https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/praha-dnes-otevrela-prales-byvala-okrasna-skolka-se-zmenila-na-ekocentrum-a-komunitni-zahradu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Praha dnes otevřela Prales. Bývalá okrasná školka se změnila na ekocentrum a komunitní zahradu

31.5.2017 12:21 | PRAHA (Ekolist.cz)
Prales. Na konci Kbel ve směru na Vinoř.
Prales. Na konci Kbel ve směru na Vinoř.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Prales je zkratka pro Pražské lesní středisko. Leží na severním konci pražských Kbel a navazuje na kbelský lesopark. Prales může využít kdokoliv, ať už jen k procházce přírodou, nebo kvůli pěstování v komunitní zahradě s fóliovníkem či kvůli poznání. Provoz Pralesa dnes zahájila radní pro životní prostředí Jana Plamínková, která za asistence dětí zasadila třešeň.
 

Prales, který je provozovaný Lesy hl. m. Prahy, nabízí celou řadu ekovýchovných programů pro veřejnost. Ale také třeba komunitní zahradu s velkým fóliovníkem, který tu zbyl po okrasné školce a zahradnictví Lesů hl. m. Prahy. Pěstovat si tu vlastní zeleninu může kdokoliv, první rok je možnost vlastního pěstování zdarma. Kapacita je podle Václava Nejmana z Lesů hl. m. Prahy zatím volná.

Radní Jana Plamínková zkoumá budku pro netopýry.
Radní Jana Plamínková zkoumá budku pro netopýry.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz

Co všechno Prales dál nabízí? Stádo ovcí, výběh pro nutrie, které se sem sváží po odchytu z míst, kde jejich aktivity dělají problémy, naučnou stezku Cesta dřeva o životě stromů, včely, zázemí pro školní ekoprogramy. Ale také veřejné ohniště, kde je možnost grilovat (dřevo Lesy hl. m. Prahy průběžně doplňují, ale může se stát, že ve „špičce“ dřevo u ohniště nebude) a bludiště ve tvaru lipového listu. Můžete si prohlédnout různé druhy ptačích budek, které se v Praze instalují. Využít můžete louku i stín vzrostlých stromů. Do budoucna se počítá i s tím, že v areálu budou probíhat veřejné akce typu trhy, slavnosti a podobně.

V areálu se také zpracovává část dřeva z pražských pokácených stromů, a to konkrétně z těch, které se nedají zužitkovat na řezivo. V Kbelech se dřevo štípe na palivové dřevo. Kromě kmenů, které prostě nejsou dost kvalitní na řezivo, jsou tu i krásné kmeny. Velké písmeno S nastříkané na řezu znamená, že kmen má v sobě střepiny či kulky. Takové kmeny pocházejí z míst, kde za druhé světové války došlo k explozi leteckých bomb nebo kde probíhala aktivní střelba. Stromů se střepinami se nedají zpracovat na katru, protože by jej střepiny zničily. Kmeny se využijí buď na výrobu laviček či jiného mobiliáře, nebo se zpracují na palivové dřevo.

Kmeny střepinové. Pro pilu nevhodné.
Kmeny střepinové. Pro pilu nevhodné.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz

Areál původně sloužil jako zahradnictví a okrasná školka, ve které se pěstovaly stromky pro potřeby hlavního města. Jenže Praha kapacitu školky zdaleka nevyužila, a tak se hledalo jiné smysluplné využití. Při analýzách pro pražskou koncepci ekovýchovy se ukázalo, že severovýchodní část Prahy nemá žádné snadno dostupné ekocentrum. Do přeměny školky na ekocentrum město loni investovalo 3 miliony korun, další 3 miliony korun se budou investovat v letošním roce.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Martin Mach Ondřej
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist