Pozor, v lesích se pracuje, počítejte se tím, vzkazují lesníci před velikonočními svátky
Tuzemské lesy nebývají oplocené a podle pravidel daných lesních zákonem má do nich přístup každý. Zákon ale zakazuje do lesa vjíždět či v něm parkovat, což platí bez ohledu na tom, zda je lesní cesta uzavřena závorou, či jen dopravní značkou, upozorňují lesníci.
„Lesní cesty stavíme a udržujeme, abychom je mohli využít při lesnickém hospodaření. Musejí tedy vždycky zůstat průchozí a volné pro lesnickou techniku,“ uvedl generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček. Lesníci a poté policie každý rok řeší obdobné přestupky, které všem zbytečně komplikují život.
To platí i pro jezdce na čtyřkolkách a motorkách, kteří dokonce vjíždějí do porostů a narušují půdní kryt. „Zvlášť v posledních letech vyhledávají vytěžené mýtiny a paseky po kůrovcové kalamitě. Ty jsou však už často zalesněné, takže tito jezdci způsobují škodu na sazenicích, které se kvůli poškození neujmou,“ upozorňuje Vojáček.
Houby, borůvky nebo lesní maliny sbírané a trhané pro vlastní potřebu jsou v lesích volně k mání. Zakázaný je ale jejich nešetrný sběr. Případnou těžbu dříví, tak zvanou samovýrobu pro vlastní potřebu, vždy musí povolit majitel či správce lesa.
V lese také podle zákona nesmí lidé křičet ani volně pouštět psy, pohazovat odpadky, kouřit, rozdělávat oheň či tábořit, s výjimkou k tomu vyhrazených a označených míst.
Oheň se smí rozdělávat až 50 metrů od lesa. „To je zvlášť nyní, když je velké sucho a les je oslabený, potřeba dodržovat, aby kvůli nedbalosti nevznikl požár. Patnáct lesních požárů za minulý týden je alarmujících a varujících,“ dodal generální ředitel státního podniku. Jen ve státních lesích spravovaných Lesy ČR hořelo od začátku roku pětadvacetkrát, případy řeší hasiči s policií. Oheň zasáhl 17 hektarů a způsobil škodu ve výši 1,3 miliony korun.
Přečtěte si také |
Jezdci na skútrech si vyrazili do nejcennějších lokalit Krkonošského národního parkureklama