https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pravnici-doporucili-chranit-vodu-ustavnim-zakonem-pripravi-ho-ministerstvo-zemedelstvi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Právníci doporučili chránit vodu ústavním zákonem, připraví ho ministerstvo zemědělství

21.10.2019 00:17 | PRAHA (ČTK)
Experti z Právnické fakulty Univerzity Karlovy (UK) ve svém finálním stanovisku doporučili, aby se pro zvýšenou ochranu vody a vodních zdrojů přijal samostatný ústavní zákon. / Ilustrační foto
Experti z Právnické fakulty Univerzity Karlovy (UK) ve svém finálním stanovisku doporučili, aby se pro zvýšenou ochranu vody a vodních zdrojů přijal samostatný ústavní zákon. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Experti z Právnické fakulty Univerzity Karlovy (UK) ve svém finálním stanovisku doporučili, aby se pro zvýšenou ochranu vody a vodních zdrojů přijal samostatný ústavní zákon. Jejich analýzu má k dispozici ministerstvo zemědělství (MZe), řekl jeho mluvčí Vojtěch Bílý. Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) se podle něj chystá svolat kulatý stůl, na kterém odborníky seznámí s výsledkem studie a navrhne, jak by ústavní zákon o zvýšené ochraně vodních zdrojů mohl vypadat. Ministerstvo ho poté připraví.
 

Termín setkání na MZe se podle Bílého plánuje na začátek listopadu. Vznik samostatného ústavního zákona po vzoru ústavního zákona o bezpečnosti státu doporučovali právníci z UK již v létě.

Ústavní ochrana vody podle Bílého existuje v řadě zemí nejenom ve světě, ale i v Evropě. Její rozsah se liší podle podmínek vodních zdrojů a klimatu. Proto je namístě, aby Česko začalo vodu chránit, uvedl.

"Doporučenou formou je přijetí ústavního zákon, ve kterém bude možné rozepsat podmínky podrobněji, než by to bylo možné ve stručné úpravě Ústavy ČR," dodal mluvčí MZe. Podle něj je analýza pracovním textem, který bude sloužit jako východisko pro další postup.

Ústavní zákony jsou předpisy nejvyšší právní síly, které mění či doplňují ústavu. K jejich přijetí je nutný souhlas tří pětin všech poslanců a tří pětin přítomných senátorů. Společně s Ústavou ČR a Listinou základních práv a svobod tvoří tzv. ústavní pořádek. Ústavním zákonem jsou například vymezeny kraje, další se týkají bezpečnosti ČR, referenda o přistoupení ČR k Evropské unii či vymezují státní hranice. Podle Ústavního soudu do ústavního pořádku spadají i mezinárodní smlouvy o lidských právech a základních svobodách.

Kvůli ústavní ochraně vody vznikly i poslanecké návrhy, mimo jiné od STAN a KDU-ČSL. Vláda je ale odmítla, stejně jako dříve návrh KSČM. Lidovci za ústavní ochranu vody spustili v létě petici.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MH

Miroslav Hruška

28.10.2019 10:30
Opět s křížkem po funuse. Pokud by měl být ústavní zákon na ochranu vody, tedy toho nejcennějšího co má každý stát, Pak měl být už předtím, než naše vlády za pár šupů tuto vodu prodali nebo pronajali cizím firmám. Dnes už jen pláčí nad rozlitým mlékem. Pozdě! Dnes tento připravovaný zákon připomíná více než co jiného, znárodnění toho co patří všem občanům. Tedy našim občanům, ne cizím firmám, které si za uplynulá léta pěkně namastili kapsy. Nevím do kdy ještě smlouvy platí a bohužel nevím ani, v jakém stavu nám budou vodovodní řady a stavby vráceny. Abychom neplakali jen nad vodou, stejně tak dopadly hutě, doly,průmysl a další.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist