https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pri-morskem-rybolovu-se-vyhodily-ryby-za-miliardy-liber?ids%5Bx22bd2bbbb1154b8e50f4fe82c321f355%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Při mořském rybolovu se vyhodily ryby za miliardy liber

8.8.2011 01:37 | LONDÝN/HODONÍN (Ecomonitor)
Zpráva přihodila polínko pod již bublající hrnec vyhrocených debat o praktikách rybářů a přehnané regulaci rybolovu ve vodách EU.
Zpráva přihodila polínko pod již bublající hrnec vyhrocených debat o praktikách rybářů a přehnané regulaci rybolovu ve vodách EU.
Podle zjištění nadace New Economics Foundation (NEF) se podařilo rybářským lodím plujícím pod vlajkou EU vyhodit mezi lety 1963–2008 zpět do moře 2,1 milionu tun tresek. Rybáři tak nečinili s nějakým zvláštním potěšením, museli se prostě jen zbavit části úlovků, aby dodrželi limitní kvóty odchytu. Jak píše server Guardian, NEF vyčíslil hodnotu vyhozených ryb na 2,7 miliardy liber.
 

Studie New Economics Foundation se soustředila pouze na nejlépe dokumentovaný druh lovené ryby – tresku, ale pravdou zůstává, že praxe vyhazování až dvou třetin odlovené tonáže se užívá u všech druhů ryb. Ryby jsou po ulovení házeny zpět z řady důvodů: buď jde o druh, který nesmí rybáři lovit, nebo loď už překročila svou kvótu, nebo jsou ryby moc malé nebo jde prostě o druh, který není na trhu ceněný.

Zpráva přihodila polínko pod již bublající hrnec vyhrocených debat o praktikách rybářů a přehnané regulaci rybolovu ve vodách EU. Od roku 1963 se rybářské lodě zbavují všech podměrečných, nevyhovujících, málo hodnotných ryb, aby dodržely dané kvóty. Tím, že pošlou nadlimitní část úlovku zpět do moře, ale rybáři ničemu neprospějí, ryby jsou totiž už většinou stejně mrtvé. Maria Damanakiová, komisařka EU pro rybářství, prý již učinila potřebné kroky k nápravě, ale vyhrocená diskuse trvá nadále. Rybáři se obávají, že se zákazem likvidace úlovku v případě neperspektivních a komerčně slabých druhů poklesne jejich zisk a ohrozí to jejich živobytí. Zastánci zákazu likvidace úlovků argumentují tím, že podobný přístup v osmdesátých letech v Norsku byl naopak do čtyř let po zavedení velmi výnosný a pro rybářský průmysl stimulující počin.

Rupert Crilly, environmentální ekonom NEF a autor knihy „Peníze přes palubu“, varuje před příliš zjednodušujícím pohledem: „Chce to podstatnější změny než jen prostý zákaz vyhazování úlovku. To, co řešíme, lze shrnout jako – hodnota ryb, které házíme zpátky do moře, je příliš velká. Dělejme to jinak. Jenže změnit se toho musí víc.“ Zákaz likvidace úlovků je podle něj jen součást širšího problému, celkového přelovení oceánů. Dále Crilly doporučuje, aby stanovení kvót nebylo otázkou politického rozhodnutí, ale vědecké analýzy, vycházející z oceánu jako ekosystému, a ne jen zdroje zisku.

Článek byl uveřejněn 1. 8. 2011 na serveru Guardian.co.uk pod názvem „EU fishing fleets discarded £2.7bn of cod, claims report“.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Názorná ukázka přísloví, že - 8. 8. 2011 - thr

Ale jistě, kvóty a třeba míry ryb smysl - úplně stejně pro důchodce rybařícího na Vltavě jako pro rybářský průmysl. A zrovna tak v obou případech nastávají situace, kdy to vede k problémům (co má třeba důchodce dělat s podměrečnou rybu, která se ale při ulovení poranila?).
Problém je ale v tom, že situace na mořích se dostala z pozice "občasného zmatku" do pozice totální absurdity, kdy se rybáři dozvídali kvóty až třeba při cestě zpátky do přístavu atd. Tak se holt sypaly a sypou do moře zpátky mrtvé ryby ulovené v dobré víře... A tohle je fakt zvěrstvo, které dělá víc škody než užitku - jestliže vyhazování fakt v některých obdobích dosáhlo dvou třetin, tak opravdu není moc o čem mluvit.
Chce to nějakou změnu - ten návrh na zákaz jakéhokoli vyhazování do može není zas tak hloupý, ale možná nebude stačit. Mimochodem je trochu otázkou, co by se stalo, kdyby se regulace zrušila úplně - rybáři by se sice na ryby vrhli ve velkém, jenže to by okamžitě vedlo k propadu cen a problémům s prodejem úlovku - následně by patrně dost rybářů krachlo a situace by se ustálila. Osobně bych to asi raději v takto vyhrocené podobě nezkoušel, nicméně si myslím, že přínos kvót je možná menší, než by se zdálo.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist