https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prazska-prirodni-pamatka-cihelna-v-bazantnici-zmeni-hranice-a-zvetsi-se
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pražská přírodní památka Cihelna v Bažantnici změní hranice a zvětší se

3.3.2024 01:02 | PRAHA (ČTK)
Přírodní památka Cihelna v Bažantnici byla vyhlášena pro ochranu jednoho z nejvýznamnějších odkryvů peruckého a korycanského souvrství českého křídového útvaru se zkamenělými otisky rostlin.
Přírodní památka Cihelna v Bažantnici byla vyhlášena pro ochranu jednoho z nejvýznamnějších odkryvů peruckého a korycanského souvrství českého křídového útvaru se zkamenělými otisky rostlin.
Foto | Martin Veselka / Wikimedia Commons
Území pražské přírodní památky Cihelna v Bažantnici v Hloubětíně změní hranice a mírně se zvětší její rozloha. Cílem je zlepšit péči o chráněné území, zároveň si změnu vyžádala úprava legislativy. Plocha se zvětší ze současných 4,38 na 4,72 hektaru a zrušeno bude ochranné pásmo. Vyplývá to z materiálu, který v únoru schválili pražští radní. Cihelna se nachází v Hloubětíně ve svahu směrem do Kbel. Na jejím území rostou zejména rumištní rostliny, žije tam řada teplomilných brouků nebo hnízdí rehek domácí.
 

Vymezení a vedení hranic přírodní památky je podle dokumentu nedostatečné a vyvolává pochybnosti ohledně přesného průběhu hranice. Na některých místech potom zahrnuje zastavěné plochy, na kterých je nemožné ochranu uplatňovat a ani to nelze.

Zrušeno bude padesátimetrové ochranné pásmo. V něm se nachází třeba zahrádkářské osady či výrobní areál při Kbelské ulici. Lidé tak potřebovali pro každou činnost řadu povolení, přestože ochranu přírodní památky nijak nemohli ohrozit.

Pozemky přírodní památky koupilo město před několika lety. Tvoří ji skalní útvar, který je holý, místy značně zerodovaný a má tvar malé stolové hory. Přírodní památka byla vyhlášena pro ochranu jednoho z nejvýznamnějších odkryvů peruckého a korycanského souvrství českého křídového útvaru se zkamenělými otisky rostlin. Pozemek byl v minulosti revitalizován.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

3.3.2024 08:08
A co takhle dobudovat louži pro obojživelníky??
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist