Přemnožená zvěř způsobí ročně škody až za 10 miliard korun, vyplývá ze studií
Data vychází ze studií z minulých let, které vyčíslily škody v lesích na víc než čtyři miliardy korun. Na šesti základních zemědělských plodinách dosahují 1,5 miliardy korun. Turek poznamenal, že v současných cenách to již může být dvojnásobek. Podle dat České kanceláře pojišťoven od roku 2010 také téměř čtyřnásobně vzrostl počet nehod se zvěří a jejich podíl na všech dopravních nehodách se zvýšil o 228 procentních bodů. Srážek je podle policejních statistik asi 15 000 ročně.
Turek upozornil na to, že z dat sledování stavu lesů vyplývá, že od roku 2013 do roku 2021 se kvůli přemnožené zvěři snížila biodiverzita druhů dřevin v průměru o 13 procent a zvěř zcela zničila 15 procent stromků. "Z objektivně nasbíraných dat velkého rozsahu vyplývá, že nárůst stavu zvěře za posledních 70 let je enormní," řekl. Uvedl také, že nepřiměřené poškození lesů je na většině území ČR. Poukázal i na to, že exitují lokality, kde zvěř spásla veškerou obnovu lesa mimo oplocení. Jako příklad Manětínsko. "Zodpovědnost za škody, průkaznost myslivecké evidence a schopnost úřadů řešit přemnožení zvěře je dle současného zákona o myslivosti minimální," dodal.
Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) ve zdravici přes video uvedl, že jednou z motivací přípravy novely zákona je udržitelnost lesů pro budoucí generace. Poukázal na to, že za loňský rok se vysadilo kolem 226 milionů stromků. "Investujeme miliardy korun a víme, že 30, možná 40 procent výsadby bude zničeno, velmi často přemnoženou zvěří," řekl.
Na novelu mysliveckého zákona mají organizace v zemědělství odlišné názory. Například drobní farmáři sdružení v Asociaci soukromého zemědělství nebo soukromí vlastníci lesů prosazují co největší posílení pravomocí vlastníků pozemků a snižování minimální výměry honiteb ze současných 500 hektarů až na polovinu. Výborného předchůdce Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) původně chtěl, aby se o některých sporných bodech rozhodlo ve Sněmovně, Výborný chce nejdříve hledat shodu se všemi stranami.
Jedním z bodů novely je plánování lovu v honitbách podle poškození lesů nebo digitalizace správy myslivosti. Podle představ ministerstva by se měla změnit a zefektivnit podoba státní správy myslivosti. Na nejnižší úrovni obcí s rozšířenou působností by se myslivosti věnoval úředník na plný úvazek.
To zmínil v debatě také předseda Českomoravské myslivecké jednoty Jan Janota, podle kterého do poslední novely zákona z roku 2002 vlastníci prosadili větší práva pro sebe a potlačila se státní správa. "Snižování výměry honiteb nikdy nevede ke zvyšování odlovu," řekl. Podle Janoty je potřeba posílit pravomoce státu, protože se nelze spolehnout na dohodu mezi vlastníky a uživateli honiteb. Zmínil, že jen pět procent vlastníků pozemků svých práv využívá.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (27)
Michal Ukropec
12.9.2023 12:06 Reaguje na Robert JirmanLeon Zumr
12.9.2023 12:28 Reaguje na Michal UkropecLeon Zumr
12.9.2023 12:30 Reaguje na Petr BrokFrantišek Dvořák
7.9.2023 17:39Jakub Graňák
7.9.2023 19:42 Reaguje na František Dvořákpavel
8.9.2023 01:13 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
8.9.2023 07:43 Reaguje na pavelPetr Pekařík
9.9.2023 21:45 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
10.9.2023 10:01 Reaguje na Petr PekaříkFrantišek Dvořák
8.9.2023 06:24 Reaguje na Jakub GraňákBřetislav Machaček
8.9.2023 09:34 Reaguje na Jakub Graňáksežrat lesy! A co vlci? Ti budou žrát co, až bude
ta zvěř vymlácena? Je mi z vás šoufl, kam až může
klesnout někdo, kdo si hraje na ekologa! Konkrétně
u nás je z 25 myslivců pouze jeden zemědělec a jeden revírník v invalidním důchodu. Zbytek jsou
lidé různých povolání a důchodci poctivě lovící černou, kterou ale stále doplňuje černá z Polska, kde je jí mimochodem s hospodařením na PRÝ menších lánech místy více, než u nás. Není nic snazšího, než si udělat lovecký lístek, k tomu vytvořit společenství vlastníků a po nocích lovit černou a ve dne pracovat na poli. Zkuste to a pak vám uvěřím, že na to mají zemědělci a lesníci dost času. V zemědělství se dnes pracuje stejně jako
kdysi a to od tmy do tmy a leckde i za tmy při
světlech reflektorů. Vy to nevidíte a nebo se tak
u vás nehospodaří? U nás tedy ano a věřte nebo ne,
ale týden po vybití černé přejde řeku Olši další
tlupa a chlapi zase mají co dělat. Je to tak pouze
o migraci za potravou a o MÍSTŃM přezvěření! Vybít
zvěř lze, ale pokud bude tento článek v přírodě
chybět, tak se zhroutí články další, včetně vlků,
ke kterým se jako k predátorům zvěře ekologisté
upínají.
