https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/praha-prodlouzila-do-cervence-najem-stare-cistirny-odpadnich-vod-v-bubenci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Praha prodloužila do července nájem staré čistírny odpadních vod v Bubenči

24.1.2024 10:37 | PRAHA (ČTK)
Foto | PatrikPaprika / Wikimeda Commons
Pražský magistrát prodloužil do konce letošního července spolku Továrna nájemní smlouvu na areál staré čistírny odpadních vod v Bubenči, která skončila na konci loňského roku. Spolek to uvedl na svém webu a ČTK to potvrdil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Město plánuje v budoucnu areál národní kulturní památky spravovat samo prostřednictvím své firmy Trade Centre Praha (TCP), prodloužení má podle mluvčího překlenout období před přechodem pod nového správce.
 

"Nájemní smlouva byla spolku Továrna prodloužena do konce července, a to za podobných podmínek jako v předešlých letech. Důvodem je zachování kontinuity provozu této významné kulturní památky, než v srpnu zahájíme nový způsob jejího provozu," uvedl Hofman.

Dodal, že na provozu budovy bude v budoucnu s TCP spolupracovat i městská Pražská vodohospodářská společnost. Město nyní podle dřívějších informací zpracovává dokument využití areálu ve formě projektového záměru.

Současný provozovatel má areál už nevyužívané čistírny v nájmu od roku 2009 a pořádá tam prohlídky, provozuje kavárnu a nabízí veřejnosti například jízdu jednou z nádrží na prámu či jištěné výstupy na ventilační komín. Postup magistrátu kritizoval Český národní komitét Mezinárodní rady památek (ČNK ICOMOS), podle kterého město dostatečně nevyjasnilo, jaké má s památkově chráněným areálem plány.

Stará čistírna odpadních vod vznikla v roce 1906 a po více než 60 let sloužila jako hlavní čistírna odpadních vod pro celé hlavní město, než ji nahradila Ústřední čistírna odpadních vod na Císařském ostrově. V roce 1991 byla stará čistírna prohlášena kulturní a v roce 2010 národní kulturní památkou.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist