https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pozary-v-australii-ohrozuji-vzacne-druhy-zivocichu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Požáry v Austrálii ohrožují vzácné druhy živočichů

23.1.2020 00:25 | CANBERRA (ČTK)
Vzácní živočichové v Austrálii, kteří se vyskytují jen na specifických místech, bojují o přežití kvůli rozsáhlým požárům. Ty poničily jejich přirozené domovy. / Ilustrační foto
Vzácní živočichové v Austrálii, kteří se vyskytují jen na specifických místech, bojují o přežití kvůli rozsáhlým požárům. Ty poničily jejich přirozené domovy. / Ilustrační foto
Vzácní živočichové v Austrálii, kteří se vyskytují jen na specifických místech, bojují o přežití kvůli rozsáhlým požárům. Ty poničily jejich přirozené domovy. Jedná se mimo jiné o místní horský druh agamy, plazy pagekony a žáby paropuchy. Včera o tom informovala agentura Reuters v nové analýze. Mohutné požáry zasáhly plochu jeden a půl krát větší než Česko a doposud si vyžádaly 29 životů.
 

Požáry v oblasti Mount Surprise na severovýchodě Austrálie zničily více než dvě třetiny pásma zabírajícího 12 kilometrů čtverečních, které tradičně obývá místní druh plazů z čeledi scinkovitých (lygisaurus absconbdita). Vyplývá to z analýzy založené na satelitním pozorování.

"Scink z Mount Surprise je jedním z řady druhů s omezeným rozšířením, což může znamenat vysoké riziko vyhynutí," uvedl biolog David Lindenmayer z Australské národní univerzity. "Když je rozšíření druhu tak omezené, hrozba, že ho jediná událost zničí, je opravdu velká," dodal.

Úřady odhadují, že požáry zpustošily více než 80 procent jedinečných ekosystémů, v nichž se vyskytuje nejméně 49 ohrožených živočichů a rostlin. Podle agentury Reuters do ohrožených druhů spadají také pagekon phyllurus cateae a drobná žába paropucha Pughova, jejichž domovy z poloviny zničil požár.

Podle vlády představují požáry v Austrálii ekologickou katastrofu. Odhaduje se, že kvůli nim zahynula nebo přišla o útočiště až miliarda zvířat (včetně dobytka a domácích mazlíčků), jejichž přirozené prostředí a potravu strávily plameny. V nebezpečí se ocitají i živočichové s větším rozšířením jako vzácný papoušek zemní, který obývá pobřežní buš, náchylnou ke vzplanutí.

Hrozbám budou čelit dokonce i zvířata, která požáry přežila. Patří sem například klokánek dlouhoprstý, tvor podobný myši, který se vyskytuje v pralesech jihovýchodní Austrálie. Upozorňuje na to specialista na ochranářskou ekologii Brendan Wintle.

"Jsou teď velice ohrožení kvůli divokým liškám, kočkám a psům," uvedl Wintle. "Tito predátoři jsou velice zdatní v útočení na oblasti poničené požáry. Vědí, že živočichové v nich opustili svá útočiště."

Požáry australské buše jsou běžné. Podle úřadů jsou však současné škody, přiživené delším suchem a rekordními vedry, bezprecedentní. Východní oblasti země jsou vyprahlé na troud.

Ostrovní světadíl je domovem jedněch z nejzajímavějších a nejzvláštnějších živočichů na světě, jako je ptakopysk podivný a koala medvídkovitý. Právě tyto tvory požáry zasáhly nejvíce.

Podle agentury Reuters oheň strávil více než 30 procent eukalyptových lesů, které tvoří jak přirozené prostředí, tak potravu pro koalu. Tohoto vačnatce v případě rychle se šířících lesních požárů znevýhodňuje těžká srst a sklon lézt při ohrožení do vyšších větví. Podle agentury Reuters oheň zasáhl více než 47.000 kilometrů čtverečních přirozeného prostředí koaly.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

23.1.2020 15:16
je mnoho odborníků ,kteří najdou jedno semínko kterému požár neuškodi a hned vyprávějí o užitečnosti a nutnosti požárů pro dynamiku ekosystému, ty spálené a zničené rostliny,semena a živočichy nevidí. V deštních pralesích požáry nejsou, nemají dynamiku ekosystému a přesto je tam flora i fauna ta nebohatší jakou můžeme na planetě najít. Jen člověku se v nich nelíbí a to je dobře
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist