Pražská zoo dá 206 000 korun na pomoc gorilám v Kongu před nákazou mpox
"Gorily východní žijí pouze na východě Konžské demokratické republiky a podle několik let starého výzkumu jich patrně zbývají jen necelé 4000," uvedl Mašek. Kromě nové nemoci je ohrožuje například nelegální těžba surovin, odlesňování a pytláctví. Ve styku s nákazou mpox se podle Maška nedávno ocitli první dva strážci parku, kteří bývají s gorilami v bezprostředním kontaktu. Hrozba nákazy goril tak stále roste, uvedl.
S nemocí mpox se v současnosti potýká 18 afrických zemí, nejvíce mrtvých hlásí Kongo. Nejnovější případy jsou hlášeny ze Zambie a Zimbabwe. Česko v posledních dvou letech zaznamenalo několik desítek případů starší varianty mpox zvané clade IIb.
Mpox je virové onemocnění, které se přenáší ze zvířat na člověka, ale také těsným fyzickým kontaktem s osobou nakaženou virem. Nemoc se projevuje zejména vyrážkou s puchýřky, pacienti také trpí horečkami, případně pociťují celkové vyčerpání. Pro léčbu jsou v obou případech vhodná antivirotika a rizikové skupiny lidí se mohou nechat očkovat. Úmrtí jsou v zemích s robustním zdravotnickým systémem relativně vzácná.
Přečtěte si také |
Miroslav Bobek: Dva rozdílné osudy gorilích mláďatPražská zoo chová od roku 1963 gorily nížinné. Nyní v ní žijí dvě skupiny goril - chovná a samčí. Gorily patří mezi nejpopulárnější zvířata v zoo, což jí umožňuje podporovat tyto primáty i další zvířata přímo v Kamerunu. Tam provozuje pražská zoo takzvaný Toulavý autobus. Projekt má za cíl vzdělávat tamní děti.
reklama