https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pred-rokem-se-vinou-eroze-zritil-do-more-ikonicky-darwinuv-oblouk?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Před rokem se vinou eroze zřítil do moře ikonický Darwinův oblouk

16.5.2022 14:00 | GALAPÁG (ČTK)
Archivní snímek Darwinova oblouku na Galapágách.
Archivní snímek Darwinova oblouku na Galapágách.
Před rokem, 17. května 2021, se zřítil do Tichého oceánu skalní útvar u Galapág známý jako Darwinův oblouk. Důvodem byla přirozená eroze. Ikonický Darwinův oblouk měřil na výšku 18 metrů a rozkládal se na ponořené plošině zhruba kilometr od Darwinova ostrova. Díky svému tvaru byl někdy přirovnáván k Vítěznému oblouku v Paříži.
reklama

 

Galapágy tvoří 234 ostrovů, zátok a skalisek. Souostroví, které se nachází zhruba 900 kilometrů západně od Ekvádoru, je od roku 1978 pro svou unikátní faunu a flóru na seznamu světového přírodního dědictví UNESCO. V místních vodách žije řada mořských živočichů, které nelze nalézt nikde jinde.

V 19. století tyto ostrovy inspirovaly britského přírodovědce Charlese Darwina při formulování evoluční teorie přirozeného výběru druhů. Obydlené mohou být pouze čtyři ostrovy, na kterých žije zhruba 30 000 obyvatel.

V roce 2017 přišla o svůj skalní oblouk také Malta. Tamní Azurové okno přitom patřilo mezi nejznámější a zřejmě i největší lákadlo středomořského souostroví. Přírodní most se zřítil při silné bouři. Skalní útvar posloužil jako kulisa v roce 1981 k filmu Souboj Titánů a mnohem později se objevil i v seriálu Hra o trůny.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist TOPlist