Jakub Graňák
8.9.2023 09:59 Reaguje na Břetislav MachačekKe zbytku vašeho ubohého hysterického vřískání se nemá cenu vyjadřovat, poněvadž jak máte v oblibě, vkládáte jiným do úst něco, co nikdy neřekli
František Dvořák
8.9.2023 10:19 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
8.9.2023 10:29 Reaguje na František DvořákZa chybu ve Vašem věku se omlouvám, doufám, že jsem Vás tím neurazil
Petr Pekařík
9.9.2023 21:49 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
10.9.2023 10:02 Reaguje na Petr PekaříkJarka O.
8.9.2023 11:40 Reaguje na František DvořákLeon Zumr
12.9.2023 12:38 Reaguje na František DvořákLeon Zumr
12.9.2023 12:34 Reaguje na Jakub GraňákJaroslav Vozáb
8.9.2023 09:33Srnčí zvěř lze regulovat velmi dobře dle plánu lovu.. a myslím, že její stavy jsou daleko za vrcholem populace ( je to jediná zvěř z spárkaté škodí minimálně).
Dančí je na vzestupu, ale je to velmi důvěřivá zvěř s chutnou zvěřinou a nevěřím, že se nenajde dost pušek na lov..., v době kdy cena masa v obchodech roste...
Největším problém je černá zvěř, která je tlupová a s velkým přírůstkem. Vlastníci a uživatelé lesních honiteb ji rádi vidí a realizují tak ekonomický prospěšné myslivecké hospodaření s černou zvěří. Tento fakt však působí škody v polních honitbách, kde by byla žádoucí srnčí s hlavně drobná zvěř. Tyto rozdílné přístupy se navzájem vylučují. Zde na sebe naráží odlišné postupy při tlumení škodné atd, podporování růstu populace krkavcovitých především krkavce atd. Přesto si myslím, že i u této populace jsme již za vrcholem a pomalu nám budou klesat odlovy ( zvěř má před lovci při současném stavu techniky (termovize, NV, tlumiče, výstřelu, chladící boxy atd) již malou šanci uniknout . Za narůst stavu černé zvěře byli také změny v legislativě lov na čekané 200m od hranic, zákaz lovu dospělé zvěře na naháňkách atd.. Dnes je vše povoleno, ale ti (úředníci) co předešlé zákazy horlivě prosazovali dnes opět horlivě prosazují opak.
Závěrem chci podotknout, že vše je v rukou vlastníků a uživatelů pozemků a hledání únosné cesty k dohodě.. Jen připomenu, že v USA hrstka lovců dokázala vystřílet milionové stáda bizonů a to puškami na černý prach.
Petr Pekařík
9.9.2023 21:54 Reaguje na Jaroslav VozábJaroslav Vozáb
11.9.2023 08:11 Reaguje na Petr PekaříkPři zákazu lovu na hranicích z 100m na 200m se nelovilo na cca 1/4 výměry honiteb. Dále bylo ve stejné době s zakázáno lovit dospělou zvěř na naháňkách. Tyto zákazy vedli k a nárůstu populace černé zvěře ... Dnes povoleno vše i lov z kombajnu o půlnoci ... To vše má vliv na odlov i na velikost populací. Pokud je lovecký tlak velký snaží příroda se doplnit stavy tím, že děti mají děti, je-li ten tlak ještě větší může dojít ke kolapsu. Prostě ode zdi ke zdi...
Zrušené EET také přispívá k pytláctví či nezákonném uvádění zvěřiny na trh atd.. Poptávka vytváří nabídku.
Prostě morální bída. Video je z USA.. nemyslete si, že ČR nic podobného se neděje..
https://www.youtube.com/watch?v=SXwMQLWNs4A