https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/praha-chce-do-roku-2030-dat-na-zelena-opatreni-230-miliard-korun
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Praha chce do roku 2030 dát na zelená opatření 230 miliard korun

6.5.2021 00:53 | PRAHA (ČTK)
Strategie se zaměřila na čtyři základní oblasti - udržitelnou energetiku a mobilitu, cirkulární ekonomiku a adaptaci na změnu klimatu.
Strategie se zaměřila na čtyři základní oblasti - udržitelnou energetiku a mobilitu, cirkulární ekonomiku a adaptaci na změnu klimatu.
Foto | Zdeňka Kováříková / Ekolist.cz
Hlavní město by do roku 2030 mělo investovat 230 miliard korun do opatření snižujících emise oxidu uhličitého, pokud chce dostát svému závazku snížit uhlíkovou stopu metropole o 45 procent. Vyplývá to z návrhu klimatické strategie města, který by mělo v nejbližší době schvalovat vedení města a který má ČTK k dispozici. Dokument navrhuje celkem 69 opatření, většinu potřebných peněz chce město získat z evropských fondů.
 

Náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN) řekl, že by rád dokument předložil na příští jednání rady v pondělí a následně na zastupitelstvo koncem května. "Myslím, že jsme tu v Praze lídry v této věci," řekl a dodal, že Česká republika se sice připojila k Pařížské dohodě o boji se změnou klimatu, ale konkrétní plán na celostátní úrovni zatím chybí.

Strategie se zaměřila na čtyři základní oblasti. Prvním je udržitelná energetika, kam spadají energetické úspory v budovách, instalace fotovoltaických panelů na střechy nebo využití tepla z odpadních vod pro vytápění. Druhou oblastí je udržitelná mobilita, kam patří nákupy elektrobusů pro MHD nebo dostavba metra. Třetí je cirkulární ekonomika, která zahrnuje například výstavbu bioplynové stanice na zpracování zbytků potravin. Posledním pilířem je pak adaptace na změnu klimatu například pomocí výsadby zeleně nebo lepšího hospodaření s dešťovou vodou.

Z celkových odhadovaných nákladů 230 miliard korun by město podle strategie mělo z vlastních zdrojů uhradit asi 55 miliard, zbytek má jít z různých evropských programů. Se započtením úspor, které by opatřeními měly vzniknout, bude podle Hlubučka nutná roční investice města mezi dvěma a 2,5 miliardy korun. Náměstek dodal, že řada opatření – například na budovách – se týkají investic, které by se stejně musely udělat z důvodu nutné údržby.

Zelené projekty jsou podle náměstka nyní v kurzu a Evropská unie je chce významně dotovat, navíc mají potenciál pro modernizaci ekonomiky a tvorbu pracovních míst. "Pokud této příležitosti nevyužijeme, tak přijdeme o peníze, na které si nyní můžeme sáhnout," míní Hlubuček. Dodal, že za klíčovou považuje spolupráci se soukromým sektorem, zejména velkými energetickými firmami. Představa, že by mělo město vše dělat samo, je podle něj chiméra.

Z konkrétních projektů náměstek zmínil například instalaci fotovoltaických panelů na střechy, kterou magistrát plánuje vyzkoušet ve dvou bytových domech na Černém Mostě. Podle energetického manažera hlavního města Jaroslava Klusáka by se tímto způsobem v budoucnu mohlo vyrábět až 30 procent elektřiny v metropoli. Stejně tak by se podle Hlubučka mohlo až 30 procent tepla nutného pro vytápění města získávat z odpadních vod. Ty jsou zahřáté a teplo se z nich dá zpětně získat s pomocí výměníků.

"Vůbec si neumím představit, kde na tyto smělé plány Praha vezme peníze. Není to totiž jen o desítkách či spíše stovkách miliard ze státních, evropských a pražských zdrojů, je to i o dopadu na náklady podnikatelů a všech Pražanů," komentoval věc opoziční zastupitel Ondřej Prokop (ANO). Dodal, že strategii na zastupitelstvu nepodpoří a bude s kolegy z hnutí ANO navrhovat její přepracování.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

6.5.2021 17:20
Plán vypadá krásně, ale zůstane u slibů, kterými nikoho, zejména před volbami, nezarmoutíš.
Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.5.2021 09:12 Reaguje na Miroslav Vinkler
Považuji to za šílený nápad, EU by nám měla zarazit VŠECHNY dotace, strukturální, zemědělské, nárokové i rozvojové atd. atd. atd.
dokud si v tom neuděláme pořádek.
Audity prokázaky nakradené stamilióny a děje se něco?? Ani ťok.
S takovou budeme mít nejbohatšího jedince Zeměkoule s majetkem na Sechelách a zemi v bankrotu.
Odpovědět
ms

7.5.2021 00:52
Ježíšmarijá, aby při takovém dešti dotací 230 miliard se aspoň 10 % nepodařilo "odklonit"! To dotčení politici nemohou vzrušením ani usnout. Stačí tento citát: "Pokud této příležitosti nevyužijeme, tak přijdeme o peníze, na které si nyní můžeme sáhnout," míní Hlubuček.
Odpovědět

Viktor Šedivý

9.5.2021 19:44
To je 200 tisíc na jednoho obyvatele Prahy.
Opravdu tolik chceme dát - kdo se hlásí že to rád zaplatí?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist