhy přitom ve výboru pro veřejnou správu podpořilo i ministerstvo životního prostředí. Neprošel ani návrh Dany Balcarové (Piráti), aby se plocha vznikajících vodních děl omezila z 20.000 metrů na 1500 metrů čtverečních.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

16.9.2019 09:50
Krok správným směrem. Znám jednu skupinu občanů, která kvůli rybníčku cca 10 x 20 m musela sehnat asi třicet povolení.
A že byli vyřazeni ze schvalování i největší škůdci naší přírody, tj. "ochránci životního prostředí" je taky velice dobře.

A rozhodně by se mělo podobným způsobem upravit i zakládání vodních děl v národních parcích a CHKO.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist