https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pred-50-lety-byla-uzavrena-ramsarska-umluva-o-mokradech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Před 50 lety byla uzavřena Ramsarská úmluva o mokřadech

2.2.2021 02:00 | RAMSAR (ČTK)
Seznam v současnosti zahrnuje přes 2400 lokalit chráněných mokřadů o rozloze přesahující 2,5 milionu čtverečních kilometrů. Vyhlášení smlouvy 2. února připomíná Světový den mokřadů.
Seznam v současnosti zahrnuje přes 2400 lokalit chráněných mokřadů o rozloze přesahující 2,5 milionu čtverečních kilometrů. Vyhlášení smlouvy 2. února připomíná Světový den mokřadů.
Takzvaná Ramsarská úmluva, která byla uzavřena 2. února 1971 v íránském městě Ramsar, je první mezinárodní úmluvou zaměřenou na ochranu a rozumné využívání přírodních zdrojů a jednou z mála úmluv chránících určitý typ biotopů. Účinnosti smlouva nabyla v roce 1975 a dosud k ní přistoupilo 171 zemí.
 

Země, které úmluvu dodržují, se zavázaly, že budou věnovat zvýšenou péči takzvaným mokřadům mezinárodního významu, tedy slatinám, rašeliništím, říčním slepým ramenům a nivám, ale i tůním či lužním lesům. Seznam v současnosti zahrnuje přes 2400 lokalit chráněných mokřadů o rozloze přesahující 2,5 milionu čtverečních kilometrů. Zemí s největším počtem mokřadů mezinárodního významu je Británie, která jich eviduje 175. Nejrozsáhlejší oblast mokřadů má Bolívie (148 000 km2).

Česká republika je jedním ze států, které úmluvu dodržují a tímto dokumentem je zde nyní chráněno 14 mokřadů. Patří k nim například Šumavská rašeliniště, Třeboňské rybníky, Krkonošská rašeliniště či Mokřady dolního Podyjí.

Vyhlášení smlouvy 2. února připomíná Světový den mokřadů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

2.2.2021 07:04
Česká republika je jedním ze států, které úmluvu NEDODRŽUJÍ.... krásně je to vidět na Soutoku....
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist