https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pozar-skladky-u-rynholce-proveruje-policie-spolecnost-nevyloucila-cizi-zavineni
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Požár skládky u Rynholce prověřuje policie. Společnost nevyloučila cizí zavinění

23.4.2025 01:33 | RYNHOLEC (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Na skládce u Rynholce na Rakovnicku, na které začalo v pondělí hořet, zahájila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) před požárem kontrolní šetření. Požárem se zabývá policie, zahájí úkony trestního řízení. ČTK to sdělily mluvčí ČIŽP Miriam Loužecká a policejní mluvčí Michaela Richterová. Podle společnosti Ekologie, která areál provozuje, se samovznícení na základě dosavadních zjištění jeví jako nepravděpodobné; nelze tedy vyloučit možnost úmyslného zavinění ze strany neznámého pachatele. Příčina vzniku požáru je nadále předmětem šetření příslušných vyšetřovacích orgánů, sdělila ČTK za společnost Irena Sailerová.
 
Inspektoři ČIŽP jsou na místě požáru od nočních hodin a situaci sledují, a to mimo jiné kvůli možnému ohrožení povrchových a podzemních vod. "ČIŽP zde ještě před požárem zahájila kontrolní šetření, jehož cílem je prověřit, zda je s odpady v zařízení nakládáno v souladu s předpisy. V nejbližších dnech měly na místě proběhnout další kontrolní úkony, které bude s ohledem na požár možné provést až po jeho uhašení a zajištění bezpečného přístupu na lokalitu," popsala postup inspekce Loužecká. Dodala, že závěry, zda byly porušeny právní předpisy, může ČIŽP učinit až po vyhodnocení všech zjištěných skutečností.

"Budou se zahajovat úkony trestního řízení," uvedla mluvčí policie bez dalších podrobností. Policie vždy v případě většího rozsahu požáru a škody prověřuje veškeré okolnosti, vyšetřování může trvat i měsíce.

Podle Sailerové je požár v jedné části areálu recyklačního centra a nešlo o odpad určený k ukládání na skládku, nýbrž o vstupní surovinu pro výrobu recyklovaného produktu. Materiál byl uložený v oddělených sekcích, mezi nimiž byly zachovány přístupové komunikace, což umožnilo průjezd zásahové techniky a snadný přístup k ohnisku požáru. Při podpůrných činnostech při hašení se zapojili také zaměstnanci. "K hašení byla vedle zásob vody hasičského záchranného sboru také využita požární nádrž a rovněž akumulovaná dešťová voda z areálu společnosti. Oba tyto připravené rezervoáry významně navýšily kapacitu vody využitelné pro hašení," uvedla Sailerová. Doplnila, že hlavní poděkování patří hasičům, díky kterým se podařilo zabránit rozšíření požáru do dalších částí areálu. Zároveň dodala, že si váží i pochopení veřejnosti a lituje omezení a komplikací, které vznikly v důsledku požáru.

Ekologická organizace Arnika upozornila na možné ekologické následky požáru a také na vliv na lidské zdraví. "Při požáru plastů se do ovzduší uvolňují plynné zplodiny včetně těkavých organických látek, saze obsahující polycyklické aromatické uhlovodíky a těžké kovy jako olovo, kadmium, rtuť nebo arsen. Nedokonalé spalování vytváří rovněž chlorované dioxiny, které patří mezi nejtoxičtější znečišťující látky a představují dlouhodobé karcinogenní riziko. Pokud hasiči nasadí pěnu obsahující PFAS – tzv. věčné chemikálie – hrozí sekundární kontaminace půdy a vody vysoce perzistentními fluorovanými sloučeninami, jež se v prostředí rozkládají desetiletí," informovala odbornice na toxické látky v životním prostředí Nikola Jelínek.

"Okolní obyvatelé mohou krátkodobě pociťovat podráždění dýchacích cest, očí či kůže, zatímco dlouhodobé vystavení uvedeným látkám může vést k chronickým onemocněním, včetně zhoršení plicních funkcí a zvýšeného rizika rakoviny," doplnila Jelínek.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

23.4.2025 08:19
"Při požáru plastů se do ovzduší uvolňují plynné zplodiny včetně těkavých organických látek, saze obsahující polycyklické aromatické uhlovodíky a těžké kovy jako olovo, kadmium, rtuť nebo arsen. Nedokonalé spalování vytváří rovněž chlorované dioxiny, které patří mezi nejtoxičtější znečišťující látky a představují dlouhodobé karcinogenní riziko. "
No a všechno toto je ve spalovně zachytáváno. Nejméně škodlivé je takový odpad prohnat přes ZEVO.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

23.4.2025 09:22 Reaguje na Slavomil Vinkler
Spálit to ale na skládce vyjde provozovatele levněji. Případný žhář
už je za hranicemi a o hašení a likvidaci se postará stát a možná i
pojišťovna. No a zvesela do dalšího hromadění odpadů, než se stane
zase totéž. Je to jako přes kopírák. Sklad odpadků jeden za druhým
včetně hald pneumatik atd. Zákon o odpadech je tak děravý, že jsme
popelnicí EU.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

23.4.2025 10:45 Reaguje na Břetislav Machaček
No a pokud není blbej, je pojištěný tak shrábne pojistku.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

23.4.2025 12:03 Reaguje na Břetislav Machaček
Také mě to napadlo.
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist