https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pres-70-procent-elektriny-vyrobene-v-libereckem-kraji-pochazi-z-obnovitelnych-zdroju
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Přes 70 procent elektřiny vyrobené v Libereckém kraji pochází z obnovitelných zdrojů

8.3.2025 01:07 | LIBEREC (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Přes 70 procent elektrické energie vyrobené loni v Libereckém kraji pocházelo z obnovitelných zdrojů. Dominovaly fotovoltaické elektrárny, které loni zajistily třetinu produkce. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Za poslední tři roky se instalovaný výkon fotovoltaických elektráren v kraji zvýšil téměř o 60 procent na 177,7 megawattu (MW), další projekty se připravují. Největším chystaným projektem je elektrárna v Ralsku o výkonu 100 MW, kterou připravuje Liberecký kraj.
 
Největší boom solární energetiky zažil Liberecký kraj v roce 2010, kdy se za jediný rok zvýšil instalovaný výkon fotovoltaických elektráren v kraji třicetinásobně - z 3,6 na 105,6 MW. Důvodem byly vysoké výkupní ceny, pro rok 2010 byla státem garantovaná cena za jednu megawatthodinu (MWh) elektřiny 12 150 korun, po změně pravidel v lednu následujícího roku klesla výkupní cena na 5500 Kč. Připravené byly tehdy v kraji projekty o výkonu kolem 320 MW, kvůli problémům s připojením do sítě se ale velká část záměrů neuskutečnila.

V dalších letech už fotovoltaických panelů přibývalo v kraji jen zvolna. S rostoucími cenami energií po začátku války na Ukrajině a díky podpoře z evropských fondů ale zájem o využití energie ze slunce výrazně vzrostl. Do solárních elektráren investují firmy, obyvatelé i obce. Fotovoltaické elektrárny mají na svých střechách Pivovar Svijany, výrobce dětských plenek a hygienických potřeb Drylock v Hrádku nad Nisou, liberecký výrobce plastových dílů pro auta Magna Exteriors (Bohemia) či výrobce klimatizací do aut Denso Manufacturing Czech.

Liberecký kraj dokončil první fotovoltaickou elektrárnu v roce 2023 na budově Střediska ekologické výchovy v Hejnicích, od té doby dal vybudovat sedm elektráren o instalovaném výkonu 240 kW, dalších 14 projektů o výkonu téměř 900 kW je v přípravě. Projekt na instalaci solárních panelů o výkonu 3,647 MW na střechách 65 budov svých a města připravuje Jablonecká energetická v Jablonci nad Nisou. Desítku solárních elektráren plánuje na svých budovách město Liberec.

Podle Solární asociace se instalovaný výkon solárních elektráren od roku 2021 v Česku přibližně zdvojnásobil a za poslední dva roky se ztrojnásobila dodávka přebytků elektřiny do soustavy. Loni připojili energetici do sítě solární elektrárny o celkovém instalovaném výkonu 967 MW. Počtem loni dominovaly solární elektrárny na střechách rodinných domů, kterých bylo nově připojeno téměř 41.000 o celkovém výkonu 429 megawatt. V instalovaném výkonu převažovaly fotovoltaiky u podnikatelů a velké elektrárny nad jeden megawatt, jejichž celkový výkon byl 539 megawatt.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (15)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MB

Martin Beránek

8.3.2025 05:01
Ještě mi v tom článku chybí taková malá drobnost a to, kolik procent spotřeby tvoří těch 70% vyrobené solární energie.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.3.2025 07:01 Reaguje na Martin Beránek
Všechna. Počítá se přece ta, která projde přenosovou sítí a to je ta spotřebovaná. Ve skutečnosti je toho daleko více, protože většina elektřiny z fve se spotřbuje na místě a vůbec do sítě nejde. Samozřejmě tam není import - export do sousedních krajů.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

8.3.2025 08:06 Reaguje na Pavel Hanzl
No hoší čtěte. VYROBENÉ!!! V Liberci není žádná elektrárna, teplárny moc eletriku už nedělají, no to se jim to argumentuje, když jedou na dovoz od ostatních.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.3.2025 08:26 Reaguje na Slavomil Vinkler
Jistě, v našem průměru asi 16% z OZE to musí být vyrovnávané jinak. Ale je to takové nadějné, každopádně fve v malém se rentuje velmi dobře a výkon v součtu je velmi vysoký.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

8.3.2025 08:04
V módě je "udržitelnost". Toto pravděpodobně udržitelné není, protože to spoléhá na to, že se přes den (léto) tlačí přebytky pryč z libereckého kraje aby se v noci (přes zimu) zase brala energie z okolí.
Je to stejné, jako bych si přes léto vypěstoval rajčata na celý rok, rozdal je sousedům a v zimě bych si k nim chodil aby mi ta rajčata vrátili. Pak jsem v rajčatech soběstačný na 100%, ale funguje to jen tehdy, když nadúrodu sousedé chtějí a v zimě mi to vrátí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.3.2025 08:24 Reaguje na Richard Vacek
A v noci slunko nesvítí, jste zapomněl dodat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.3.2025 08:28
Tento březen je silně slunečný a já pokryji asi 80% spotřeby celého domu z fve, dodávám do sítě víc, než nakupuji. A je pořád ta horší polovina roku.
Odpovědět
va

vaber

8.3.2025 08:32
Tak v Ralsku postaví FV 100MW. V Ralsku kde, na jaké ploše, co tam je nyní?
Jen instalované FV panely pro 100MW zaberou plochu 100m x 4km ,plus další plocha ,protože panely nebudou těsně u sebe.
Pokud bude zlikvidována zeleň a stromy, umí někdo spočitat kolik taková plocha zeleně zlikviduje CO2, kolik ho uloží do země, kolik vyčistí a zvlhčí vzduchu, kolik živočichů ztratí místo na život, o kolik víc se začne místo ohřívat atd.
Likvidovat zeleň a stavět tam FV je padlé na hlavu.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

8.3.2025 11:18
Clanku chybi informacni drobnost - totiz konstatovani, ze Liberecky kraj
jako temer jediny kraj CR nema zadne vyznacnejsi energeticke kapacity. Zadnou uhelnou, plynovou ci jadernou elektrarnu, ani tech vetrniku tu (dle meho nazoru nastesti) zatim moc neni. Lesy vetrniku zacinaji az za hranicemi v Nemecku. No a obrovske doly na hnede uhli a navazujici obrovske tepelne elektrarny jsou samozrejme od severnich hranic Libereckeho kraje coby kamenem dohodil. A jsou stale v provozu - v Polsku a o kousek dal i v Nemecku

Trochu si rypnu - v Libereckem kraji by slo ale postavit nekolik velkych a
vykonnych precerpavacich elektraren. Radeji nebudu psat, kde presne :)))
Odpovědět
pk

pepa knotek

8.3.2025 12:40
No to je zase bombastický titulek "Přes 70 %..." ale pisálek zapomněl dodat, že v libereckém kraji se elektřiny vyrábí tuze málo. V roce 2024 se podle předběžných údajů ERÚ v Libereckém kraji vyrobilo 468,7 GWh elektřiny (brutto), tj. pouze 0,6 % z celkového objemu elektřiny vyrobené v Česku (73 857,4 GWh). Inu tak se dělá zelená propaganda.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

8.3.2025 14:18 Reaguje na pepa knotek
Tento zelený trik jsem neznal. Člověk se celý život učí jak se mu snaží věšet bulíky na nos.
To mi připomíná nový trik internetových prodejců, kde si člověk něco objednává a už si nevšimne, že je dole v rohu napsáno, že se jedná o plakát daného zařízení.
Odpovědět

vladimír šmídl

8.3.2025 12:56
Budou se instalovat i příslušné mařiče?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.3.2025 17:08 Reaguje na vladimír šmídl
Jstě, já ho mám už dávno doma. Říká si manželka.
Odpovědět
LB

Lukas B.

8.3.2025 18:38
na podobný bombastický titulek jsem zde na ekolistu reagoval před lety, kdy jsem si dal tu práci a nějakou rychlou analýzou otevřených zdrojů jsem to uvedl do kontextu. bohužel vyhledávání na ekolistu je takové bezzubé a tedy nezkopíruji svůj letitý koment (ke kterému nemám co dodat), ale volně sama sebe odcituji:

v libereckém kraji není žádná jaderná elektrárna. v libereckém kraji není ani žádná velká uhelná elektrárna. liberecký kraj je čistým dovozcem elektřiny, a jeho výroba dělá nevýznamný podíl jeho spotřeby. ergo vypíchnout liberecký kraj jako vzor nás všech jaké veliké procento jeho výroby je z obnovitelnáých zdrojů je hloupá polopravda. doufal jsem, že ekolist má nějakou readaci a editora a že tuhle hloupost nezopakuje. marně.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

8.3.2025 20:01
No, však se podívejte, co ta podporovaná OZE, třeba dnes dělala s cenou energie na trhu (červená křivka, po hodinách, cena je v € za 1000 kWh, a 1 € odpovídá přibližně 25,- Kč): https://www.ote-cr.cz/cs/kratkodobe-trhy/elektrina/denni-trh?date=2025-03-08
A předchozí dny, si kliknutím na šipku vedle rámečku data, můžete vylistovat...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist