Před změnou klimatu nás zachrání mraky, tvrdí klimaskeptik
Podle této teorie je sice možné, že člověkem vypouštěné skleníkové plyny způsobí oteplení planety, ale od nárůstu teplot nás ochrání oblaka a mraky. Ty totiž mají podle svého typu a výšky schopnost ovlivňovat teplotu na planetě v obou směrech.
Teorie staví na dosud největším tajemstvím klimatické vědy. Nikdo totiž neumí předpovědět, jak se mraky budou v čase měnit. Většina vědců věří, že mraky budou mít na průběh klimatické změny neutrální vliv, případně že jej urychlí. Jednoznačný důkaz ale chybí a prostoru nejistoty se chopili vědci, kteří klimatické změny popírají.
Jedním z předních zastánců teorie mraků je Richard S. Lindzen, profesor meteorologie na věhlasném Massachusetts Institute of Technology. V oboru je respektovaným vědcem, který se klimatu věnuje od šedesátých let minulého století.
Mraky se nám zdají natolik známé, že je bereme jako samozřejmost. Jejich vliv na klima je přitom obrovský. Energie, která umožňuje život na Zemi, pochází ze Slunce. Aby se planeta nezačala přehřívat, musí část energie vracet zpět do vesmíru. Mraky ovlivňují tok energie v obou směrech.
Nízko položené, husté mraky působí jako zrcadlo, které odráží sluneční záření zpět. Vysoko položené, tenké mraky mají opačný vliv, působí jako jakási poklička, která drží teplo na Zemi. V současném klimatu převažuje chladivý vliv mraků.
Podle Richarda Lindzena není planeta nijak zvlášť citlivá na emise skleníkových plynů, protože mraky umí jejich vliv eliminovat. Má to fungovat tak, že po oteplení povrchu planety se zvýší i odpar vody, z vlhkosti tropů budou vznikat mraky, které se rychle vyprší. Z odpařené vody se tak nebudou tvořit ledové krystalky, ze kterých pak vznikají mraky vysokého patra, tzv. cirry. Tyto mraky jsou ty, které zadržují teplo. Tím se působení skleníkových plynů vyrovná, argumentuje Lindzen. Většina vědců ale jeho teorii považuje za neprokazatelnou.
Výzkumníci uznávají, že v atmosféře poroste množství vodní páry v souvislosti s vyšší teplotou. Není ale vůbec jasné, jaký typ a jaké umístění budou mraky mít. Vědci používají náročné počítačové programy pro předpověď vývoje klimatu. Počítače ale stále neumějí dát odpověď na otázkou, jak se budou vyvíjet jednotlivé mraky a oblačnost nad celou Zemí po dobu století.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Lidi by měli přestat blbnout. - 7. 5. 2012 - OtakarKlimatické výkyvy zažívá země stále. Desetiletí, nebo i staletí není z hlediska klimatických změn žádná rozhodující doba. V 10 - 14 století bylo v Evropě daleko větší teplo než dnes (Vikingové kolonisovali Island a Gronsko, kterému říkali "Zelená země"), v období cca 1650 - 1720 probíhalo t.zv Mauderovo minimum - "malá doba ledová" a Vikingové se z Gronska stáhli. Je úplně jedno zda "Globální oteplení" přijde za 10 - 100 nebo 1000 let, lidstvo to stejně neovlivní - to je jen podvod tisíciletí a tunel na státní rozpočty. Fosilní paliva stejně jednou dojdou a je taky jedno zda za 10 - 100 nebo 1000 let a lidstvo to bude muset řešit a vyřeší to. Takže by se lidi měli starat jen o to jak vyřešit klimatickou změnu až přijde a přizpůsobit se - bojovat proti ní je nesmysl. Ona i jednou přijde doba ledová , jako už několikrát, takže ty dnešní zelené šarády jsou jen na věci a jde jen o veletunel. |