https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/praha-11-a-praha-12-na-nekterych-mistech-omezuji-sece-travy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Praha 11 a Praha 12 na některých místech omezují seče trávy

6.6.2020 01:31 | PRAHA (ČTK)
Sedmikráska a popenec břečťanovitý
Sedmikráska a popenec břečťanovitý
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Městské části Praha 11 a Praha 12 začaly měnit některé trávníky na svém území na městské louky. Chtějí tak zamezit vysychání způsobeném klimatickými změnami. Na tzv. pobytových trávnících se snížil počet sečí.
 

"Tím, že trávníky sekáme na deset centimetrů a některé jen jednou za rok, jsme docílili zlepšení mikroklima a zároveň jsme podpořili luční květiny," uvedla místostarostka Prahy 12 Eva Tylová (Piráti s podporou Zelených). Vyšší trávník lépe zachytí dešťovou vodu a snižuje prašnost sídlišť, dodala.

Péči o městské trávníky změnila městská část loni v reakci na prohlubující se dopady klimatických změn, uvedla již dříve Tylová. Četnost sečí se v Modřanech snížila z pěti na tři a v některých oblastech na ještě méně.

Radnice Prahy 11 objednává seče travnatých ploch na Jižním městě, které mají charakter tzv. pobytového trávníku, u společnosti Jihoměstská majetková. Jejich načasování a počet vychází podle místostarosty Prahy 11 Jakuba Lepše (TOP 09 a STAN) z počasí. Podle Lepše však seče, zvláště v jarním období, na těchto plochách nelze vynechat. Pokud by se nesekaly, mohly by tu vysemenit plevelné rostliny, které by trávníky znehodnotily.

"Snažíme se proto najít takové řešení, které bere ohled na přírodu a klimatické změny, zároveň ale nemůžeme pominout, že se nacházíme ve městě, a ne například v Chráněné krajinné oblasti," uvedl Lepš.

Praha 11 pro podporu druhové pestrosti provádí na vybraných místech mozaikové či sektorové seče. Při nich zůstává část travnatých ploch nepokosená a slouží jako útočiště pro živočichy.

Květnaté louky radnice Prahy 11 založila loni u ulic Opatovská, Zdiměřická, Vojtíškova, U Kunratického lesa a Petýrkova. Městská část to uvedla na svém webu. Louky jsou také v Košíkovském parku, v parku u Chodovské tvrze a před budovou radnice v Ocelíkově ulici. Podle mluvčí radnice Anny Kočicové plánují radní založit další louky na podzim.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist