https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/praha-ma-komisi-ktera-mestu-pomuze-naplnit-jeho-klimaticky-zavazek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Praha má komisi, která městu pomůže naplnit jeho klimatický závazek

20.7.2019 01:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Zastupitelstvo hl. m. Prahy v červnu schválilo klimatický závazek Prahy s cílem snížit emise CO2 v metropoli o minimálně 45 % do roku 2030 a dosáhnout nulových emisí CO2 nejpozději do roku 2050.  / Ilustrační foto
Zastupitelstvo hl. m. Prahy v červnu schválilo klimatický závazek Prahy s cílem snížit emise CO2 v metropoli o minimálně 45 % do roku 2030 a dosáhnout nulových emisí CO2 nejpozději do roku 2050. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | praha.eu
Zastupitelstvo hl. m. Prahy v červnu schválilo klimatický závazek Prahy s cílem snížit emise CO2 v metropoli o minimálně 45 % do roku 2030 a dosáhnout nulových emisí CO2 nejpozději do roku 2050. Rada hl. m. Prahy (RHMP) na pondělním zasedání jmenovala Komisi pro udržitelnou energii a klima RHMP, která pomůže hlavnímu městu klimatický závazek naplnit.
 

Předsedou komise jmenovala pražská rada Martina Bursíka, ekologa a experta UNEP (Program OSN pro životní prostředí) pro obnovitelné zdroje a klima. Členy komise jsou dále zástupci koaličních stran, opozice, úředníci Magistrátu hl. m. Prahy a experti na problematiku udržitelné energetiky a mobility, cirkulární ekonomiky a přizpůsobení se dopadům klimatické změny.

Zadáním práce komise a jejích čtyř pracovních skupin je navrhnout taková opatření, která povedou k naplnění klimatických cílů hl. m. Prahy, tedy snížení emisí oxidu uhličitého o 45 % do roku 2030 a dosažení uhlíkové neutrality v roce 2050. Čtyři odborné pracovní skupiny - pro udržitelnou energetiku, udržitelnou mobilitu, cirkulární ekonomiku a adaptační opatření - jsou složeny z externích odborníků, zástupců univerzit a akademických pracovišť, zástupců organizací hlavního města, odborů, podnikatelů a poradenských a nevládních organizací.

Poradním orgánem nově jmenované komise bude vědecká rada složená z uznávaných zástupců akademické a vědecké obce. Klimatický závazek Prahy je v souladu se závěry zprávy Mezivládního panelu pro klimatickou změnu (IPCC) při OSN z října 2018.

Opatření, která bude nutné zavést, se budou promítat do strategického a finančního plánování rozvoje města v následujících letech. Ta se budou týkat především oblasti zdrojů elektrické energie a tepla, udržitelné automobilové dopravy, nakládání s odpady, výstavby a rekonstrukce budov či nákupu a spotřeby výrobků. Nedílnou součástí jsou i adaptační opatření na změny klimatu.

Konkrétní plán, jak závazku a cílů dosáhnout, bude obsahovat dlouhodobá Strategie dekarbonizace Prahy do roku 2050 a střednědobý Akční plán udržitelné energetiky a klimatu na období 2021 až 2030 (tzv. SECAP), který Praha připraví do poloviny roku 2020. Některá opatření ve stručnější podobě již Praha má navržena v dílčích strategiích z nedávné doby, jako jsou Plán udržitelné mobility, Územní energetická koncepce, Adaptační strategie na změnu klimatu či Program zlepšování kvality ovzduší.

„Odklon od fosilních paliv při výrobě energie, v dopravě a dalších ekonomických aktivitách Praha nepovažuje za ekonomickou či sociální hrozbu, nýbrž za příležitost postupně transformovat město v ekologicky přátelskou metropoli atraktivní pro život,“ uvádí Petr Hlubuček, náměstek primátora hl. m. Prahy pro životní prostředí.

„Praha chce být zdravou metropolí 21. století a zavázala se k tomu i v Plánu udržitelné mobility. V něm je 242 konkrétních opatření, která přispějí k celkovému zklidnění dopravy ve městě, rozvoji elektromobility a snižování uhlíkové zátěže,“ říká Adam Scheinherr, náměstek primátora pro oblast dopravy. „Investujeme nyní především do kvalitnější, rychlejší a pohodlnější MHD, kterou navíc propojujeme novými linkami. V přípravě jsou záchytná parkoviště P+R. Nový systém připraví hlavní město také na zavedení mýtného pro vjezd do centra Prahy, které úspěšně funguje v řadě evropských metropolí. Vedle toho podporujeme elektromobilitu a auta na plynový a vodíkový pohon,“ dodává Adam Scheinherr.

„Každý občan Prahy by měl svědomitě nakládat s prostorem, ve kterém žije, a zamyslet se nad tím, jak do svého života zavést opatření v reakci na vyhlášení klimatického závazku města. Nikdy není pozdě začít se snižováním produkce odpadu nebo vyšším využíváním MHD na úkor osobních automobilů v centru města. Tak, aby se nám v Praze všem dobře žilo,“ říká Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

20.7.2019 03:19
Nj, už mi svítá :-) Bylo potřeba zaměstnat Bursíka, tak se ustavila komise :-D A zase pár jinak nezaměstnatelných lidí podojí všechny ostatní, protože naivkové si přáli, aby Praha vyhlásila stav klimatické nouze, že prý potom nastane ráj na zemi.
Odpovědět

Jan Šimůnek

20.7.2019 07:21
Program, skládající se z bezcenných blábolů a kydů, a ze závazků naprosto nesplnitelných (základní fyzikální a chemické zákony). Jako za komunistů...
Odpovědět
ot

26.7.2019 08:05 Reaguje na Jan Šimůnek
Ano, raději pojďme stávající slepou cestou - víc aut do ulic, víc špinavého vzduchu, zrychleme oteplování. Tak tudy tedy ne, už jenom kvůli našim dětem se musíme pokusit s tím něco udělat. Strašení komunisty je mimo mísu. Ti naopak jeli stejnou cestou jako v kapitalismu: maximum zisku na úkor životního prostředí. Když se budem inspirovat úspěšnými západními modely, tak se může zlepšit kvalita života. Jde o to udělat to na úkor zisku uhlobaronů, ne těch nejchudších.
Odpovědět
VK

Václav Kain

20.7.2019 07:46
Kdyby pražané věděli koho si zvolili do vedení města tak by je museli vypráskat.Ono k tomu stejně dojde,ale to se již zelený Bursík národní škůdce postará o stav který bude nevratný.Cožpak to jméno toho poďobaného hejhuly není dostatečně odpudivé?A tak ho díky pirátům máme zpátky.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

22.7.2019 10:35
Tam kde vstoupí Bursík, tam 100 let tráva neroste. Nemyslím si, že jej bylo třeba zaměstnat (za mzdu), ale to, že z toho bude profitovat ve svém byznysu, tak za to bych dal ruku do ohně.
Svět se zbláznil fyzikální a chemické zákony se nepotvrzují (nevyvracejí), ale začínají se odhlasovávat.
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

22.7.2019 15:05
Praha by se stala "dekarbonizovanou" kdyby tam konečně kladně rozhodli a nechali provést dostavbu Dukovan a Temelína. To bychom pak Bursíkovi odpustili i montáž vrtule na Petřínské rozhledně.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist